'Denizden Babam Çıksa Yerim' Sözünü Doğrulayacak, Balığın Mucize Gibi 13 Faydası

Buradasınız

Yaşa 21 Kasım 2016

Izgarasından buğulamasına kadar bayıla bayıla yediğimiz balığın, kemik sağlığından cilt güzelliğine kadar sayısız faydası var. Balığın mucize yararlarından faydalanabilmek için haftada en az 2 gün balık yemelisiniz.

1. Mükemmel bir protein kaynağı olan balık ile saçlarınız ve cildiniz parlasın.

 


Balık, cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Aynı zamanda balık tüketiminin arttırılması, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını önler.2. Bağırsaklar için önemi!

 

Bağırsaklar için önemi!

Sindirim sisteminin temeli bağırsaklar için Omega-3 yağ asidi çok önemlidir. Özellikle inflamatuvar bağırsak hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.3. Daha güçlü hafızalar!

 


Düzenli balık tüketen kişilerde demans ve hafıza sorunu olasılığının azaldığı görülmüştür. İçinde bulunan Omega-3 yağ asidi sayesinde çocukların konsantrasyonlarında gelişmeler gözlemlenmiştir. Davranış ve dikkat eksikliği gibi durumlarda da iyileşme kaydedilmiştir.4. Haftada 2 kez balık, kalbi koruyor.

 

Haftada 2 kez balık, kalbi koruyor.

Balığın içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri, kan yağlarını düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.5. Aman depresyona girmeyin!

 


Araştırmalar balık tüketenlerin depresyonu daha kolay yendiğini göstermiştir. Düşük Omega-3 seviyeleri yüksek depresyon riski ile ilişkilidir.6. Diyet yaparken bol bol balık!

 

Diyet yaparken bol bol balık!

Omega-3 bakımından zengin olan balık, dengeli bir beslenme düzeninde tüketildiğinde, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.7. Hamilelik sonrası duygu değişikliğine son!

 


Deniz ürünlerinin mevsimsel duygu bozukluğu ve doğum sonrası lohusa depresyonunu önlemekte etkin rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca emziren anneler için de tavsiye edilir.8. Bağışıklık sisteminiz güçlensin!

 

Bağışıklık sisteminiz güçlensin!

Özellikle kış mevsimi hastalıklara yakalanma riskimizin en yüksek olduğu dönemdir. Balık ile bağışıklık sistemimiz, vücudumuzda bulunan kötü huylu hücreler ile savaşabilmek için Omega-3 yağ asitlerinden destek almaktadır.9. Yaşlanmayan beyinler!

 


Düzenli balık tüketenlerin beyin yaşlanması daha yavaş ilerlemektedir. Yetersiz balık tüketenlerin ilerleyen yaşlarda alzheimer ve demans gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.10. Kansere karşı: Balık!

 

Kansere karşı: Balık!

Meme, prostat ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün iyileşmesinde Omega-3 yağ asitlerinin olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.11. Diyabet hastalığına mucize etki!

 

Diyabet hastalığına mucize etki!

Son çalışmalar, balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin insülinin etkinliğini arttırarak diyabet hastalığını geciktirdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle balığın kas etleri arasında bulunan Omega-3 yağlarının insülin aktivitesini dengelediği bilinmektedir.12. Peki ya gözler?

 


İçerisinde fosfor ve A vitamini bulunduran balık, göz sağlığı için bilinenden çok daha önemlidir. Haftada 2 kere balık tüketildiğinde, göz hastalıklarına yakalanma riskinin yarı yarıya indiği gözlemlenmiştir.13. Kemik erimesine karşı...

 

Kemik erimesine karşı...

Küçük balıklarda ve kılıç balığında bulunan kalsiyum, kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkili. Özellikle kemik erimesi sorunu yaşıyorsanız ve menopoz dönemindeyseniz balık tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.Kaynak: Onedio

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.