Monoton İş Yaşamını Canlandırmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 22 Nisan 2022

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev

Monoton bir yaşam içerisinde, diğer bir ifadeyle “tekdüzelikte” sürekli olarak, aynı düzen ve şekilde yapılan işlerin döngü halinde ilerlemesi söz konusudur. Bu tür bir döngü, hayatın her alanında sıkıntıya ve bunalmaya sebep olacağı gibi özellikle yoğun baskı ve strese maruz kalma olasılığının çok fazla olduğu iş yaşamında da olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle, yaptığın işte tekdüzelikten kurtulup, daha verimli ve eğlenceli şekilde çalışabilmen için uygulayabileceğin yöntemleri senin için araştırdık.

Değişiklikler yapmalısın

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev

Çalıştığın yerde günlük olarak devamlı yaptığın bir şeyi, farklı yollarla uygulamayı deneyerek normal rutininin dışına çıkmayı deneyebilirsin. Örneğin sandalyenin ya da masanın açısını değiştirebilirsin. Yanında sana motivasyon veren şeyler taşıyabilirsin. Sürekli oturuyorsan arada kalkıp yürüyüş yapmayı deneyebilirsin. Bir kahve almak ya da arkadaşlarınla konuşmak da sana iyi gelecektir. Gün içerisinde rutin akışın dışında uygulayabileceğin birçok şey bulabilirsin. Örneğin işe farklı yoldan gitmek, değişik bir araç kullanmak ya da farklı bir kıyafet denemek seni motive edebilir. Ufak dokunuşlar gibi gelse de monotonluğu kırmanın etkisini fark edeceksin.

Pomodoro tekniği uygulayabilirsin

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev, pomodor

Dikkat dağınıklığı ve monotonluk için adeta bir ilaç işlevi gören bir teknik mevcut; Pomodoro Tekniği. Özellikle birçok öğrenci ve çalışanın sıkılmadan çalışmayı sürdürebilmesi için uyguladığı bir metot olan Pomodoro, zamanla ölçülen ve molalarla desteklenen bir çalışma düzenini öngörüyor. 1980’li yıllarda geliştirilen bu teknikte önce 25 dakikalık çalışma dilimleri oluşturuyorsun. Ardından 5 dakika kadar ara veriyorsun. Bunların toplamı bir pomodoro ediyor. Ardından da 4 pomodoroyu tamamladığında 25 dakikalık bir molayı hak ediyorsun. Bir gün içerisinde 16 pomodoro yapılması ideal olarak kabul ediliyor.  Sen de pomodoro tekniği uygulayarak daha verimli olabilir ve sürekli çalışma düzeninde kendine vakit ayırabilirsin.

Küçük molalar vermelisin

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev, kadın

Yoğun bir özveriyle uzun süreler çalışmak seni hem fiziksel hem de mental anlamda epey yoracaktır. Bu da bir süre sonra monotonluğa giden bir yolun başlangıcıdır. Bunun için yaptığın iş çok basit ve kolay dahi olsa, tamamladığın görevlerden sonra küçük aralar verip dinlenmeli, zihnini toparlamak için kendine vakit ayırmalısın.

Araştırma yapmak monotonluğu kırabilir

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev, bilgisayar

Gün içerisinde, işler sıkıcı ve monoton hale geldiğinde kendine biraz vakit ayırıp araştırma yapabilirsin. Bir şeyler araştırmanın zor yanı, zaman alıcı bir aktivite olmasıdır ama eğer çalıştığın süre içerisinde boş vakitlere sahip olursan, bu süre içerisinde zihninizi yeni bir şey öğrenmeyle meşgul tutabilirsin. Çalışma arkadaşlarından da fikir alarak, onlarla sohbet ederek de bunu uygulayabilirsin. Böylece zihninde işin dışında farklı şeylerle de meşgul olarak tekdüzelikten uzaklaşabilirsin.

Egzersiz yapmaya ne dersin?

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev, erkek

İşini yaparken kendini sürekli bunalmış ve yorgun hissediyorsan, ara verdiğin sürelerde ya da işten arta kalan zamanlarda egzersiz yapmayı ihmal etmemelisin. Bu şekilde daha zinde kalabilir ve enerjini iş hayatına olumlu etki gösterecek şekilde kanalize edebilirsin.

Müzik dinlemek de işe yarayabilir

monoton, iş hayatı, çalışma, ofis, ev, müzik

İş stresinden ve geriliminden kurtulmak ve daha iyi konsantre olmak için uygulayabileceğin en iyi yöntemlerden biri de müzik dinlemektir. Müzik dinleyerek stres seviyeni azaltabilir ve işte monotonlukla savaşacağın bir ruh haline girebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.