Günde 2 Kere Haritalarda Görünür Olan Çılgın Yol

Buradasınız

Yaşa 17 Ekim 2016

Passage du Gois, Fransa’daki Noirmoutier adası ile Gulf of Burnёf’i birbirine bağlayan bir yol. Ama onu sıradan bir bağlantı yolu zannetmeyin. Çünkü gelgit nedeniyle Passage du Gois, günde sadece iki kez kullanılabiliyor.

Bu çılgın yol, suyun geldiği zamanlarda yaklaşık 4 metre kadar suyun altına iniyor. Hal böyle olunca özellikle bölgeye tatile gelenlere de zorlu anlar yaşatabiliyor. Özellikle yaz aylarında uzun kuyruklar oluşuyor.

Anakarayla Noirmoutier adasını bağlayan bu yol ilk kez 1701 yılında bir haritada yerini aldı. 1840’larda ise at arabaları ve otomobillerin geçişi başladı. Ortalama 1.5 kilometre uzunluğundaki bu yolu, şu an günde iki kez birkaç saatliğine kullanmak mümkün.        

Günün belli saatlerinde sıradan bir yol gibi görünen Passage du Gois, aslında oldukça tehlikeli bir yol. Bu nedenle yolcuların fark etmeden suyun altında kalmasını önlemek için yolun iki ucuna, geçişin mümkün olup olmadığını belirten paneller kurulmuş.  Yine de pek çok maceraperest kişi yükselen suyu fark etmeden yolun ortasında kalabiliyor. İşte bu gibi durumlar için de Passage du Gois’de yardım kuleleri var. Bu kulelere tırmanıp yardım bekleyebiliyorsunuz ama otomobiliniz için arkasından el sallamak dışında yapacak bir şey yok.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.