Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İnternet: Öğretmen mi Kötü Arkadaş mı?
İnternet: Öğretmen mi Kötü Arkadaş mı?

iyihisset.com

02 Mar 2016

Akıllı telefonlarla, tabletlerle, bilgisayarlarla ve hatta televizyonlarla bile artık internete bağlanabiliyoruz. Gideceğimiz kafenin ya da restoranın Wi-Fi hizmeti yoksa bu duruma inanamıyoruz. Dijital çağda artık iletişimin dili internet oldu, insanlar internet sayesinde sosyalleşiyor, yeni işler buluyor ve bilmediği her şey hakkında fikir sahibi olabiliyor.

Peki, herkes internet çılgınlığına kendini kaptırmışken gelişim çağındaki çocuklarımızı düşünüyor muyuz? İnternet onları nasıl etkiliyor?

Kafa Karıştırıcı Bir Durum

İnternetin faydaları çok fazla ama zararları da onlardan az kalır değil. Öncelikle birbiriyle bağlantı kuran tüm elektronik aletler özellikle gelişim çağındaki çocukları etkileyen göremediğimiz dalgalar yayıyorlar.

New York Times’ın haberine göre, büyük teknoloji firmalarının üst düzey çalışanlarının yaşadığı Silikon Vadisi’ndeki çocuklar, içerisinde hiçbir teknolojik aletin olmadığı okullara gidiyorlar. Teknolojiyi bize sunan insanların çocuklarını ondan mahrum bırakması biraz garip değil mi? Değil. Çünkü içinde yaşadığımız dünya sanal değil, gerçek.

El Becerilerini Geliştirici Uygulamalar

Daha bilinçli eğitim verilen okullarda artık öğrenciler sanal dünyaya hazırlanmaktan çok, gerçek dünyaya adapte ediliyorlar. Öğrencileri gerçek kalem ve kâğıt kullanmaya teşvik ediyor, dikiş, örgü ve bahçe bakımı gibi aktivitelerle çocukların el becerilerini geliştiriyorlar. Böylece beynin uzuvlarla iletişimi kesilmemiş oluyor, çocuklar sağlıklı bir gelişim dönemi yaşıyorlar.

İnternetin Faydaları

 • İnternet her türlü (!) bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlar.
 • Bize istediğimiz yayınları izleme ya da müzikleri dinleme şansı tanır, televizyon ve radyoda olduğu gibi başkasının seçtiği şeylerle vakit geçirmek zorunda kalmayız.
 • İnternet, ülkeleri birbirine bağlayan, insanları birleştiren sosyal bir ağdır.

İnternetin Zararları

 • Her türlü (!) bilgi dedik, biliyorsunuz her bilgi iyi huylu değil. Çok klişe olacak ama internette gerçekten bomba yapım bilgisine de ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli zehir ve uyuşturucu yapma tarifleri ile dolandırıcılık taktiklerini de çok kolay öğrenebiliyorsunuz.
 • Aile içindeki bağları koparıyor. İnternet sağladığı sosyal ortamlarla, özellikle çocuklara yeni bir dünya sunuyor ve yeni dünyada ne yazık ki henüz tam verimli bir kontrol sistemi yok. İnsanların ne kadar kötü olabileceğini hepimiz biliyoruz.
 • İnternet üzerinden oynanan oyunlara fazla bağımlı çocuklar, vakitlerini boşa geçirmiş olmalarının yanı sıra, çeşitli gelişim bozukluklarına da maruz kalabiliyorlar. Özellikle bilgisayar başında uzun süre ve yanlış oturan çocuklarda kamburluk görülebiliyor.

İnternetten Yararlanın Ama Onun Kölesi Olmayın

İnternet doğru kullanıldığında inanılmaz yararlı bir şeye dönüşüyor. Çocuklarınızı asla ondan mahrum etmeyin ama kısıtlamalar getirin. Gün içinde belirli saatlerde internete bağlanabilmek gibi. Ayrıca internet servisleri çocuklarınızın zararlı sitelere girmesini engelleyen ebeveyn paketleri sunuyorlar, mutlaka bir göz atın.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.