Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkmanın Yolları
Hamilelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkmanın Yolları

iyihisset.com

02 Ara 2018

Hamilelik sırasında meydana gelen bulantılar normal karşılanabilir. Tabii bu kişiden kişiye göre değişen bir durum. Bazı kadınlarda hamilelikte mide bulantısı oldukça sık görülürken, bazı kadınlar hamilelik dönemi boyunca hiç mide bulantısı yaşamıyor.

Hamilelikte Neden Mide Bulantısı Yaşanır?

Hamilelikte mide bulantısı gebeliğinizin sağlıklı ilerlediğine dair bir işaret olarak kabul edilebilir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında hormon seviyesinin artmasıyla mide bulantıları artar. Kan şekerinizin düşmesi, açlık hissiyatı ve yorgunluk mide bulantısını tetikleyen unsurlardan... Ayrıca özellikle ilk hamilelikte ve çoğul gebelikte mide bulantısına sıkça rastlanıyor.

Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Bu konuyla ilgili akıllara takılan bir diğer soru da “hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?” Bu soruya şöyle bir cevap verebiliriz: Bulantı özellikle gebeliğin ilk aylarında olur. Bunu takip eden süreçte, beşinci ve sekizinci haftalarda da bulantılara sıkça rastlanabilir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

“Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bu yöntemlere göz atabilirsiniz.

Midenize iyi gelen besinler seçin: Özellikle midenizi bulandıracağını düşündüğünüz besinlerden kaçının. Az yağlı ve sindirimi kolay besinler tercih edin.

Erken saatte kahvaltı yapın: Gece boyunca mideniz uzun süre boş kalır ve acıkma hissi doğar. Gebelik sürecinde acıktığınızda mideniz çok daha kolay bulanabilir.

Bol su için: Bol su içmek, “Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt. Bol bol su içerek mide bulantınızı önleyebilir veya mideniz bulandığında bulantının geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kendinizi rahatlatın: Stres ve yorgunluktan uzak durmaya çalışın. Nefeslerinizi kontrol edin ve doğru nefes almaya çalışın.

Mide Bulantısı İçin Tedavi Yöntemleri

Mide bulantısını hafifletmek, yiyecekleri rahatça tüketmek için doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuz size özel reçete ve ilaçlar yazabilir. B-6 vitamin takviyeleri; zencefil, papatya çayı, limon dilimi ve meditasyon seansları hamilelikte mide bulantısı için çözüm olabilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.