Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak 10 Yoga Pozu

HAREKET ET01 Kasım 2016

Bazen ne kadar yorgun olursak olalım, uykuya dalmak çok zor olabiliyor. Aşağıdaki 10 yoga pozu sizi rahatlatırken uykunuzu daha iyi almanızı da sağlayacak. Üstelik sadece 15 dakikanızı alacak.


Her taraf için:

1 dakika

(10-15 nefes)

Önce sol ayağınızı iki elinizin arasında yere koyun. Ardından sağ dizinizi arkaya uzatın. Sonrasında dirseklerinizi yere veya fotoğraftaki gibi platformun üzerinde koyun. Aynı yoga pozunu diğer ayaklarla da yapın.

1 dakika

(10-15 nefes)

Plank pozisyonundan belinizi hafifçe aşağı indirin. Ellerinizi arkada birleştirin. Parmak uçlarınızın düz ve yere paralel olmasına dikkat edin.

1 dakika

(10-15 nefes)

Ayaklarınız omuz hizasında açın. Dizlerinizi bükmeden aşağı doğru eğilin. Ardından dirseklerinizi tutun. Bu pozisyonda nefes alıp verin. Ardından dirseklerinizi bırakın ve yavaşça kalkın.

1 dakika

(10-15 nefes)

Ayaklarınızı açın. Nefes alın, verirken kalçanızdan aşağı doğru eğilin. Kollarınızı iki ayana açıp, ellerinizi yan taraflara koyun ve başınızı platform üzerine yerleştirin.

Her taraf için:

1 dakika

(10-15 nefes)

Oturun ve bacaklarınızı uzatın. Sol ayağınızın tabanını sağ bacağınıza yaslayın. Nefes vererek sağ bacağınıza doğru eğilin ve ayağınızı tutun. Bu yoga pozunda nefes alıp verdikten sonra yavaşça kalkın. Aynı hareketi diğer bacakla da yapın.

1 dakika

(10-15 nefes)

Bir havluyu katlayın ve bacaklarınızı öne uzatarak bu havlunun üzerine oturun. Nefes vererek öne doğru eğilin ve topuklarınıza uzanın. Dirseklerinizi yere yakın tutun. Alnınızı platforma yaslayarak dinlenebilirsiniz.

2 dakika

(20-30 nefes)

Kuyruksokumunuzu kalın bir yastıkla destekleyerek arkaya doğru yaslanın. Ayak tabanlarınızı birbirine yaslayın. Kafanızın altında mutlaka ayrıca bir yükselti olmalı. Kollarınızı rahat bir şekilde yana açın.

3 dakika

(30-45 nefes)

Yukarıdaki hareketi dizlerinizi bükerek tekrarlayın. Hareketi yapmakta zorlanırsanız dizlerinizi kalçanızın genişliğinde açabilirsiniz.

Her taraf için:

1 dakika

(10-15 nefes)

Oturun ve bacaklarınızı iki yana açın. Sağa doğru eğilirken parmak uçlarınızı yere koyun. Her iki ayağınızın parmak uçları yukarı doğru olmalı. Aynı yoga pozunu diğer taraf için de yapın.

Son olarak 3 dakika boyunca bacaklarınız ve kollarınız açık bir şekilde uzanın.

Bu yoga hareketleriyle kendinizi uykuya hazır hale getirirken gönül rahatlığıyla uykuya dalmak, yani geleceğinizi güvence altına almak için Cigna Finans Kolay Emeklilik Planı’ndan faydalanabilirsiniz. Ayda sadece 150 TL tutarında katkı payı ödeyerek birikiminizi sıkıntı çekmeden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik ödediğiniz her katkı payının % 25’i kadar da devlet katkısı alıyorsunuz. Detaylar için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.