Birikimini Korumak İçin Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Yaşa 13 Kasım 2023

birikim, hayat, yaşam, tasarruf

Hayatın karmaşıklığı ve beklenmedik sürprizleri karşısında finansal güvence sağlamak, birikim yapmanın temel önemini vurgular. Birçok insan, herhangi bir maddi kaygıya düşmeden yaşamak için birikim yapmanın ne kadar hayati bir adım olduğunu fark etmezler. Ancak birikim yapmanın değeri, geleceğinizi şekillendirmede ve finansal özgürlüğünüzü elde etmede kritik bir rol oynar. Bu yüzden bugünkü gelirlerinden bir bölümünü gelecek günler için ayırmak ve tasarruf yapmak son derece önemlidir. Elindeki birikimlerini nasıl koruyabileceğine dair önerileri bu yazımızda senin için derledik.

Bütçe ve Gelir Yönetimi Yapmalısın

birikim, hayat, yaşam, tasarruf

Bugün sahip olduğun birikimlerini ve gelirini korumak için atman gereken ilk adım gelirini ve giderlerini belirlemek için ayrıntılı bir bütçe oluşturmaktır. Kazandığın gelirler ve bunlarla yaptığın giderleri hesaplayarak ne kadar tasarruf yapabileceğini bulmalısın. Bu, harcamalarını da sürekli izlemeli ve gereksiz giderlerden kaçınmalısın. Gereksiz giderlerden kaçınmak sahip olduğun birikim ve tasarruflarını da korumanı sağlar ve gelecekte çok daha iyi mali yönetim yapmana destek olur.

Bir Acil Durum Fonun Olmalı

birikim, hayat, yaşam, tasarruf

Acil durum fonu, beklenmedik sağlık sorunları, iş kaybı veya acil ev bakımı gibi ani masraflarla başa çıkmana yardımcı olacak en büyük destekçilerinden olacaktır. Hayatın genel akışı içerisinde her an beklenmedik olaylarla karşılaşma ve bunların da senin mali durumunu bozması gibi durumlar olabilir. Genellikle 6-9 aylık yaşam giderlerini karşılayacak kadar bir miktar belirleyerek bir acil durum fonu kurmalısın. Bu fon, gerekli durumlarda senin yardımına koşarak o anda meydana gelen ve gelir-gider dengeni bozan olaylara karşı hazırlıklı olmalı sağlayacaktır.

Borçlarını Doğru Yönetmelisin

birikim, hayat, yaşam, tasarruf

Borç hayatın en temel parçalarından biridir ve hemen hemen borcu olmayan yoktur. Ancak bunun miktarı ve nasıl bir seviyede olduğu da çok önemlidir. Özellikle yüksek faizli kredi kartı borçlarından ve kredilerden en kısa sürede kurtulmalısın. Bunların yönetimini çok iyi şekilde yaparak bu borçları en kısa sürede ödemelisin. Bunlar zaman içerisinde senin var olan birikimlerini de götürecek ve finansal olarak çok daha kötü bir noktaya gelmeni sağlayacaktır.

Aynı zamanda sürekli olarak kredi skorunu da izlemeli ve bunları da iyileştirmenin yollarını araştırmalısın. İyi bir kredi geçmişi, gelecekte daha düşük faiz oranlarına erişim sağlayabilir ve zaman zaman önüne çıkan yatırım fırsatlarını yakalamana destek olabilir.

Yatırım ve Tasarrufa Pay Ayırmalısın

birikim, hayat, yaşam, tasarruf

Gelir-gider dengeni çıkardıktan ve bunları da belirli bir seviyeye getirdikten sonra yatırım fırsatlarını da değerlendirmen de fayda var. Elinde o anda bulunan birikimlerini doğru bir şekilde değerlendirebilirsen tasarruflarını da koruman mümkün olacaktır. Bunun için düşük riskli ve yüksek riskli yatırım seçeneklerini araştırmalı ve risk toleransını da değerlendirmelisin. Kendine uzun vadeli yatırım hedefleri belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmak için düzenli olarak birikimlerinizi yatırıma dönüştürmelisin. Zaman zaman bir finansal danışman, yatırım uzmanı veya mali planlamacıdan da yardım almayı düşünebilirsin. Uzmanlar, sana özelleştirilmiş finansal tavsiyeler sunarak elindeki birikimleri çok daha iyi yönetmeni sağlayabilirler. Bu noktada elindeki birikimleri değerlendirmek ve uzun vadeli bir plan yaparak gelecekte daha iyi bir finansal yapıya sahip olmak istersen QNB Sigorta’nın sunduğu Elit Bireysel Emeklilik Planı’nı da tercih edebilirsin. Sana özel birikim seçenekleri sunan bu sigorta ile birikimlerini en doğru şekilde yönetebilirsin

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.