Huzurlu Bir Tatil İçin 10 Öneri

Buradasınız

Yaşa 07 Ağustos 2016

Tatilinizi huzur içinde ve sorunsuz olarak geçirmek istiyorsanız, aşağıdaki 10 maddeyi dikkate alarak bunu başarabilirsiniz.

1. Arabanızın bakımını yaptırın

Özellikle trafiğin yoğu olduğu bayram dönemlerinde tatile kendi arabanızla çıkmayı planlıyorsanız, arabanıza mutlaka bakım yaptırmalısınız. Aracınızın rutin bakım zamanı gelmemiş olsa bile özellikle motor yağ seviyesini kontrol ettirmeli, lastiklerinize baktırmalı, far ayarlarınızı ve radyatör su seviyesini bir ustaya mutlaka göstermelisiniz.

2. Tatile çıkarken gereken ilaçları yanınıza alın

Hafif bir ateş düşürücü ve ağrı kesici, hava değişimi veya zorlu aktiviteler yüzünden tutulan kaslarınız için kas gevşetici, zorlu parkurların olduğu bir tatile çıkıyorsanız gerekli vitaminler, olası güneş yanıklarına karşı merhem, böcek sokmalarına karşı gereken ilaçları yanınıza almanız, tatilde sizi bir çok sıkıntıdan kurtarabilir.

3. Pasaport ve evrak kontrolünü ihmal etmeyin

Yurtdışında bir tatil planlıyorsanız, son dakikada bir terslik çıkmaması ve tatilinizin iptal olmaması için pasaport ve gerekli evraklarınızı dikkatle kontrol etmelisiniz. Gözünüzden kaçacak olan bir küçük detay, bütün planlarınızı alt üst edebilir.

4. Tatil öncesi sigorta yaptırın

Tatil öncesinde yaptıracağınız ferdi kaza sigortası ile kendinizi çok daha güvende hissedebilirsiniz. Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası, beklenmedik bir kaza sonucu hastanede yatarak tedavi görmeniz gerekirse tazminat ödemesi yaparak tedavi masraflarını karşılamanıza yardımcı olur. Hem kendiniz, hem de sevdiklerinizi kazalara karşı maddi koruma altına almak için buradan hızlı teklif de alabilirsiniz.. 

5. Gideceğiniz ülkenin dilinde bir şeyler öğrenin

Yabancı bir ülkeye gidiyorsanız, o ülkenin dilinde öğreneceğiniz “günaydın, merhaba” gibi bir kaç sözcük bile işinize yarayabilir.

6. Tatil öncesi sağlığınıza özen gösterin

Kimse tatilini hasta olarak geçirmek istemez. Dolayısıyla tatile çıkmadan önce sağlığınıza özen göstermeli, yediklerinize dikkat ederek, gerekirse vitamin takviyesi yaparak vücudunuzu yorucu seyahate hazırlamalısınız. Bu sayede riskleri minimize ederseniz, tatilinizi mutlu olarak sonlandırabilirsiniz.

7. El çantanızda kalın bir giysi bulundurun

Uçak ya da otobüs ile seyahat edecekseniz, soğutma sistemlerinin aşırı çalışma olasılığını göz önünde bulundurarak yaz mevsimi bile olsa el çantanıza ince bir sweatshirt ya da hırka almayı ihmal etmeyin. Aksi durumda yolculuğunuz bir işkenceye dönüşebilir.

8. Paranızı güvenli taşıyın

Eğer bilmediğiniz ve çok da güvenli olmadığını düşündüğünüz bir ülkede tatil planlıyorsanız, paranızı tek bir cüzdanda taşımayarak riskleri azaltabilirsiniz. Cüzdanınızın kaybolma, çalınma ya da unutulma risklerine karşı paranızın bir kısmını başka bir çantaya ya da cebinize koyabilirsiniz.

9. Evden ayrılmadan önce gerekli kontrolleri yapın

Tatil için yola çıkmadan önce evdeki elektrikli aletleri, su ve gaz vanalarını kapatmayı unutmayın. Aslında kendinize bir liste hazırlayıp, listedeki bütün maddeleri kontrol ettikten sonra işaretlemek, içinizi rahatlatmanız pratik ve sağlam yöntem olabilir.

10. Evinizi temiz bırakın

Tatil dönüşünde ekstra yorgunluk ve adaptasyon zorluğu yaşamamak için evinizi derli toplu ve temiz bırakmanız, tatil dinginliğini uzun süre yaşamanıza yardımcı olacak basit bir önlemdir.

Tatile çıkmadan önce bütün bu önlemleri almanıza rağmen yine de görünmez kazalar başınıza gelebilir. Tatil öncesinde yaptıracağınız ferdi kaza sigortası ile kendinizi çok daha güvende hissedebilirsiniz. Konu hakkındaki detaylı bilgilere ise https://www.cigna.com.tr/ferdi-kaza-sigortasi/sigortalar adresinden ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.