Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Buradasınız

Sev 23 Ağustos 2021

hamile, kadın, spor, dikkat, ev

Hamilelik dönemi bir kadının hayatı boyunca yaşayacağı en keyifli ve mutlu dönemlerden biri sayılabilir. Ancak fiziksel ve ruhsal olarak yaşanan değişimler nedeniyle de bir o kadar zor bir süreç. Bu süreç içerisinde anne adaylarını en çok rahatlatan, doğum sürecini kolaylaştıran, fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da pozitif etkileri bulunan aktivelerden biri de spor. Mutlaka doktor gözetimi altında yapılması gereken ve anne adayının çok da dikkatli olmasını gerektiren bu süreçle ilgili ipuçlarını senin için derledik.

Her şeyden önce doktor iznini almalısın

hamilelik, hamile, kadın, spor, doktor, kontrol

Hamileliğin boyunca spor yaparak hem kendin hem de çocuğunun sağlığını korumak istiyorsan atmam gereken ilk adım doktoruna danışmaktır. Tüm hamilelik sürecini yakından takip eden doktorunun sana söyleyecekleri ile hareket etmeli ve kısıtlamalarına harfiyen uymalısın. Eğer daha önceden doğum yapmış, düşük yapmış ya da hamilelik boyunca farklı sorunlar yaşamış biriysen bunları mutlaka doktorunla paylaşmalı ve sadece onun vereceği egzersiz programına harfiyen uymalısın.

Beslenme de spor kadar önemli

hamile, hamilelik, kadın, spor, beslenme

Doktorunun vereceği tavsiye ve direktiflerle hamilelikte spor yapabilirsin ancak burada dikkat etmen gereken bir diğer nokta da eğer spor yapacaksan beslenmen olacak. Spor sürecinde vücudunun ihtiyaçları normal zamana göre değişiklik gösterecektir. Zaten hamilelik de devam ettiği için bu dönemde spor yaparken bir diyetisyenden destek almalı ve doğru besinleri tüketmeye dikkat etmelisin. Doğru, dengeli ve sağlıklı beslenme sadece senin değil, aynı zamanda çocuğunun da geleceği için çok önemli.

Kıyafetlerini doğru seçmelisin

hamile, hamilelik, kadın, spor, dumbell

Bu dönemde spor yapmayı aklına koyduysan vücudunun aldığı yeni hali de göz önüne alarak kıyafet seçimlerini yapmalısın. Spor yaparken her zaman giydiğin kıyafetler yerine daha rahat, bedenini sıkmayacak ve daha rahat hareket etmene yardımcı olarak kıyafetler seçmelisin. Ayakkabı seçimini de buna göre yapman da fayda var çünkü yapacağın hareketlerde düşüp yaralanma olasılığın da bulunuyor. Bunun için ayağını rahat tutacak ve dengede durmana yardımcı olacak kıyafetler seçmelisin.

Spor yaparken bunlara mutlaka dikkat et…

hamile, hamilelik, kadın, spor, yoga

Hamilelik boyunca spor yaparken dikkat etmen gereken noktalardan biri de yavaş yavaş temponu artırmaktır. Bedenini çok zorlamadan, örneğin haftada 2-3 kez ile başlamalı ve seansları 20-40 dakika arasında tutmalısın. Sana en uygun spor ve pozisyonları doktorun sana önerecektir ancak bunun öncesinde mutlaka ısınma hareketlerini yapmalısın. Yemeklerden sonra mutlaka 2 saat boşluk vermeli ve hem spor sırasında hem de sonrasında bol bol su içmelisin. Nabzının takibini yapmalı ve 140’ın üzerine çıktığında hemen durmalısın. Tüm hareketleri yavaş bir tempoda ve sakince yapmalısın.

Kendini serin tutmaya özen göster

hamile, hamilelik, kadın, spor

Özellikle yaz aylarının içerisinde bulunduğumuz bu dönemde bir anne adayı olarak kendini serin tutman da çok önemli. Hamileliğin boyunca vücut ısının ortalama olarak 1-1,5 derece yüksek olacağını da hesaba katarak spor yaptığın zamanlarda kendini daha serin olarak tutmaya özen göstermelisin. Bu dönemde sauna, hamam gibi yoğun buharlı ortamlardan da uzak durmalısın.

Kendini dinle ve sürekli gözden geçir

hamile, hamilelik, kadın, spor, eş, koca, yardım

Hamilelikte spor yapmak hem senin hem de bebeğin için son derece faydalı. İkinizin birden ruhsal ve fiziksel sağlığınıza pozitif katkılar sağlayacak olan bu süreç, yanlış bir hareketle birçok güzel şeyi etkileyebilir. Eğer hamilelikte spor yapıyorsan ve herhangi bir anda vücudunda aşırı yorulma, kalça, bel, pelvis ya da kafanda bir ağrı, rahim kasılması, baş dönmeleri, çarpıntılar, soluksuz kalmalar, ani baş ağrıları, şişlik gibi durumlar hissedersen hemen spora ara ver ve doktorunu ara.

Hamileliğin boyunca spor yapmak sana çok fazla açıdan yarar getirecek ancak bunu yaparken de bir o kadar dikkatli olman gerekir. Hem kendin hem de bebeğin için bu dönemde spor yaparken başına her an istenmeyen bir olayın gelmesi de muhtemel. Böyle bir durumda en hızlı şekilde sağlık ihtiyacını karşılamak ve en yakın özel sağlık kuruluşundan katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden destek almak için QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Üstelik Check-up’tan Online Doktor’a, Online Psikolog’tan Online Diyetisyen’ne kadar birçok ücretsiz hizmetten de faydalanma imkanı sunuyor.

 

 
 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.