Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Her Eve Lazım: Kariyer Planlaması
Her Eve Lazım: Kariyer Planlaması

iyihisset.com

16 Şub 2016

her lazım

Mutlu bir gelecek ve başarılı bir hayat için kariyer planı yapmak büyük önem taşıyor. Kariyer planlamasını hayatta bir kere yapılan bir şey olarak düşünmeyin. Sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli olarak diş doktoruna gideriz, o zaman sağlıklı bir gelecek için neden düzenli olarak kariyer planlaması yapmayalım?

Değişimden Korkma

değisimden korkma

Duygu ve düşüncelerimiz yaşamımızın herhangi bir anında değişebilir. Çocukluğunda bakla yemeğini sevmeyen biri yetişkinliğinde onu sevmeye başlayabilir. Sevdiğiniz bir insanı artık sevmeyebilirsiniz. Bir ressam resim yapmaktan sıkılabilir. Kendi hayatınıza bir bakın, dönüşümleriniz gözünüzün önüne gelecek. Doğru bir kariyer planlaması, ancak kendi hayallerinizi ve yeteneklerinizi keşfettiğiniz zaman yapılanır.

Kariyer Planlamasının Dört Adımı

kariyer

Kendini tanı, analiz et, karar ver ve harekete geç. Kariyer planlaması yapmak için her zaman bu dört adımı uygulayın, şimdi bu dört adımı biraz açalım:

Kendini Tanı

kendini yani

Nerede olduğunuzu, nerede olmak istediğinizi ve oraya nasıl varabileceğinizi düşünerek işe başlayabilirsiniz, çünkü hayat bir yolculuk. Sevdiğiniz durağı bulana kadar yola devam etmeniz gerekiyor.

Yeteneklerinizin sınırını ve imkânlarınızın alanını fark etmeyi ikinci adım olarak atın. İmkânsızı isteyebilirsiniz ama bu onu elde edebileceğiniz anlamına gelmez. Çoğu çocuk astronot olmanın hayalini kurar ama sadece birkaç kişi bunu başarabilir.

Güçlü yönlerinizi keşfedin, o yeteneklerinizi kullanabileceğiniz meslekleri öğrenin.

Karar Ver

karar ver

Kendi yeteneklerinizi ve zayıflıklarınızı keşfettiniz. Yapabileceklerinizin sınırını, size uygun olan meslekleri öğendiniz. Seçeneklerinizi tıpkı hologram bir görüntü gibi gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz, hangi meslek sizin için en uygun olacak?

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şeyler, mesleğin geleceği ve şartları. Bazı mesleklerin çalışma şartları ağırdır, madencilik gibi. Bazı işlerin çalışma zamanları çok esnektir, her daim hazır olmanız gerekir, itfaiyeciler ve doktorlar gibi. Bazı meslekler ise gelişen teknolojiyle beraber geçerliliklerini yitirmektedirler, terzilik gibi.

Harekete Geç

harekete gec

Son adıma geldik, artık düşünmeyi bırakıp harekete geçme vakti. Seçtiğiniz mesleğe göre almanız gereken eğitimleri almalı ve yola koyulmalısınız. İş hayatı sizi bekliyor!

İş Hayatının Risklerine Karşı Hazırlıklı Ol!

iş

“Hayalimdeki mesleği buldum, artık ben oldum.” düşüncesiyle asla rahatlamayın, iş dünyası her zaman için risklerle dolu. Hayat ise hepimizin bildiği gibi, arada kötü şakalar yapabiliyor.

QNB Sigorta’nın “Gelirim Güvencede” sigortasını yaptırın,  işinizi kaybetseniz bile gelirinizi kaybetmeyin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.