Öğretmenlik Hakkında Yapılmış En Güzel Filmler

Buradasınız

Sev 24 Kasım 2022

öğretmen, film, sinema

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olduğu 24 Kasım, tüm öğretmenler için özel bir günü ifade ediyor. Ülkemizin gelişimine doğrudan katkı sunan, fikri ve irfanı hür nesiller yetiştiren tüm öğretmenlere toplum olarak büyük bir borcumuz bulunuyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel olarak eğitime ve eğitimcilere dair en güzel filmler senin için listeledik.

Ölü Ozanlar Derneği

öğretmen, film, sinema, ölü ozanlar derneği

1989 yılında Peter Weir yönetiminde çekilen Ölü Ozanlar Derneği, dünya sinema tarihinin en önemli eserleri arasında gösteriliyor. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alan film, öğrencilerine şiir öğreten bir İngilizce öğretmeninin büyüleyici hikayesini konu alıyor. Filmin hikayesi kurgusal olarak 1959 yılında Vermont yatılı okulu olan Welton Academy’de geçiyor. Okulun disiplinli ve zor akademik şartlarında ergenliklerinin başında gençlerin hayalleri ve kurallar arasındaki boğuşması filmin ana konusunu oluşturuyor. Okula gelen yeni öğretmenin yarattığı değişim ve çocukları yönlendirmesi, öğretmenlik mesleğinin kutsallığına da vurgu yapıyor. Film IMDB üzerinden izleyiciler tarafından 8.0 puan ile değerlendirilmiş durumda.

Sınıf

öğretmen, film, sinema, sınıf

Fransız yazar François Begaudeau’nun 2006 yılında aldığı romanından beyaz perdeye uyarlanan Sınıf, 61. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı ve son 21 yılda bu ödülü alan ilk Fransız filmi olmayı başardı. Film kurgusal olarak François ve öğretmen arkadaşlarının sorunlu bir mahallede yer alan bir lisedeki mücadelesini konu alıyor. 2008 yılında seyirci ile buluşan film, IMDB üzerinden seyirciler tarafında 7.5 puan almayı başardı. Paris’te, birbirinden tamamen farklı etnik ve sosyoekonomik gruplardan gelen öğrencilerin hayatlarını ve okul ortamındaki varoluşlarını anlatan film, öğrenci-öğretmen ilişkilerini anlatan en güzel yapımlardan biri.

Sevgili Öğretmenim

öğretmen, film, sinema, sevgili öğretmenim

Siyahi eğitimci yazar E.R. Braithwaite’nin 1959 yılında kaleme aldığı romanından sinemaya uyarlanan Sevgili Öğretmenim, 1967 yılında seyirci ile buluşmuş bir Birleşik Krallık yapımıdır. Yönetmenliğini James Clavell’in yaptığı film, asıl mesleği mühendislik olan ve iş bulamayan Mark Thackeray’ın mecbur kalıp kenar mahallelerdeki bir lisede işe başlamasını konu alıyor. Genç ve oldukça deneyimsiz olan bu siyahi öğretmen, bir yandan yeni mesleğinin zorlukları ile mücadele edecek, bir yandan da öğrencilerinin hayatlarını değiştirmeye çalışacaktır. Film 1967 yapımı olmasına rağmen IMDB üzerinden 7.7 puan almayı başardı.

Özgürlük Yazarları 

Yönetmenliğini Richard LaGravenese’nin üstlendiği Özgürlük Yazarları, 2007 yapımı bir Amerikan gençlik, drama filmidir. Kurgusal olarak 23 yaşındaki idealist genç bir öğretmen olan Erin Gruwell’in hikayesini konu alan film, bir lisede çeşitli toplum katmanlarında yer alan ve ırkçılığa maruz kalan öğrencileri ekrana taşıyor. Film seyirci tarafından IMDB üzerinden 7.5 puan ile değerlendirilmiş. Genç ve kendisini işine adamış bir öğretmenin neler yapabileceğinin ve dünyanın nasıl değiştirebileceğinin aktarıldığı film, çocukların kendi hikayelerini yazması için onlara nasıl fırsat verilmesini gerektiğinin de beyaz perdeye aktarıyor.

Karanlığın İçinden

öğretmen, film, sinema, karanlığın içinden

1962 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Arthur Penn’in üstlendiği Karanlığın İçinden, döneminin en etkileyici filmleri arasında gösteriliyor. Pette Duke’un canlandırdığı ana karakter Helen Keller oldukça asosyal bir şekilde seyirci karşısında çıkıyor. Yarı görme engelli Annie Sullivan ile Keller’in karşılaması ve Annie’nin Keller’e rehberlik etmesi sonucunda yeni bir karakter inşasına şahit olduğumuz film, Uğur Yücel tarafından Türk sinemasına da uyarlandı. Karanlığın İçinden IMDB üzerinden 8.1 puan almayı başardı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.