19 Mayıs Şerefine Onlara Bir Alkış Daha

Buradasınız

Yaşa 18 Mayıs 2016

Öyle genç sporcularımız var ki, isimlerini çok az kişi bilse de onlar ülkemiz adına büyük başarılara imza atıyorlar. Hem de futbol veya basketbol takım sporlarında değil; tenisten yüzmeye buz pateninden okçuluğa kadar... Biz de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda bu isimleri bir kez daha kutlamak istedik.

Kaynak

Teniste Şeytanın Bacağını Öyle Bir Kırdı Ki…

Kaynak

itiraf edelim ki hepimiz için final karşılaşmalarında bir sporcumuzu görememek içimizde gizli bir yaraydı. Ta ki 2016 İstanbul Cup’a kadar. Ülkemizin tenis tarihindeki bu makus kaderini, 27 yaşındaki tenisçimiz Çağla Büyükakçay kırdı. İlk kez bir WTA turnuvasında şampiyon olarak binlerce tenis severin yüreğine de su serpti. Umarız yakın zamanda Çağla’yı Grand Slam kupasını kaldırırken de göreceğiz.

Kürsüye Çıkan İlk Kadın Yüzücümüz

Kaynak

Tarihler Aralık 2015’i gösterdiğinde, çoğumuz için yazlık bir spor olan yüzmede Türkiye olarak bir ilke daha tanıklık ettik. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda yarışan milli sporcumuz Viktoria Zeynep Güneş, bronz madalya kazanarak kürsüye çıkan ilk kadın yüzücümüz oldu. Kadınlar 100 metre kurbağalamada aldığı bu madalya dışında birçok başarısı var 17 yaşındaki sporcunun. Aynı yıl dünya şampiyonasında 200 metre kurbağalamada tüm zamanların en iyi dördüncü derecesini yüzerken, tarihte de 2:20’nin altına inebilen üçüncü kadın yüzücü olmuştu. Tebrikler Viktoria Zeynep, biz de sayende iyi birer yüzme seyircisine dönüşeceğiz.

O Bir Kick Boks Kraliçesi

Kaynak

Gerek sporcuları ve seyircisi gerekse atmosferiyle bambaşka bir dünya kick boks. Bir dönem Türkiye’de kadınların kendini savunmak için yöneldikleri popüler bir spor haline gelse de bir süre sonra adını pek sık duymaz olmuştuk. İşte bu sessizlik Nisan 2016’da sporcumuz Sabriye Şengül’ün başarısıyla bozuldu. Spor hayatına hentbol ile başlayıp 18 yaşında boksa geçiş yapan Sabriye, daha önce çokça şampiyonluklar yaşayıp altın madalyaları hanesine yazdırmıştı. Ancak bu kez bir ilki gerçekleştirip kayıtlara dünya şampiyonu olan ilk kadın sporcumuz olarak geçti. Artık biri onu yeninceye kadar altın kemer Sabriye’nin olacak. Genç sporcunun hırslı yapısını hesaba katarsak, o kemer yeni sahibi için epey bekleyecek gibi görünüyor.

Türkiye İçin Buz Devri Başladı

Kaynak

Yıllarca buz pistinde yüzlerce başarılı ismi yüzlerce performans eşliğinde izledik. Ve yine hep yabancı isimler geçti ekrandan, madalyaları evlerine götüren de onlardı. Türkiye’ye dünya çapındaki ilk madalya ise Çağla Demirsal ve Berk Akalın çiftinden geldi. Saraybosna Açık 2016 Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda bronz madalya elde eden çift, bu spora gönül vermiş herkesi yüreklendirdi. Daha önce artistik buz pateninde Tuğba Karademir ile çeşitli şampiyonlukların tadını alsak da Çağla ve Berk’in bu başarısı hem bir ilk olarak tarihe notunu düştü hem de buz pateninin naif dünyasını gündemimize taşıdı. Daha ne diyelim, yolunuz açık olsun gençler!

Şampiyonluğu 12’den Vurdu

Kaynak

Muhtemelen yukarıdaki sporlarla karşılaştırınca ülkemizde en az bilinen ve takip edilen sporlardan biri okçuluk. Ne yalan söyleyelim bir anket yapılsa, ok ve yayı en çok Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğümüz bile çıkar ortaya. Ancak tüm bu kadir kıymet bilmezliğimize rağmen, Türkiye’ye tarihinde ilk kez dünya şampiyonluğu yaşatan bir isim girdi hayatımıza. 25 yaşındaki milli okçu Demir Elmaağaçlı, Ekim 2015’te Mexico City’de yapılan Dünya Okçuluk Kupası’nda rakibini 145-143 yenerek şampiyon oldu. Erkekler makaralı yay kategorisinde en iyi yedi sporcuyla verdiği mücadeleden başarıyla çıkan Demir, okçulukta dünya şampiyonu olan ilk sporcumuz olarak hafızalara kazındı. Dünya gözüyle bunu da gördük ya, canı gönülden tebrikler Demir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.