Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hayatın Güzelliklerini Kaçıran Varyemezlere Öğütler
Hayatın Güzelliklerini Kaçıran Varyemezlere Öğütler

iyihisset.com

10 Ara 2015

hayatin_guzelliklerini_kaciran_varyemezlere_ogutler
 
“Ne yapacaksın bu kadar parayı, mezara mı götüreceksin?” ya da “Kefenin cebi yok.” laflarını sık sık duyuyorsanız siz bir varyemez, bir pinti, parası canına yapışık birisiniz. Evet, biliyoruz; para kolay kazanılmıyor ama didinerek çalıştığınız parayı sizi mutlu edecek şeyler için harcamayacaksanız ne anladık bu işten? Varın gelin varyemezliğinizi törpüleyecek şu öğütlere kulak verin. Çünkü hayat çok kısa, tadını çıkarmak lazım.


Kendinize “Ben Bu Hayattan Ne İstiyorum?” Listesi Yapın

kendinize_ben_bu_hayattan_ne_istiyorum_listesi
 
Hayatın amacına dair felsefi bir kitap yazın demiyoruz. Hayattan istediklerinizi, beklentilerinizi, hayallerinizi yazın. Muhtemelen listenizde yer alacak maddeler çocuklarınız varsa onlar için daha iyi bir hayat ya da bir ev daha almak gibi şeyler olacak. Bunlar elbette herkesin isteyeceği şeyler ama mesela güzel bir tatile çıkmak, vaktinizi daha verimli ve dolu geçirecek aktivitelere katılmak, kısacası daha renkli ve keyifli bir hayat beklentileri neden listenizde olmasın?


Hobi Edinin

hobi_edinin
 
Hobi kurslarını araştırın ve ilgi alanınıza giren bir tanesine kayıt olun. “Ne gerek var, boşuna masraf.” dediğinizi duyar gibiyiz. Gerek var; çünkü hayat sadece çalışıp para kazanmaktan ve o parayı harcamaktan ibaret değil. Küçük keyifleri hayatınıza dahil etmeye başladığınızda daha rahat ve mutlu bir insan olmaya başladığınızı göreceksiniz.


Parayı Amaç Olarak Değil; Araç Olarak Görün

parayi_amac_olarak_degil_arac_olarak_gorun
 

Siz anlaşıldığı kadarıyla para kazanmayı ve parayı elde tutmayı hayatınızın amacı hâline getirmişsiniz. Oysaki para, rahat olduğu kadar keyifli bir hayat sürdürmek için gerekli olan bir araç sadece. Ne zenginler göçtü gitti bu hayattan, para para nereye kadar?


Paylaşımcı Olun

paylasimci_olun
 
Cimrilik sadece para ile ilgili bir durum değildir. Varyemez kişi insan ilişkilerinde de varsevmez, varpaylaşmaz şeklinde bir tutum takınır. Bu, siz farkında olmasanız bile öyle olur; çünkü cimrilik kötü bir alışkanlık hâline gelerek tüm hayatınızı ele geçirir. Cimrilik yapmayın, paylaşımcı olun, sizde fazla olan ne varsa diğer insanlarla paylaşın. Sadece para değil; sevgi de buna dahil. 


Anlaşılmadığınızı Düşünüp İnsanlarla Aranıza Duvar Örmeyin

anlasilmadiginizi_dusunup_insanlarla_araniza_duvar_ormeyin
 
Belki maddi anlamda zor bir çocukluk geçirdiniz, belki sizin için para kazanmak için çılgınlar gibi çalışmak bir mecburiyetti ve insanlar size pinti olduklarını söylediklerinde de yaşadığınız zorlukları bilmedikleri için onlara kızıyorsunuz. Bir şekilde zorlukların üstünden gelip birikim yapabildiğiniz için tebrikler ama birikiminizi keyifli şeyler yapmak için harcamak savurganlık demek değildir. Har vurup harman savurun, paranızı sokağa saçın demiyoruz size, hak ettiğiniz güzellikleri ve keyfi yaşayın diyoruz. Yoksa biz de fakındayız tasarruf yapmanın hayatı ertelemek demek olmadığının.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.