2017’nin Spor Trendleri

Buradasınız

Yaşa 21 Aralık 2016

“Sporun da trendi olur mu” demeyin; yeni yılda daha fit, daha zinde, daha sağlıklı olmak için neler yapmak gerekiyor öğrenin!

1.Giyilebilir Teknolojiler

Fitness takibi yapabileceğiniz trackerlar, adım ölçerler, kalp atışınızı gösteren monitörler gibi giyilebilir teknolojiler, spor trendleri arasında başı çekiyor.  Yeni araştırmalar gösteriyor ki giyilebilir teknolojiler kullanan kişiler, kullanmayanlara göre daha hızlı kilo veriyor. Hem de aynı fitness programını takip edip aynı yiyecekleri yemelerine rağmen. Bu da yediklerimizin ve yaptığımız egzersizlerin vücudumuza olan etkisini teknolojik aletlerden izleyebiliyor olmamızın motive edici gücünü ortaya koyuyor. Tabii bu aletlere yüzde 100 bağımlı olmak da çok önerilen bir tutum değil. Çünkü bu teknolojik aletler cep telefonumuzu kullanarak aktive oluyor ve uzun süreli kullanımlarda daha fazla radyasyona maruz bırakıyor. Bu da sağlığımızı etkileyebiliyor. O yüzden bu aletleri günün her anında kullanmak yerine sadece spor yaparken  kullanmakta fayda var.

2.Vücut Ağırlığıyla Yapılan Antrenmanlar

Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız antrenmanlar için havalı spor aletlerine, pahalı spor üyeliklerine ya da çok geniş bir alana ihtiyacınız yok. İşin güzel tarafı bu antrenmanların etkilerini vücudunuzda kısa sürede fark edebiliyorsunuz. Vücut ağırlığı antrenmanları, vücudunuzdaki yağsız kas kütlesini artırmada çok başarılı. Bu antrenmanları özellikle aerobik hareketleriyle desteklemeniz öneriliyor.

3.Yoğunlaştırılmış Spor Egzersizleri

Günümüzde çoğumuzun vakti kısıtlı. Tam da bu yüzden yoğunlaştırılmış spor programları son zamanların rağbet gören spor trendleri arasında. Egzersizle uzun vakitler harcamak yerine, bu programlarla maksimuma yakın kalp atışı hızına ulaşılıp kısa zamanda ihtiyacınız olan egzersizi yapabilirsiniz. Kısa zaman derken, 30 dakikadan az bir sürenin yeterli olacağını belirtelim. Yoğunlaştırılmış spor egzersizlerinin faydaları saymakla bitmiyor; bunlardan en önemlisi de dayanıklılığı artırması. Araştırmalara göre, sadece iki ay yoğunlaştırılmış antrenman yaptığınızda, eskisine göre iki kat fazla süreyle bisiklete binebiliyorsunuz.

4.Özel Fitness Dersleri

Profesyonel bir fitness eğitmeniyle çalışmak sporda amacınıza ulaşmada önemli bir adım olacaktır. Çünkü birebir eğitmenle çalışmak fitness’a bakışınızı değiştirmede özel bir yere sahip. Alanında uzman bir eğitmenle spor yaparsanız, hareketi doğru yapacak ve yaptığınız spordan hem daha fazla sonuç hem de daha fazla zevk alacaksınız. Bu noktada eğitmeninizin hangi uzmanlık alanlarında sertifikası oluğunu öğrenmenizde fayda var. Çünkü sizin motivasyon ve hedeflerinizi anlaması önemli.

5.Güç Antrenmanı

Özellikle kadınlar utandıkları için spor salonlarındaki ağırlık çalışılan odalardan uzak duruyorlar. Ama güç antrenmanı vücudunuzu sağlıklı tutmak için oldukça önemli. Özellikle yaş aldıkça bu antrenmanlar daha da önem kazanıyor. Güç antrenmanları, kaslarınızı korumanızı ve metabolizma hızınızın artmasını sağlıyor. Çalışmadığınız zamanlarda bile daha fazla kalori yakıyorsunuz.

6.Grup Sporları

Genellikle yalnız mı spor yapıyorsunuz? Oysa ki 2017, grup sporlarının yılı olacak. Bu nedenle yeni yılda yeni ve farklı grup egzersizlerini deneyebilirsiniz. Çünkü emin olun grup dersleri, yalnız spor yapmaktan çok daha eğlencelidir. Diğer taraftan tecrübeli bir eğitmen eşliğinde bu dersleri yaparak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Spor sırasında edineceğiniz yeni arkadaşlar da cabası...

7.Yoga

Yılların yogasını elbette yeni yükselen spor trendleri arasında saymak hatalı olur ama kabul edelim yoga son zamanlarda şimdiye kadar hiç olmadığı kadar popüler. Bunun sebebi de yoganın faydalarının daha fazla anlaşılması. Yoga vücuttaki endişe oranını ve stresi azaltırken, rahat uyuyabilmemizi sağlıyor. Diğer taraftan kanın vücudumuzda daha iyi bir şekilde dolaşmasına olanak veriyor. Böylece sindirimi kolaylaştırıyor ve kronik ağrılara iyi geliyor. Yoga aynı zamanda beynimizi de değiştiriyor. Nasıl mı? Beyindeki rahatlamayı sağlayan sinir devim salgısının artmasını sağlıyor. Bu salgı depresyondaki ve endişeli insanlarda az salgılanıyor.

8.Kendinizin Eğitmeni Olun

Bu trend, insan bedenindeki hareketlerin mekanik ve anatomisinin incelenmesi üzerine eğitim gören bir grup üniversite öğrencisini referans alıyor. Ancak kendi sağlığınızın kişisel eğitmeni olmak için elbette bu grupta yer almanıza gerek yok. Sağlık problemlerinizi önlemek ve şikayetlerinizin artmasına engel olmak için sağlıkla ilgili temel bilgilerinizi derinleştirmenizde fayda var. Sağlıklı yiyecekler, doğal tedavi yöntemleri, kendi beden ve ruhsal durumunuza uygun egzersizler yapmanız sağlıklı bir yaşam sürmeniz için oldukça önemli. Kısacası bedeninizi ve bedeninizin ihtiyaçlarını keşfedin, buna uygun bir spor ve beslenme tarzı oluşturun.

Yeni yılda spora başlamak için kendinize söz verdiyseniz, size güzel bir haberimiz var: Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak,  bir taraftan kansere karşı bugünden tedbir alabilir, diğer taraftan anlaşmalı spor merkezlerinde % 40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz. Hemen başvurmak için tıklayın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.