İzlendiğinde Meditasyon Yapmış gibi Hissettiren 7 Film

Buradasınız

Yaşa 14 Eylül 2016

Filmler güldürür, ağlatır, şaşırtır, korkutur, düşündürür ve yaşatır. Son yüzyılda inanılmaz bir ilerleme kaydeden sinema endüstrisi artık bu duyguların biraz daha üzerine çıkıyor; izleyicilerine yepyeni bakış açıları kazandırarak onların zihinlerini açıyor.

Öğrettiği yeni felsefelerle izleyicilerinin hayal gücünü geliştirip dünyaya farklı gözlerle bakmasını sağlayan, tıpkı meditasyon yapmış gibi çakraları açan bir film izlemek isteyenler için özel olarak hazırladığımız listemizle karşınızdayız.

Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom / Kim-Ki-duk  / 2003

Türkçeye “İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar” olarak çevrilen film, eleştirmenlerce Kim-Ki-duk’un en başarılı yapımlarından biri olarak gösteriliyor.

Mevsimler arasında 10-20 yıllık geçişlerle beraber Budizm öğretisini usta-çırak gözünden oldukça etkileyici bir görsellikle anlatan filmde çok az diyalog bulunuyor. Budist öğretinin simgelerini başarıyla kullanan Kim-Ki-duk, hiç konuşmadan da anlaşabileceğimizi hepimize gösteriyor.

2001: A Space Odyssey / Stanley Kubrick / 1968

Kaynak

Az diyaloglu, bol görsel şölenli filmlerle devam ediyoruz. Kubrick’in başyapıtlarından biri olan 2001: A Space Odyssey, ilk gösterildiği andan beri yeniliğini hiç kaybetmedi. İnsanlığın uzayda bir obje bularak varoluşun anlamını aramaya başlamasını anlatan ünlü yapıt, simgeler ve görsel anlatım teknikleriyle izleyicisine yeni bir sinema algısı kazandırıyor.

3 – The Man From Earth / Richard Schenkman / 2007

Kaynak

Ölümsüz olduğunuzu ve insanlığın en eski çağlarından beri hayatta olduğunuzu düşünün. Bu kadar çok bilgiyle ne yapardınız? David Lee Smith’in başrolünde olduğu bu tiyatral film tek ortamda geçiyor ve diyaloglarla ilerliyor.

4 – What the Bleep Do We Know? / William Arntz – Betsy Chasse / 2004

Kaynak

Kuantum’u artık birçok yerde duyuyoruz fakat ne olduğunu biliyor muyuz gerçekten? Din ile bilim arasında nasıl bir ilişki var? Karakterimiz nasıl oluşuyor ve gerçek ben nedir? Siz de bu soruların cevabını merak ediyorsanız belgesel ve film karışımı bir yapım olan “What the Bleep Do We Know”u mutlaka izleyin.

5 – Carol / Todd Haynes  / 2015

Kaynak

1950’li yıllarda geçen film, iki kadının arasındaki yasak aşkı konu alıyor. Bir insanın hayatta isteyebileceği her şeye sahip olan Carol, butikte tanıştığı Therese isimli bir gençle beraber spontane ve büyülü bir araba yolculuğuna çıkar ve olaylar gelişir.

6 – Room / Lenny Abrahamson / 2016

Kaynak

Küçücük bir odada annesi ile birlikte yaşamak zorunda olan minik Jack’in kocaman dünyası ve hayatın zorluklarına karşı gösterdiği dirayeti, izleyen herkesin kalbini ısıtacak; sanki meditasyonla gelen aydınlanma gibi hayata daha pozitif bakmanızı sağlayacak.

7 - Baraka / Ron Fricke / 1992

Kaynak

Hayatın serüveni. Ne kadar çok şey bilsek de asla yeteri kadar öğrenemeyeceğimizi gösteren bir görsel şölen.

Son film önerimiz olan Baraka, insanlık hakkında bir belgesel. Hayatın genişliğini, kozmosun sonsuzluğunu sinemasal bir anlatıyla izlemek isterseniz, Ron Fricke’nin muhteşem yapıtını film listenize ekleyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.