Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Beyazperdede Kadınların Yükselişi!
Beyazperdede Kadınların Yükselişi!

iyihisset.com

08 Mar 2018

Son yıllarda televizyonlarda ve sinemamızda kadınların yükselişi inkar edilemez bir noktaya geldi. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapımızı çalmışken, bir yandan ustaların önünde saygıyla eğilip, bir yandan seyre doyamadığımız 40 yaş altı yerli kadın artistlerimizi bir araya toplayalım istedik.

Aslı Enver

Başarısını beyazperdeden çok  TV ekranlarından izlediğimiz Aslı Enver, hayatımıza Kavak Yelleri isimli gençlik dizisiyle girdi. Kavak Yelleri’nden sonra Rakı Masası adlı kısa filmde oynayan Enver, Suskunlar dizisiyle ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu bizlere gösterdi. Tamam Mıyız?, Kardeşim Benim ve Öteki Taraf adlı filmlerde başrol oynayan Enver, şu sıralar İstanbullu Gelin dizisindeki Süreyya rolü ile herkesin beğenisini kazanıyor.

Farah Zeynep Abdullah

Bir zamanlar izleyiciyi ekran başına kilitleyen Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki oyunculuğu, Farah Zeynep Abdullah’ın beyazperdedeki yolunun açılmasını sağladı. Mükemmel senaryosuyla akıllara kazınan Kelebeğin Rüyası, aşkı sıcacık bir şekilde anlatan Bir Küçük Eylül Meselesi, müthiş bir Çağan Irmak eseri olan Unutursam Fısılda ve Yılmaz Erdoğan imzalı Ekşi Elmalar filminden sonra Cem Yılmaz’ın ArifV216’sında da kendini gösteren Farah Zeynep Abdullah, sinemamızın en önemli isimleri arasında yer alacak gibi duruyor.

Damla Sönmez

2004 yılında Camdan Pabuçlar adlı diziyle hayatımıza giren Damla Sönmez, 2009 yılında oynadığı Bornova Bornova filmiyle 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. Sonrasında çıtayı arşa çıkaran Sönmez sırayla, Kampüste Çıplak Ayaklar, Mahpeyker Kösem Sultan, Çakal, Alala, Korkuluk, Kurtuluş Son Durak, Uzun Hikaye, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Deniz Seviyesi, Ayla ve Taksim Hold’em filmlerinde rol aldı. Oyunculuğuyla göz dolduran damla Sönmez, Deniz Seviyesi filmiyle de 15. Uluslararası Milano Film Festivali ve 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Tülin Özen

Beyaz Gelincik, Kapalıçarşı, Muhteşem Yüzyıl ve son dönemin popüler dizisi Ufak Tefek Cinayetler’den tanıdığımız Tülin Özen, Yumurta, Süt, Vicdan, 11’e 10 Kala, Bal, Karnaval, Yük, Mavi Dalga, Pek Yakında, Mahfuz, Kötü Çocuk filmlerinde oynadı. Vicdan filmi ile 41. SİYAD Türk Sineması Ödülleri, 14. Sadri Alışık Ödülleri ve 16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini almış olan ve tiyatro sahnelerinde de kendini gösteren Tülin Özen, Türk sinemasının en başarılı kadın oyuncuları arasında yer alıyor.

Serenay Sarıkaya

2005 yılında rol aldığı Şaşkın adlı filmden sonra Adanalı dizisiyle tanıdığımız Serenay Sarıkaya, Plajda, Behzat Ç. Ankara Yanıyor, İkimizin Yerine adlı filmleriyle biliniyor. Sinema filmlerinin yanı sıra dizilerdeki performansıyla da ses getiren oyuncu, bugünlerde Fi dizisindeki oyunculuğuyla adından söz ettiriyor.

Vildan Atasever

2000 senesindeki Üvey Baba dizisiyle TV dünyasına giren Vildan Atasever, oynadığı çok sayıda dizinin yanı sıra 2 Genç Kız filmindeki performansıyla adından söz ettirmeyi başardı. Kader, Plajda Kız Tavlama Kılavuzu, Osmanlı Cumhuriyeti, Meryem, Sürgün İnek, Black Horse Memories, Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı Da Var adlı filmlerde oynamış olan Atasever, 2 Genç Kız filmindeki oyunculuğu sayesinde 42. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ve Kader filmindeki oyunculuğu sayesinde 18. Ankara Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Melisa Sözen

Henüz 12 yaşındayken Baba Evi adlı diziyle sektöre giren Melisa Sözen, Aşk Güzel Şeydir, Bana Şans Dile, İçerideki, Okul, Cenneti Beklerken, Deli Mavi/İşte Öyle Bir Şey, O Şimdi Mahkum, Eve Giden Yol 1914, İade-i Ziyaret, Av Mevsimi, Pazarları Hiç Sevmem, Kış Uykusu, Benimle Var Mısın?, Bir Varmış Bir Yokmuş adlı filmlerde oynadı. Sinema filmlerinin yanı sıra televizyon dizileriyle de ses getiren Sözen, Bıçak Sırtı dizisiyle 3. İsmail Dümbüllü Ödülleri’nde En İyi TV Oyuncusu Ödülü’nü, Av Mevsimi filmiyle 4. Yeşilçam Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü, Kış Uykusu filmiyle 47. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’nde Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Aslıhan Gürbüz

Onu şimdilerde rol aldığı Ufak Tefek Cinayetler’deki Merve rolünden biliyoruz. Oysa ki 2005 yılında Büyük Buluşma dizisiyle tanınan Aslıhan Gürbüz, Bir Bulut Olsam dizisiyle yükselişe geçti. Yahşi Cazibe dizisinde oynamış olduğu Azeri asıllı Cazibe rolüyle ismini daha da duyuran Gürbüz, Kanal-i-zasyon, Labirent ve Kor filmlerinde oynadı. Her tür rolün hakkını başarıyla veren Aslıhan Gürbüz’ü sinema filmlerinde çok daha sık görmek istiyoruz.

