Yazın Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Buradasınız

Sev 14 Ağustos 2022

yaz, ayak, bakım, sağlık

Kışın, ayak bakımımızı yapmayı genellikle ihmal ederiz. Çizme ve botlarla birlikte çoğu zaman ayaklarımız havasız kalır ve bu da başta koku olmak üzere çeşitli sorunlar yaratabilir. Yazın gelmesiyle birlikte ise çizme ve botları bir kenara bırakıp, açık ayakkabılar ve terliklere geçiş yaparak ayaklarımızı serbest bırakırız. Bunun için de ayaklarımıza bakım yapmak, daha güzel, estetik bir görünüş elde etmek ve daha sağlıklı ayaklara kavuşmak için de bakımına biraz daha önem veririz. Peki yazın ayak bakımımız nasıl olmalıdır? Ayak bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları bu yazımızda bulabilirsin.

Öncelikle sağlığa dikkat edilmeli

yaz, ayak, bakım, sağlık, havuz

Yazın ayaklarımız genelde çıplak olduğundan ve dışarıda da ağırlıklı olarak terlik ya da sandalet giydiğimizden hem havayla hem de zeminle daha fazla doğrudan temas ederiz. Bunun için yazın ayak bakımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta sağlıktır. Havuz ve denizden mikrop kapılmaması, mantar, siğil vb. enfeksiyonlara karşı dikkatli olunması, insan kalabalığının fazla olduğu noktalarda çıplak ayakla yere basılmaması önemlidir. Herhangi bir kesi ya da yaralanma olmamasına karşı mutlaka terlik giyilmesi ve yine çıplak ayakla dolaşılmaması gerekir. Ayaklar sıkça yıkanmalı, eğer bir hastalık durumu varsa ilaçlar düzenli kullanılmalı ve ayak ya da tırnaklardan bulaşabilecek enfeksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Pedikür yapmak önemlidir

yaz, ayak, bakım, sağlık, pedikür

Kışla birlikte ayak derilerimiz sertleşmiş ve görünümü bozulmuş olabilir. Bunun en iyi çözümü pedikür yaptırmaktır. Pedikür yaptırmak ölü ve formu bozulmuş deriyi, tırnakları temizler ve bakım yağlarıyla besler. Parlak ve canlı bir görünüm sahibi olmak için önemli bir unsurdur. Yazın açık terlik ve ayakkabılarla dolaşıldığı için pedikür yapmak hem estetik bir görünüş hem de sağlık için önemlidir.

Ayak terlemesinin önüne geçilmeli

yaz, ayak, bakım, sağlık, terleme

Sıcaklıkların artışıyla birlikte kapalı ayakkabı giymek ayakta terleme ve nem yapar. Ayakların terleme yapması mantar ve başka enfeksiyonları kapmaya elverişli ortamları da beraberinde getirir. Kötü kokunun da önüne geçmek için mutlaka ayakların hava alabileceği ayakkabılar seçilmelidir. Ayaklar her gün düzenli olarak yıkanmalı, bakım yapılmalı, kremlenmelidir. Yine gün içerisinde giyilen ayakkabılar mutlaka havalandırılmalıdır.

Güneş kremi sürmek de önemli

yaz, ayak, bakım, sağlık, güneş kremi

Tatile gittiğinizde cildinize gösterdiğiniz özeni ayaklarınıza da göstermeniz gerekmektedir. Güneş kremlerini ayaklarınıza sürmeniz sağlıklı bir hareket olacaktır. Denize girmeden önce ve çıktıktan sonra ve de güneşlenirken krem sürmeniz güneş yanıklarının önüne geçecektir. Bu hem ayaklarının daha güzel gözükmesi hem de sağlığı için oldukça faydalıdır.

Ayak peelingleri

yaz, ayak, bakım, sağlık

Yazın ayak bakımının en önemli parçalarından birini de peelingler oluşturur. Cildin üzerindeki ölü derilerin temizlenmesi, daha taze ve güzel bir görünüm kazandırılması için evde peeling yapabilirsin. Evinizde ayaklarınızı rahatlatmak ve canlı bir görünüm oluşturmak için belirli karışımlardan oluşan peelingler uygulayabilirsin.

Tırnak batıklarının oluşmasını önlemek gerekir

yaz, ayak, bakım, sağlık, batık, doktor

Ayak sağlığın için düzenli olarak bir uzmana danışman ve onun yönlendirmesi ile hareket etmende de fayda var. Özellikle ayaklarında oluşabilecek tırnak batıklarının oluşumunu önlemek ve diğer enfeksiyonların önüne geçmek için düzenli kontroller yapman önemli. Yazın giyilen açık ayakkabılar ve terlikler tercih edeceğin için ayaklarına darbe alman, tırnaklarını zedelemen veya yaralaman daha da olası. Bunun için düzenli doktor kontrolleri ile ayaklarında oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.