Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocukların Hayal Dünyasını Besleyen Filmler
Çocukların Hayal Dünyasını Besleyen Filmler

iyihisset.com

23 Nis 2022

çocuk, ilham, sinema, film

Sinema, büyülü bir dünyanın kapılarını bizlere açarken aynı zamanda da düşündürürken eğlendiren ve hayal kurduran hayatın özgün bir parçası. Bazen evrenin derinliklerindeki farklı dünyayı bazen gökyüzünün sonsuzluğunu aydınlatan yıldızları ve orada bir yerlerde sürüp giden bilinmeyen hayatları bizimle tanıştıran sinema filmlerinde, çocukların hayal dünyalarını ve başarılı olma arzusunu harekete geçiren birbirinden renkli içerikler mevcut. Biz de bu muhteşem dünyada çocukların hayal dünyalarına hitap eden, onlara ilham veren ve duygusal dünyalarını geliştiren çeşitli filmleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için derledik.

Spirited Away (Ruhların Kaçışı – 2001)

çocuk, ilham, sinema, film, ruhların kaçışı

Senaryosunu ve yönetmenliğini Hayao Miyazaki’nin üstlendiği bu film, on yaşında küçük bir kızın akıl almaz maceralarını bizlerle tanıştırıyor. Bu macera ile çocuklar için harika öğütler veren Miyazaki, sinema tarihinin en başarılı anime filmlerinden birine imza atmayı başarıyor.  Chihiro, anne ve babası ile oturdukları şehirden başka bir kasabaya taşınırlar. Yolda giderken girişi olmayan tünel ile karşılaşan aile merak ederek tüneli incelemeye başlar. Her şey bu tünelin içine girip o uçsuz bucaksız vadi sonunda bulunan yokuşlu yola yollarının düşmesiyle başlar. Chihiro’nun ailesi o yolun sonunda domuza dönüşür ve Chihiro cesaretli, güçlü bir kız çocuğu olarak kötülere karşı tek başına meydan okur.

Inside Out (Ters Yüz – 2015)

çocuk, ilham, sinema, film, inside out

Inside Out, çocukların hayal dünyalarının ne kadar renkli ve özel olduğunu anlatan muhteşem içerikli bir film. Duyguların insanların hayatları üzerindeki etkilerini konu alan filmde, duyguları bireyselleştiren renkli karakterler ile karmaşık duyguları eğlenceli hale getirerek ailenin çocuklar üzerindeki etkisi ve önemi anlatılıyor. Film, çocukların hayal dünyalarında kavramları ve duyguları daha iyi kategorize etmesini sağlıyor. Yönetmenliğini çoğu çocuk animasyon filmlerinde de imzası olan Pete Docter’in üstlendiği Inside Out, 2015 yılında beyaz perde ile buluştu.

Ferdinand (2017)

çocuk, ilham, sinema, film, ferdinand

Yönetmenliğini Carlos Saldanha’nın yaptığı Ferdinand, akıl almaz derecede zeki ve aynı zamanda inandığı şeyler uğruna mücadele etmenin çok önemli olduğunu vurgulayan azimli bir boğayı canlandırıyor. Filmin temel mesajında saygılı yaşamanın önemini anlatan Ferdinand; şiddetin, zorbalığın ve kötü sözlerin insanları ve hayvanları incittiğini, saygının, farklılıkların hayatın renkleri olduğunu vurgulayan aynı zamanda hayvan sevgisinin ve arkadaşlığın ne denli önemli kavramlar olduğunu anlatırken birbirinden sürükleyici maceralarla çocukların kalplerini de fethediyor.

Monsters, INC. (2001)

çocuk, ilham, sinema, film, monsters

Yönetmenliğini Pete Docter’in üstlendiği filmde, canavarlar dünyasında yaşayan canavarların üniversitede çeşitli korku bölümlerine gittikleri konu alınıyor. Canavarlar, insan çığlıkları kaydederek enerji depoluyor ve başarı elde ediyor. Filmde sevimli canavarlar Mike ve James’in macera dolu anlarına şahitlik ederken aynı zamanda dostluğun ve arkadaşlığın önemini ve takım çalışmasının gücü anlatılıyor.

E.T.

çocuk, ilham, sinema, film, et

Steven Spielberg’ün sinema dünyasına armağan ettiği efsanelerden biri olan E.T., dünya dışından dünyamıza yanlışlıkla gelmek zorunda kalan ve tek amacı evine dönmek olan bir uzaylı ile küçük bir çocuğun duygusal hikayesini beyaz perdeye aktarıyor. Devlet yetkililerinin alarak deney yapmak ve zarar vermek istediği bu uzaylı ile çok yakın dostluk kuran 10 yaşındaki Elliot, onun evine geri dönmesine de yardım edecektir. Bir çocuğun hayal dünyası ve dostluk için yapabileceklerini gösteren film, aynı zamanda ön yargıları kırmanın önemini de çok güzel bir dille anlatıyor.

Oz Büyücüsü

çocuk, ilham, sinema, film, oz büyücüsü

Daha sonraları farklı yönetmenler ve oyuncularla da çekilen Oz Büyücüsü, Kansaslı bir genç kızın yaptığı fantastik bir yolculuğu ve burada yaşadığı maceraları konu ediyor. Kendi evlerin mutlu bir hayat süren Dorothy Gale, bir kasırganın evlerini yıkmasının ardından kendilerini perili ve masalsı bir yede bulur. Ne yapacağını bilemeyen Dorothy kısa sürede bir cadının peşine düştüğünü anlar ve ondan kaçarken hem yeni dostlar edinir hem de beklenmedik bir maceraya adım atar.  

 

 

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.