CV Dediğin Sadece Bir Word Dosyasından İbaret Değildir

Buradasınız

Yaşa 08 Ağustos 2016

Latince “Curriculum (Çerçeve)  Vitae (Hayat)” kalıbının baş harflerinden gelen CV, günümüzde hepimizin bildiği üzere özgeçmiş anlamına geliyor. Eğer bir işe girmek istiyorsanız; iş bulma sürecinin ilk aşamasını oluşturan CV hazırlama konusunu dikkate almalısınız.

İdeal bir CV’de eğitim durumunuz, katıldığınız kurs ve seminerler, önceki iş deneyimleriniz ve kişisel bilgileriniz yer alır. Başarılı bir kariyerin yolu etkileyici bir CV’den geçer.

CV Güzellik Yarışması

Günümüz iş dünyası tamamen rekabetten oluşuyor. Revaçta olan iş kollarında karşınızda binlerce aday bulabiliyorsunuz.

İyi bir kariyer yapmak istiyorsanız işiniz zor, rakipleriniz oldukça zorlu. Peki, istediğiniz işi kapmak için ne yaparak diğer adayların önüne geçebilirsiniz? Tabii ki CV’nizi diğer CV’lerden ayırarak.

Farklı olanlar her zaman dikkat çeker. İşverenler de kimi ekiplerine dâhil edeceklerine karar verirken bu konuya dikkat ederler. Tecrübenize, eğitiminize ve yeteneğinize güveniyor olabilirsiniz ama unutmayın, eğer CV’niz sıradan tasarıma sahipse yaratıcı bir şekilde tasarlanmış CV her an sizin önünüze geçebilir. Özgeçmiş oluştururken milyonlarca kişinin kullandığı boş CV örneklerini kullanmak yerine kendiniz tasarlayın. İlle de grafiker olmanıza gerek yok; siz tasarımını planlayın, pratiğe dökecek birileri elbet bulunur. İlham mı gelmiyor? O zaman birbirinden yaratıcı CV örneklerinden ve işe alınmanızı çantada keklik yapacak CV oluşturma fikirlerinden fikir alın.

CV’ye Muhabbet Katın

Girişe dev puntolarla isminizi ya da işinizi yazmak yerine, okuyacak olan kişiye sizinle iletişim kurduğunu hissettiren bir başlangıç yapabilirsiniz.

Renklerle Oynayın

CV’nin arka planı beyaz olacak diye bir ana yasa yok. Mesleğinize ve kişiliğinize uygun bir renk skalasıyla diğer özgeçmişler arasından sizinkini parlatabilirsiniz.

İllüstrasyonlar Kullanın

Ciddi ve sıkıcı vesikalık resimler yerine kendinizi bir çizgi karaktere dönüştürerek genellikle gergin geçen iş görüşmelerinde tatlı bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Tek Bir Biçime Bağlı Kalmayın

A4’ü boş verin, baskıcılık ülkemizde oldukça gelişmiş durumda. İstediğiniz her formatta CV bastırabilirsiniz.

Büyük Font’lara İnanın

Büyük harfler dikkat çeker, CV’nizi diğer adaylar arasından ön plana çıkarır.

Bir İş Gider Bir İş Gelir, Böyle Dönüyor Dünya

Yaratıcı bir CV iş bulmanıza yardımcı olur ancak “Maaş yokken CV mi ödeyecek kirayı?” diyorsanız henüz Cigna’tan Gelirim Güvencede Yıllık Hayat Sigortası’nı duymamışsınız demektir. Hemen sigortanızı başlatın, hiçbir kriz sizi etkilemesin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.