Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

2019'da Herkesi Heyecanlandıracak Teknolojik Gelişmeler
2019'da Herkesi Heyecanlandıracak Teknolojik Gelişmeler

iyihisset.com

30 Mar 2019

2019 yılı tüm dünyaya barış, mutluluk ve huzur getirir mi bilinmez ama bu yılın teknoloji alemine baş döndüren yenilikler ve gelişmeler getireceği kesin gibi! İşte 2019 yılında günlük hayatımıza sirayet etmesi beklenen yeni teknolojiler:

Yapay Zeka (AI)

Aslında son birkaç senedir en çok konuşulan yeni teknolojilerden biri olsa da yapay zekanın 2019’da artık günlük hayatlarımıza da yavaş yavaş etki etmesi bekleniyor. Şu an erken dönemlerinde olan yapay zeka teknolojisinin bu yıl itibarıyla olgunlaşma dönemine girip işten oyuna, günlük yaşamdan sağlığa kadar pek çok konuda yardım aldığımız bir enstrümana dönüşeceği düşünülüyor. Özellikle görüntü tanıma, işleme, konuşma ve karar verebilme gibi özelliklerle zenginleştirilen bu teknolojinin bu yıl içinde geliştirilecek birçok robotik sisteme de temel oluşturacağı öngörülüyor.

Makine Öğrenmesi

Yapay zekanın bir alt dalı olarak sınıflandırabileceğimiz makine öğrenmesini basitçe tanımlamak gerekirse, matematiksel ve istatistiksel yöntemler kullanarak mevcut verilerden çıkarımlar yapan, bu çıkarımlarla bilinmeyene dair tahminlerde bulunan yöntem paradigması diyebiliriz. Veri işleme, belge sınıflandırma, yüz tanıma ve spam tespiti gibi konularda hâlihazırda gündelik yaşamda kullandığımız bu teknolojiyi bu yıldan itibaren kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilen oyunlarda, tıpkı birer insan gibi konuşan akıllı asistanlarda ve birçok mobil uygulamada göreceğiz.

Nesnelerin İnterneti (IOT)

Geçtiğimiz 10 yılda, önce bilgisayarlarla başlayıp sonra akıllı telefonlar ve tabletlerle devam eden gelişim, 2019 sonu itibarıyla “nesnelerin interneti” ile 20 milyon “nesne”nin birbirine Wi-Fi ağları aracılığıyla bağlanmasını öngörüyor. Şimdiye dek beyaz eşya, akıllı ev sistemleri ve akıllı cihazlar vasıtasıyla hayatımıza giren bu baş döndürücü teknolojinin 2019 yılı itibarıyla sokaklarda, kamusal alanlarda, sağlık sektöründe ve oyun teknolojilerinde de kendine yer bulması bekleniyor.

Dijital Asistanlar

Geçtiğimiz yıllarda Amazon’un geliştirdiği Alexa ve Google Home ile birlikte yükselişe geçen dijital asistanların 2019 yılı ile birlikte daha çok evde kullanılması ve bununla birlikte alınan geri bildirimlerle bu teknolojinin hızla gelişmesi bekleniyor. Hatta birçok markanın, ürettikleri ev gereçlerine bu yeni teknolojileri doğrudan entegre ettikleri ve bu sene piyasaya sürülen birçok ürünün asistan özelliği taşıyacağını biliyoruz.

5G Teknolojisi

Bant genişliği açısından son derece gelişmiş olan ve dünyadaki coğrafi / fiziki koşullardan bağımsız olarak ses ve data transferi yapmaya imkan veren 5G teknolojisi de 2019 yılında hayatımıza girmesi beklenen yeni teknolojiler arasında. İlk denemesi geçtiğimiz aylarda Finlandiya ve Estonya arasında gerçekleştirilen 5G bağlantısının 2.2 gbps hıza çıktığını düşünürsek, bu gelişmenin mevcut internet sektörünün dinamiklerini de hızla değiştireceği öngörülüyor.

Yeni Nesil Dijital Ödeme Teknolojileri

Gitgide yaygınlaşan mobil cihazlar ve siber güvenlik konusunda geliştirilen üst düzey yöntemlerle birlikte popülerleşen mobil ödeme teknolojilerinin bu yıl altın çağını yaşayacağı tahmin ediliyor. Bankaların hâlihazırda kullanıma sundukları NFC (temassız) ödeme ve QR kod ile ödeme sistemlerinin yanı sıra bu sene Apple Pay ve Google Pay gibi dijital ödeme platformlarının da yaygınlaşacağını söylemek mümkün.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.