Yaz Mevsimini İstanbul'da Geçirmek İsteyenlere 7 Kaçamak Önerisi

Buradasınız

Yaşa 12 Temmuz 2019

 

İş sebebiyle ya da farklı nedenlerden dolayı yaz tatilini İstanbul’da geçirenler, hafta sonu kaçamaklarıyla yaz tatilini değerlendiriyor. İstanbul’a yakın ancak şehrin gürültüsü ve kalabalığından uzak yerler, hafta sonu keyfini katlamak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Hem denize girip hem doğayla iç içe olabileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. Yaz mevsimini İstanbul’da geçirenlerin ufak kaçamaklar yapabileceği 7 yeri yazdık. 

1. Şile
 


Hafta sonu kaçamağı denince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz, Şile. Özellikle Ağva’da hem Göksu Nehri kıyısında hem de sahile yakın konumda konaklayacak yerler oldukça fazla. Sakinliği ve doğa hayatını deneyimleyebileceğiniz Şile’de Şile Feneri’ni, Ağlayan Kaya’yı ve Saklıgöl’ü ziyaret edebilirsiniz. Saklıgöl’ü seyrederken çevresinde yer alan restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. 

2. Kefken


Kefken, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı olan bir köy. Yaz aylarında pek çok ziyaretçiyi ağırlayan Kefken, hem doğasıyla hem de mavi bayraklı plajlarıyla dikkat çekiyor. Konaklama seçenekleri arasında oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Kamp yapmak isteyenler için de birçok alan mevcut. Kefken’de Pembe Kayalar’ı, Kapri Plajı’nı, Midye Koyu’nu ve Yeşil Koy’u ziyaret edebilirsiniz. 

3. Riva
 
İstanbul’a konum olarak yakın yerlerden bir diğeri de Riva. Riva’ya ulaşım 1,5-2 saat sürüyor. Eski bir Rum köyü olan Riva’da yeşil ve mavinin uyumu adeta büyülüyor. Hem dinlenip hem eğlenebileceğiniz keyifli bir kaçamak yapmak için Riva’yı günübirlik de tercih edebilirsiniz. Hazır Riva’ya gitmişken Elmasburun Koyu’nu, Riva Kalesi’ni ve birbirinden değişik eşyaların yapıldığı Cam Ocağı’nı ziyaret etmeyi unutmayın. 

4. İğneada 
 
Kırklareli’nin ilçesi olan İğneada, Kırklareli merkezine 100 km. uzaklıkta bulunuyor. Karadeniz sahilinde yer alan bu ilçe; saklı dereleri, denizleri, gölleri ve langozlarıyla İstanbul’dan kısa süreli uzaklaşmak isteyenler için ideal bir kaçış rotası. Kamp yapmak isteyenler için de uygun alanları bulunan İğneada’da deniz ve güneşin de tadını çıkarabilirsiniz. İğneada’ya gittiğinizde “organik ürünlerle kahvaltı”yı da mutlaka yapılacaklar listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

5. Polonezköy
 
İstanbul’un hemen dışında yer alan Polonezköy, özellikle yeşil alanlarıyla ilgi görüyor. Oksijene doyabileceğiniz Polonezköy’de, piknik yerleri ve binicilik kulübü gibi alternatifler bulunuyor. Daha çok günübirlik bir gezi planlayanlar tarafından tercih edilen Polonezköy’de Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edebilir, doğanın tadını çıkarmak için bisiklet turu yapabilirsiniz. 

6. Kıyıköy
 
Kırklareli’nin Vize ilçesinde yer alan bu küçük sahil kasabası, sakinlik arayanların adresi. Ağva gibi Kıyıköy de iki dere arasında yer alıyor. Rum evlerinin yer aldığı, Ortaçağ esintileriyle dolu olan bu küçük kasabada yer alan Aya Nikola Kilisesi’ni ve Mağara Manastırı’nı ziyaret edebilir, yemyeşil Karaçam Ormanları’nda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kıyıköy’ün hemen dışında kalan Kastro Plajı da denize girmek isteyen tatilciler tarafından tercih edilebilir. Kıyıköy’de birkaç gün kalıp doyasıya dinlenmek isteyenler için ise çok sayıda pansiyon ve otel seçeneği mevcut.

7. Avşa Adası 
 
İstanbul’dan deniz otobüsüyle ulaşım sağlayabileceğiniz Avşa Adası, yaklaşık 3 saat uzaklıkta yer alıyor. Yaz aylarında tatilcilerin akınına uğrayan bu ada, hem aileyle hem de arkadaş grubuyla vakit geçirebileceğiniz bir yer. Ada; deniz, kum ve güneşin yanı sıra tatilcilerine kültür turu fırsatı da sunuyor. Bizans etkilerini görebileceğiniz adada Yiğitler Köyü’nü, Hagios Georgos Manastırı’nı ve şarap fabrikalarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca adada yetişen üzümlerden yapılan şarapların tadına bakmanızı da tavsiye ediyoruz. 

Kaynak:

https://www.uplifers.com/istanbula-yakin-9-kacamak-rotasi/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.