“Üf Yapamıyorum!” Diyenler İçin Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Buradasınız

Yaşa 18 Haziran 2016

Teoride çok kolay görünen, pratikte 180 derece açıyla ters dönerek oldukça zorlaşan bir konu hakkında konuşacağız: Para biriktirmek.

Para biriktirmek tam bir kararlılık meselesi, başka bir şey değil. Öncelikle bunda mutabık olalım, para biriktirmekte zorluk çekiyorsanız, sadece yeterli kararlılığı gösteremiyorsunuz demektir. “Zaten para biriktiremiyorum, bir de sen üstüme gelme!” diyorsanız çok haklısınız, soruna çözüm odaklı gidelim, Karşınızda para biriktirmenin püf noktaları:

Biriktiremezsen Biriktirirler, Gülüm

Sorunlar karşısında en kolay çözüm, sorumluluğu başkalarına yüklemektir. Madem siz paranızı biriktiremiyorsunuz, o zaman izin verin başkaları sizin adınıza biriktirsin, hem de onu değerlendirerek. Cigna’nın Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde her ay küçük bir meblağı kenara atarak gelecek için birikim yapabilir, üstelik bunu yaparken aynı zamanda birçok ücretsiz ve indirimli fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

Gelir-Gider Defteri Tutmak Karizmanızı Bozmaz

Para biriktirmenin altın kurallarından biri, bütçe üzerinde tam kontrole sahip olmaktır. Bunu yapabilmek için de bütçeniz hakkındaki bütün bilgilere vakıf olmalısınız. Neyi, ne için harcadığınızı fark etmeye başladığınız zaman gereksiz harcamalarınızı kısıp, kenara para atmaya başlayabilirsiniz.

Alışverişe Liste Yapmadan Çıkanlardan mısınız?

O zaman üreticilerin insafına kaldınız demektir, onlar ne kadar az çekici ürünler yaparlarsa masrafınız o kadar azalır ama tabii ki durum bir ütopyadan ibarettir. Birçok marka ürünlerini pazarlayabilmek için artık bilinçaltınıza bile etki edebiliyor. O yüzden alışverişe çıkmadan önce liste yapın, size neyin gerekli olduğunu bilin. Yoksa ertesi gün “Şöminem yok ki benim, bu şömine süsünü ne diye aldım acaba?” sorunsalıyla baş başa kalabilirsiniz.

Banka Kartı Olmayan Bir Hesap Açın

Öyle bir hesap yok, biliyoruz ama banka kartını yok etmek pek de zor bir şey değil. Onu makasla kolayca kesip, çöp kutusuna atabilirsiniz. Bu sorunu çözdüysek neden ikinci bir banka hesabına ihtiyaç olduğunu anlatalım. Her maaş günü, aylığınızın bir kısmını bu ikinci hesaba havale edeceksiniz ve banka kartınız olmadığı için de oradaki parayı çekebilmek için banka kuyruklarına katlamak zorunda kalacaksınız. Gördüğünüz gibi o paraya dokunmamak için gayet geçerli bir sebebiniz var: Bankada sıra beklemek. Peki, banka kartı olmadan nasıl diğer hesaba havale yapacaksınız? Teknoloji bu konuya da el atmış, hem bilgisayarlarınızdan hem de akıllı telefonlarınızdan artık istediğiniz banka işlemini yapabiliyorsunuz.

“Cepbank diye bir şey var, akıllım! Her türlü ben o parayı kendime yollarım.” deyip de gülümsüyorsanız, sizin para biriktiresiniz yokmuş, yapacak bir şey yok.

Kendinizi Ödüllendirin

“Bir dakika, para biriktirmek için para mı harcayayım?” sorusu geldi aklınıza hemen değil mi? Evet, çünkü ödüller insanı motive eder. Tabii ki tüm biriktirdiğiniz parayla gidin kendinize bir şeyler alın demiyoruz, küçük bir kısmını kullanın. Her altı ayda, biriktirdiğiniz paranın yüzde yirmisiyle kendinize bir şeyler alın mesela. Böylece bir dahaki altı aylık birikim hedefiniz için çok daha büyük bir meblağ belirleyeceksiniz ve kendinizi teşvik etmiş olacaksınız!

Son olarak, kumbaraya inanın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.