Yeni Başlayanlar İçin 10 Kampçılık Tüyosu

Buradasınız

Yaşa 12 Ekim 2018

Yazın yakıcı sıcaklarını geride bıraktığımız bugünler, doğada vakit geçirmek için son derece ideal. Tabii doğayla iç içe olmanın en iyi yollarından biri de kamp yapmak! Eğer siz de kamp yapmaya özeniyor fakat doğa koşulları ile mücadele etme fikrinden çekiniyorsanız veya nasıl kamp malzemeleri almanız gerektiğini bilmiyorsanız, ilk kamp deneyiminizi çok daha kolay hale getirecek önerilerimize göz atın.

Kamp Malzemeleri Konusunda Cimri Davranmayın

“Nasılsa kampçılığa yeni başlıyorum” diye düşünüp, kamp malzemeleri satın alırken ucuz alternatiflere yönelmeyin. Özellikle çadır, mat ve uyku tulumu gibi malzemelerinizi alırken kaliteli olanları tercih ederseniz, kamp tatillerinde yarı yolda kalma riskini büyük ölçüde azaltırsınız.

Kolay Kurulumlu Bir Çadır Edinin

Kampçılığa yeni başlıyorsanız ve özellikle çadır kurulumundan gözünüz korkuyorsa, tek harekette açılan otomatik çadırları ya da sadece iki çıta ile kolayca kurulabilen kompakt çadırları tercih etmelisiniz.

Kamp Tesislerinde Kalın

İlk birkaç kamp deneyiminizi tuvaleti, duşu, ateş yakma alanları ve hatta ortak kullanımlı mutfağı olan bir kamp tesisinde yapmanızda fayda var. Çünkü doğada yaşama alışkın olmayan biri için ıssızlığın ortasında kamp yapmak yerine bu tesislerde kamp yaparak yumuşak geçiş yapmak her zaman daha iyidir.

Eşya Hazırlarken Listenize Sadık Kalın

Unutmayın, kampa götüreceğiniz her gereksiz eşya orada size dert olacaktır. Bu yüzden çantanıza koyacağınız kamp malzemeleri ve eşyalarınızı hazırlamadan önce bir liste yapın ve bu listeye uymaya özen gösterin. Ayrıca kampa giderken çorap, tuvalet kağıdı, tişört, ıslak mendil vb gibi hayati malzemeleri yedeklemenizde fayda var.

Mutlaka Bir Termosunuz Olsun

Sıcak ve soğuk içeceklerin sıcaklığını 24 saate kadar sabit tutabilen çelik termoslar her kampçının çantasında olması gereken vazgeçilmez bir ekipmandır. Özellikle kış kamplarında dilediğiniz zaman sıcak suya erişebilmek gibisi yoktur!

Sinek & Böcek Kovucuları İhmal Etmeyin

Gideceğiniz yer kamp tesisi bile olsa bitki örtüsünün gür olduğu her yerde sinek ve böceklere bol bol maruz kalacağınızı unutmayın. Sinek kovucu spreyleri çantanızdan eksik etmeyin.

Çadırınızı Gölgeye Kurun

Hangi mevsimde kamp yaparsanız yapın çadırınızı bir ağaç ya da brandanın altına kurmaya özen gösterin. Böylelikle öğlen güneşinde çadırınız aşırı ısınmaz ve sabah güneşi ile uykunuz bölünmemiş olur.

Yanınıza İlk Yardım Kiti Almayı Unutmayın

Medeniyetten çok uzağa gitmeyecek olsanız bile yanınıza mutlaka basit de olsa bir ilk yardım kiti alın. Çünkü böcek ısırıkları, düşmeler, güneş yanığı ve kesikler kamplarda sıkça yaşanan kazalardandır.

Çadırınızın Fermuarını Kapalı Tutun

Hava Durumundan Haberdar Olun

Kamp planını yapmadan önce gideceğiniz bölgedeki hava durumunu mutlaka takip edin. Havanın kamp sırasında beklenmedik şekilde bozma ihtimaline karşı da her zaman tedbirli olmaya çalışın. Örneğin bagajda su geçirmez bir branda bulundurabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.