Yaratıcı Fotoğraflar Çekmek İçin 5 İpucu

Buradasınız

Sev 19 Ağustos 2020

Gelişen teknoloji ve akıllı cihazlar ile fotoğraf çekmek oldukça kolaylaştı. Fakat 1826 yılında Joseph Nicéphore Niépce tarafından çekilen ilk kare ile birlikte başlayan bu sanat yolcuğu günümüze kadar birçok özel olaya ve anlara yakından şahit olmamızı da sağladı. Peki yaratıcı fotoğraflar çekmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Hadi, birlikte inceleyelim.

Makinenizi tanıyın

İyi, yaratıcı ve etkileyici fotoğrafların zaman ile verilen yarışın sonunda ortaya çıktığını unutmayın. Dolayısıyla fotoğraf makinenizi yakından tanımalı, kullandığınız lenslerin ve ekipmanların özelliklerini bilmeli ve makinenizi oldukça hızlı bir şekilde ayarlamalısınız. Fotoğrafın yalnızca deklanşöre basılarak çekildiği yanılgısına düşmemelisiniz.

Işığı iyi kullanın

Kaliteli fotoğrafların en büyük sırrı doğru ışık kullanımıdır. Işığın kontrolünü elinize almalı ve doğru ışığı doğru açıyla buluşturmalısınız. Bu sayede oldukça etkileyici ve kaliteli fotoğrafları koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz.

Pozlamaya hâkim olun

İyi bir fotoğraf elde etmek için doğru pozlama tekniklerine hâkim olmanız ve bu teknikleri doğru bir biçimde kullanmalısınız. Bu noktada dijital makinelerde bulunan enstantane ve diyafram ayarlarını iyi bir biçimde öğrenmelisiniz.

Doğru kararlar verin

Fotoğrafı büyük ölçüde etkileyen ve ona değer katan bir diğer unsur da verdiğiniz kararlardır. Kaliteli fotoğrafı yakalamak için doğru zamanda doğru yerde olmalısınız. Ancak bu tek başına yeterli değildir, bir de doğru zamanda deklanşöre dokunmanız gerekiyor. Anı yakalamayı başardığınızda fotoğraf yolculuğunuzda büyük bir mesafe kat etmiş olacaksınız.

Tarzınızı belirleyin

Fotoğraf sanatının birçok inceliği ve farklı dalları bulunuyor. Sizler de fotoğraf yolculuğunuzda ustalaşmak istediğiniz alanı seçmelisiniz. Bireysel yeteneklerinizi de göz önüne alarak bu kararı vermenizde fayda var.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.