Engelsiz Bir Dünya İçin El Ele

Buradasınız

Yaşa 10 Nisan 2016

Dünya Engellilik Raporu’na göre, dünya nüfusunun % 15’i engelli insanlardan oluşuyor. Bu yüzdeyi nüfusa oranlayınca, tam olarak 1 milyar insan ediyor. Gözden kaçırmak için çok büyük bir nüfus.

Engelliler İdaresi Başkanlığınca yapılan araştırmaya göre Türkiye’de bu oran % 12,29. Nüfusumuza oranlayınca hemen hemen 10 milyona yakın bir rakam çıkıyor. Peki, neden sosyal hayatın içinde onları çok fazla göremiyoruz?

Çünkü engelliler için yapılmış düzenlemeler yeterli değil, rahatça gezemiyor, işlerini halledemiyorlar ve daha çok evlere kapanmak zorunda kalıyorlar.

Engelliler İçin Ne Yapılabilir?

“Ben tek başıma ne yapabilirim ki?” düşüncesiyle hareket edersek hiçbir yere varamayız. Biz bir toplumuz ve koordine olarak hareket etmemiz gerekiyor. Bireyler olarak bu toplumu oluşturuyoruz ve ona karşı sorumluluklarımız var. Yani her bireyin diğer bireylere karşı sorumluluğu var.

Belediyeler Artık Çok Daha Bilinçli

Özellikle büyükşehir belediyeleri artık engelli vatandaşlar için tüm düzenlemeleri yapıyorlar. Toplu taşıma araçları, yollar ve kamusal alanlar, onların rahat hareket edebilmeleri için yeniden tasarlandılar. Peki, bu yeterli mi? Tabii ki hayır, bu bilinci tüm ülkeye yaymamız gerekiyor.

Park düzenlemelerinde de engelli çocuklarımızı düşünmeliyiz. Artık parklarda bulunan oyun araçlarının engelli çocukların varlığı düşünülerek tasarlanmış olanları da bulunuyor fakat bizim ülkemizde henüz yeterince yaygınlaşmadı.

Kişisel Olarak Neler Yapabiliriz?

Eğer ailenizde ya da yaşadığınız çevrede engelli insanlar varsa onlar için çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Mahalle sakinleri olarak bir araya gelip, kaldırım ve merdivenleri onların da kullanabilecekleri şekilde şekillendirebilirsiniz. Eğer önceden yapılmamışsa kaldırımlara tekerlekli ve akülü arabalar için çıkış parkurları yapılabilir. Mahalle esnafları, dükkânlarını engelli vatandaşları da düşünerek dekore edebilir ve kafe ile barlarda da onları rahat ettirebilecek bölümler ayarlanabilir.

Çevrenizde maddi durumu yetersiz engelli insanlar varsa unutmayın, onlar bizden daha çok mücadele etmek zorundalar. O yüzden elinizden geldiği sürece onlara yardımcı olun. İnsanlık olarak engelsiz bir dünya için el ele vermemiz gerekiyor; çünkü mutlu bir yaşam hepimizin hakkı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.