Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tüm Zorluklarına Rağmen Tıp Okumak için 6 Temel Sebep
Tüm Zorluklarına Rağmen Tıp Okumak için 6 Temel Sebep

iyihisset.com

14 Mar 2018

Tıp okumak istiyorsunuz ama bir yandan da kafanızda soru işaretleri mi var veya tıp okuyorsunuz ama bazen “Keşke başka bir bölüm mü yazsaydım?” diye hayıflanıyorsunuz… Bu yazı, doktorluğun nasıl kutsal bir meslek olduğunu ve aslında ne kadar doğru bir tercih yaptığınızı size bir kez daha hatırlatacak. 14 Mart Tıp Bayramınız şimdiden kutlu olsun.

1. Öğrenmenin Sonsuzluğunu Keşfedeceksiniz

Hem okul hem de meslek hayatınız boyunca alanınızda gelişmeleri takip etmek, sizi her daim genç tutacak. Gelişen teknolojiyle değişim gösteren tedavi şekillerini araştırmak, sizi her anlamda çağın ötesine taşıyacak. Kendinizle ne kadar gurur duysanız az!

2. Evrensel Bir Mesleğe Sahip Olacaksınız

Öncelikle dünyanın her yerinde yapabileceğiniz bir mesleğiniz var, çok şanslısınız. Daha da önemlisi her yerde saygı gören bir mesleğiniz var! Bunu karşınızdaki hastaların gözlerinde her gün görmek, işinizi daha da aşkla yapmanızı sağlayacak.

3. İnsanların Hayatlarına Dokunacaksınız

Birilerinin bir sorununu çözmek kadar tatmin edici bir duygu var mıdır! Hele ki konu sağlık olursa… Hastalarınızın tedavi sonucunda size olan minnetlerini görmek, tüm o uzun saatler çalışmaların, yorgunlukların sebebini size hatırlatacak: İnsanlara faydalı olma, onlara yardım etme...

4. Özveri Ne Demek Öğreneceksiniz

Tıp okumak isteyenlere ilk söylenen cümledir: “Emin misin?” Bunun en önemli sebeplerinden biri, eğitiminin diğer bölümlere kıyasla çok uzun sürmesi. Ama insanlara yardım etmekten hoşlanıyor ve bu amaçla ilerliyorsanız, gözünüze dersler ağır gelmeyecek. Şunu unutmayın, doktorluk kesinlikle istemeden yapılabilecek bir meslek değildir.

5. Empati Yeteneğiniz Artacak

Öncelikle gün içinde çok fazla kişiyle diyaloğa girmek iletişim ağınızı güçlendirecek. Ayrıca zamanla, herkesi anlamaya odaklanan düşünce yapınız da oturacak. Çünkü insanlarla iletişime geçmeden yapamayacağınız bir işle meşgulsünüz. Yani derde derman olmak için önce anlamak gerektiğini sizden daha iyi kimse bilemez.

6. Ve Beyaz Önlük Giymenin Paha Biçilemez Hissi Sizi Saracak

Tüm tıp okuyanların ve tıp okumak isteyenlerin hayalleri arasındadır beyaz önlük giymek. Mesleğe başladığınızda da bu önlüğün bir gereklilik olduğu için değil, giymekten keyif aldığınız için üstünüzde olduğunu fark edeceksiniz. Bu gömlek, size ayrı bir sorumluluk yükleyecek, insanlara müdahale ederken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatacak.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.