Doğanın Gizemli Dünyasına Yolculuk: Şile'de Mantar Topluyoruz!

Buradasınız

Yaşa 10 Ekim 2019

 
Hafta sonu için hâlâ bir planınız yok mu? O zaman doğru yerdesiniz! Uçsuz bucaksız bir ormanda mantar toplayabileceğiniz mantar turları sayesinde hem şehrin gürültüsünden uzaklaşabilir hem de leziz mantarlar tadabilirsiniz. İtalya’nın gözbebeği porçini mantarının Türkiye’deki adresi olan Şile, aileniz ya da arkadaşlarınızla birlikte geçireceğiniz macera dolu bir hafta sonu için sizi bekliyor. 

Gelin, bu keyifli etkinliğin başrolünü kapan porçini mantarını daha yakından tanıyalım.

Porçini mantarı nedir, faydaları nelerdir?
 


Ülkemizde belli bölgelerde yetişen porçini mantarı, tipik bir mantar görüntüsüne sahiptir. Porçini mantarının görüntüsü, 20 santime kadar ulaşabilen şapka kısmından dolayı yarım küreye benzetilir. Bu özel mantar türünün büyük bir kısmı sudan oluşur. Dolayısıyla beslenmesine dikkat edenler için harika bir seçenektir. 100 gramında 20-40 kalori bulunan porçini mantarı, kalp-damar sağlığınız açısından da oldukça faydalıdır. Potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin olan bu mantar, içerdiği B vitaminleri sayesinde de çocukların gelişimine katkı sağlar. Ayrıca içerdiği zengin folik asit, kansızlık hastalığına da iyi gelmektedir.

Porçini mantarı ne zaman toplanır?
 
Eğer porçini mantarı toplamak istiyorsanız bunun için en doğru zaman sonbahar ayları olacaktır. Porçini mantarının hasat dönemi haziran ayında başlasa da en verimli zamanları ekim ve kasım aylarıdır. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz bu aylar, mantar toplama etkinliğiniz için mükemmel bir zamanlama!

Porçini mantarı nerede ve nasıl toplanır?
 
Şile’nin gözbebeği olan porçini mantarını ve yine Şile’de bulunan birçok farklı mantar çeşidini toplamak için çeşitli turlar düzenleniyor. Bu turlardan birini seçerek katılabilir, gün boyunca doğayla iç içe olabilirsiniz. Genellikle meşe ağaçlarının dibinde yetişen porçini mantarlarını toplamak oldukça kolaydır. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla gerçekleştirebileceğiniz bu keyifli etkinlik için mutlaka bir tura katılmanız gerektiğini hatırlatalım. Aksi takdirde tehlikeli mantarlarla karşılaşabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Porçini mantarı nasıl pişirilir?
 
Porçini mantarını birçok tarifte kullanmanız mümkün. Topladığınız mantarlarınızı dilerseniz çeşnilendirerek ızgarada pişirebilir dilerseniz bir miktar tereyağıyla kavurabilirsiniz. Şile’nin yerel halkı, porçini mantarını börek ve pidelerde bile afiyetle tüketiyor. Kısacası her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış!

Kaynak:
https://www.dogalmantarlar.com/porcini-mantari-ve-ozellikleri/
http://www.sile.bel.tr/Mobile/Detail/16996

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.