Ev Almak İçin Nasıl Birikim Yapılır?

Buradasınız

Yaşa 11 Eylül 2022

ev, birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve hızla artan ev fiyatları, birçok kişinin ev sahibi olma hayallerini de olumsuz şekilde etkiledi. Özellikle gençlerin bu alanda geleceğe dair hayallerinde büyük değişimler var. Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre ülkemiz son yıllarda ev fiyatları artan ülkeler arasında ilk sırada. Bu yüzden gelecekte ev sahibi olmak için birikim yapmak hiçbir zaman olmadığı kadar önemli hale gelmiş durumda. Sen de bugünkü ekonomik şartların içerisinde yapabileceğin basit hamlelerle ev sahibi olabilmek için adım atabilirsin. Bu yazımızda ev alabilmek için nasıl birikim yapman gerektiğine dair detayları bulabilirsin.

İlk olarak net bir projeksiyon yapmalı ve plan oluşturmalısın

ev, birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Ev alma hayalinin peşinden gitmeden ve bu iş için para biriktirmeye başlamadan önce mutlaka iyi bir ekonomik plan yapmalısın. Bugünkü gelir durumundan ne kadar tasarruf yapabileceğini kestirmeli ve bu yolla en azından bir evin peşinatını verebilecek birikime ulaşabileceğin süreyi hesaplamalısın. Bugün sahip olduğun kazançların içerisinden yaşamını sürdürdüğün miktarını bulmalı ve ardından bunun içerisinden ne kadarlık bir bölümünü tasarruf edebileceğini düşünmelisin. Bu noktada yapabileceğin en iyi şeylerden biri hayalindeki evi satın alma yolunu sana açacak peşinatı biriktirebilmektir. Bir evin parasının tamamını biriktirmek çok da uygun bir hayal gibi durmuyor. Bu yüzden yine ev taksitine girebileceğin bir peşinat miktarını biriktirmeyi kendine hedef olarak seçerek yola çıkabilirsin. Bu motivasyonla iyi bir gelir-gider projeksiyonu yapmalı ve küçük miktarlarla da olsa birikim yolunu kendine açmalısın.

Alternatif gelir oluşturmalısın

ev, birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Bu çok klasik bir durumdur, bir insan ne kadar para kazanırsa o kadar para harcar. Bunun için sabit işinde kalmaya devam ederek bugünkü gelirini artırdığında yine bunu da harcamaya başlaman oldukça olasıdır. Bunun için birikim yapma yolunda yapman gereken en önemli şey kendine yeni bir gelir kapısı oluşturmaktır. Örneğin, eğer var ise kullanmadığın eski kıyafet ya da teknolojik eşya benzeri ürünlerini internet ortamında satmak, iş dışındaki saatlerde sana ek gelir getirecek yeni bir iş yapmak böyle bir ek gelir kapısı olabilir. Buradan elde edeceğin ek gelirleri bir kenara ayırarak ve biriktirerek hayalindeki eve ulaşmak için küçük ama önemli birikimler yapabilirsin. Burada dikkat etmen gereken nokta elde edeceğin yeni gelirleri harcamamaktır. Bunları kenara ayırarak birikim yoluna gidebilirsin.

Yatırım yapmalısın

ev, birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Birçok kişi birikim ya da tasarruf ettiği gelirleri sabit şekilde bir yerlerde tutar. Sanki bu paraya hiç dokunulmaması gerekir ve ellendiği anda ortadan kaybolacak hissi ortaya çıkar. Ancak birikimlerini genişletmek ve daha iyi bir seviyeye çıkarmak için güvenli şekilde yatırımlar yapabilirsin. Örneğin, bankaya faize koyarak ya da döviz, altın gibi değerleme araçlarını kullanarak birikimlerini bir miktar daha artırman mümkündür. Burada dikkat etmen gereken nokta, çok hızlı ve kolay şekilde para kazanmana ve tasarruflarını artırmana yardımcı olacak borsa, kripto para gibi dengesiz alanlarda yatırım yapmanın riskli olduğunu unutmamaktır. Burada hızlı şekilde çıkışa geçip aynı şekilde geri de inebileceğini unutmamalısın. Sen daha yavaş ama emin ve güvenli yollardan ilerleyebilirsin.

Farklı saklama yöntemlerini deneyebilirsin

ev, birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Para biriktirdiğinde bu para gözünün önünde olduğunda, ihtiyaç duyduğun ilk anda onu kullanmayı isteyeceksin. Çünkü o senin paran olacak ve bu birikimi zaten kötü günler için yaptığını düşünerek onu harcayacaksın. Burada bu parayı niye biriktirdiğini ve hayallerini de hatırlamalısın. Böyle bir durumun önüne geçmek için paranı bankada açacağın bir hesaba koyabilirsin. Paranı aktif olarak kullandığın banka yerine yeni bir bankada hesap açarak orada biriktirebilirsin. O parayı unutmuş olacağın için ihtiyaç halinde bile aklına asla ilk olarak o para gelmeyecektir.

Gereksiz harcamalardan kurtulmalısın

ev, birikim, tasarruf, gelecek, yatırım

Çağımızın en büyük sorunlarından biri aşırı tüketim. Eğer senin de böyle bir eğilimin var ise öncelikle kendine şunu sormalısın; “Ben bunu almazsam ne olur?” Gereksiz harcamalarının önüne geçerek de hayalindeki eve ulaşmak için para biriktirmeye başlayabilirsin. Sadece gereksiz harcamalarını kestiğin paraları ayrı bir noktada biriktirirsen zaman içerisinde büyük değişimler yaratabilirsin. Hayalini kurduğun eve ulaşmak için küçük birikimlerle hareket ederek ilerleyen dönem için büyük farklar yaratabilirsin.

Hayalindeki ev için sen de farklı birikim ve yatırım yöntemlerini kullanarak tasarruf yapabilir ve geleceğin için önemli bir adım atabilirsin. Bu noktada seni düşündüğün noktaya ulaştıracak, farklı ve alternatif yolları da denemek istersen QNB Sigorta’nın sunduğu Elit Bireysel Emeklilik Planı ile küçük birikimlerle başlayarak büyük farklar yaratabilirsin. Bugünkü yaşam standardını koruyarak birikim yapmanı sağlayacak bu plan ile birikimlerine %30 devlet katkısı da seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.