Zihnini Dinlendirmene Yardımcı Olacak Müzikler

Buradasınız

Yaşa 28 Şubat 2022

zihin, dinlendirme, müzik, rahatlama

Müzik, her zaman ve hemen hemen her durumda insanı çok rahatlatan ve deyim yerindeyse ruhuna iyi gelen bir olgu. İnsanın yeryüzünde hüküm sürmeye başladığı günden bu yana çeşitlenerek gelen ve insan duygularını en iyi yansıtan araçlardan biri olan müziğin bazı türleri ise zihni boşaltmada, stresi azaltmada, ruhu sakinleştirmede ve dinlendirmede diğerlerinden daha da etkili olarak kabul ediliyor. Zihni Dinlendirme Günü’nde seni daha da dinginleştirecek ve zihnini sakinleştirecek müzik türlerinden bazılarını derledik.

Meditasyon müzikleri

zihin, dinlendirme, müzik, rahatlama

Meditasyonun bedeni ve ruhu sakinleştirmede çok büyük etkilerinin olduğu birçok farklı araştırma tarafından ortaya konulmuş durumda. Genelde enstrümantal olan ve yoga ya da meditasyon sırasında dinlenen bu müzikler, bedenin ritmi ile uyumlu olacak şekilde ayarlanıyor ve bu sayede zihnin kötü düşüncelerden arınmasına destek oluyor. Gün içerisinde yoga ya da meditasyon yapmasan da gözlerini kapayarak meditasyon tarzı müzikler dinleyebilir ve zihninin dinlenmesini sağlayabilirsin.

80’lerin şarkıları

zihin, dinlendirme, müzik, rahatlama

Son yapılan bazı araştırmalar, 80’li yılların efsane müzikleri ve şarkılarının da zihin dinlendirme ve stresi azaltma için oldukça etkili olduğunu belirtiyor. Bazıları ritim olarak hızlı olsa da bu müziklerin birçok insan üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu ve kendilerini daha rahat ortamlarda hissetmelerini sağladığı ortaya çıkmış. Daha çok pop ve rock ağırlıklı olan ve zaman zaman klasik, caz gibi türlerden de etkilenen bu müzikler, beyin dalgalarının düzenli ve dengeli hale gelmesini sağlayarak kalp atışlarını da hafifletiyor.

Chill-Out müzikler

zihin, dinlendirme, müzik, rahatlama

Sıfır stres isteyenlerin tercih ettiği müzik tarzlarından biri de chill-out olarak ifade edilen ve daha çok enstrümantal tarzda hazırlanan türdür. Zihni dinlendirmesinin yanında insan üzerindeki kaygının da azalmasını sağlayan bu müzik türü, zaman zaman psikolojik tedaviler aşamasında da kullanılıyor. Yapılan farklı araştırmalarda da bu müzik türünün ve şarkıların kalp atışı, nefes ve kan basıncını olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuş.

Klasik müzik

zihin, dinlendirme, müzik, rahatlama

Etkisi kanıtlanmış en rahatlatıcı müzik türlerinden biri klasik müziktir. Sözsüz bir müzik türü olan ve aynı anda çok farklı enstrümanların çalındığı besteleri içeren klasik müziğin hemen her yaştaki insan üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu kabul edilmektedir. Anne karnındaki bebeklere bile dinletilen ve vücudun ritmini düşürücü bir etkisi olduğu bilinen klasik müzikle zihnini rahatlatmak istiyorsan Mozart, Bach, Chopin, Vivaldi, Wagner gibi üstatları dinleyebilirsin.

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.