Gonca Vuslateri

Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü mezunu olan Gonca Vuslateri, sadece beyazperdede ve televizyonda değil, tiyatro sahnelerinde de adından söz ettiriyor. Bornova Bornova, Kaybedenler Kulübü, Bizans Oyunları: Geym Of Bizans, Düğüm Salonu gibi filmlerde rol almış olan Vuslateri, son dönemin en başarılı kadın oyuncuları arasında yer alıyor.

Şebnem Bozoklu

Aslında biz onu Canım Ailem dizisiyle tanıdık ama o çocukların sevdiği Selena adlı dizideki Bakıcı Ceylan rolüyle televizyon dünyasına adım attı. Ardından birçok dizide oynayan Şebnem Bozoklu, Mutlu Aile Defteri, Soğuk, İçimdeki İnsan, Niyazi Gül Dörtnala, Yok Artık, Albüm, Yok Artık 2, Tatlım Tatlım ve Cebimdeki Yabancı filmleriyle kendini gösterdi. Canım Ailem dizisindeki rolüyle 36. Altın Kelebek TV Yıldızları Ödülleri ve 32. Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği Oscarları’nda En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini alan Şebnem Bozoklu, Albüm filmindeki rolüyle de 22. Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu olmaya layık görüldü.

Ece Özdikici

2004 yılında televizyon için çekilen bir film olan Bir Aşk Hikayesi’nde yer alan Ece Özdikici, Zincirleme Film Tamlaması, Sizi Seviyorum ve kendisine 6. Uluslararası Madrid Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Mor Ufuklar filminde oynadı. Poyraz Karayel ile iyice tanınan Özdikici, şimdilerde Kadın dizisindeki rolüyle seviliyor.

Burcu Biricik

2006’da Maçolar dizisiyle televizyon dünyasına giren Burcu Biricik, Muhteşem Yüzyıl, Düşman Kardeşler, Beni Böyle Sev, Şeref Meselesi ve Hayat Şarkısı dizilerinde oynamanın yanı sıra Kedi Özledi, İnanç Odası, Bana Masal Anlatma, Çok Uzak Fazla Yakın adlı filmlerde oynayarak kendini gösterdi.

Demet Evgar

1995 yılında Çiçek Taksi dizisi sayesinde televizyonla tanışan Demet Evgar, bugüne kadar birçok dizi ve filmde oynadı. Banyo filmi ile beyazperdeye adım attı ve sırasıyla Beyza’nın Kadınları, Güneşi Gördüm, Yahşi Batı, Vay Arkadaş, Başlangıç, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Yok Artık, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, Aile Arasında, Sofra Sırları filmlerinde oynadı. 1 Kadın 1 Erkek dizisi ile popülerliğini artıran Evgar, bu dizi sayesinde 1. İsmail Cem Televizyon Ödülleri’nde ve 3. Antalya Televizyon Ödülleri’nde Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Ayrıca Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle de 19. Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne sahip oldu.

Beren Saat

Bihter rolü ile adını tüm Türkiye’ye duyuran Beren Saat, aslında birçok filmde de başarılı rollere imza attı. Güz Sancısı, Gecenin Kanatları, Cesur, Gergedan Mevsimi, Benim Dünyam, 9on ve Arama filmlerinde oyunculuğuyla kendini kanıtlayan Beren Saat, birçok dizide de rol aldı.

Hazal Kaya

Aşk-ı Memnu dizisindeki Nihal Ziyagil karakteriyle tanınan oyuncu, bu dizinin ardından Adını Feriha Koydum ile büyük çıkış yakaladı. Yeni projesi Bizim Hikaye’yle de adından söz ettiren Hazal Kaya’nın ilk oynadığı film ise Çalgı Çengi’ydi. Ardından Ay Büyürken Uyuyamam, Bu Son Olsun, İtirazım Var gibi filmlerde rol aldı. Genç oyuncuyu, 2017 yapımı bir Onur Ünlü filmi olan Kırık Kalpler Bankası’nda da başrolde izleyeceğiz.

Tuba Büyüküstün

Sultan Makamı, Çemberimde Gül Oya, Ihlamurlar Altında, Asi, Gönülçelen, 20 Dakika, Kara Para Aşk, Cesur ve Güzel… Kariyeri boyunca pek çok başarılı dizi projesinde başrol olarak izlediğimiz Tuba Büyüküstün, uzun metrajlı altı filmde rol aldı. Bu filmler arasında öne çıkanlar, Babam ve Oğlum, Yüreğine Sor, İstanbul Kırmızısı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.