En güzel araştırma: “Tembellik yüksek zekanın işareti olabilir”

Buradasınız

Yaşa 01 Temmuz 2016

En güzel araştırma: “Tembellik yüksek zekanın işareti olabilir”

İnsan böyle haberler gördükçe bilime, araştırmalara, üniversitelere daha çok inanıyor; gelişim lokomotifinde bilim insanlarının oturduğundan bir kez daha emin oluyor.

Journal of Health Psychology‘de yer alan, Florida Gulf Coast Üniversitesi‘nin yaptığı bir çalışmaya göre yüksek IQ’ya sahip insanlar diğer insanlara kıyasla daha uzun süre tembellik yapıyor. Zeki insanların daha zor sıkıldığı, bu sebepledüşünmeye daha çok zaman ayırdığı araştırma sonuçları arasında sunulurken; aktif insanların tembellik yapmaktan daha uzakta olduğu, fiziksel aktivitelere daha çok zaman ayırdığı belirtiliyor. Bunun sebebinin de daha az düşünme isteğiyle ya da hızlı sıkılma durumuyla yakından ilişkili olduğunun altı çiziliyor.

Araştırma kapsamında 30 kişilik bir grup yapılan test sonucunda “düşünür”, diğer 30 kişi de “düşünür olmayan” şeklinde isimlendirilmiş. Ardından verilen bilekliklerle hafta boyunca katılımcıların fiziksel aktiviteleri ölçülmüş. Sonuçlar göstermiş ki “düşünür”ler diğer gruba göre çok daha az hareket ediyor. Ancak hafta sonu iki grubun fiziksel aktiviteleri arasında bir fark görüntülenemezken bu duruma henüz araştırmacılar tarafından bir açıklama getirilememiş.

Kaynak: Nolm.us

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.