Mektup Yazarken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Sev 07 Aralık 2022

mektup, zarf, iletişim, eski, model, tarih

Yazılı bir haberleşme yöntemi olan mektup, teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün de etkisiyle her ne kadar eski önemini kaybetse de günümüzde hala sembolik bir güç olarak ön plana çıkıyor. El yazısı ile yazılan bir mektubun içerdiği duygu ve düşüncelerin yoğunluğu, iki taraf arasında kurduğu bağ ve saklanabilir olması aplikasyonlara oranla daha büyük anlamlar taşıyor. Mektup yazmanın teknolojik araçlara ve aplikasyonlara oranla çeşitli kuralları ve ritüelleri bulunuyor. Mektup yazma gününde özel olarak mektup yazarken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için kaleme aldık. 

Mektubun tarihi

mektup, zarf, iletişim, eski, model, tarih

Yazının bulunmasının ardından yazılı bir haberleşme aracı olarak ortaya çıkan ve uzun yıllar insanlar arasında iletişimi sağlayan mektup, edebi ve tarihi açıdan büyük önem taşıyor. Mektubun ilk örneklerine Antik dönemde rastlanıyor. Akabinde Orta çağ ve özellikle Rönesans döneminde mektup, edebi anlamda gelişimini sürdürmeye devam ediyor. 17. yüzyıla gelindiğinde ise edebi salonlarda yaygınlaşan mektup, 18. ve 19. yüzyıllarda edebi bir tür olarak gelişimini tamamlamayı başarıyor. 

Mektup türleri nelerdir? 

mektup, zarf, iletişim, eski, model, tarih, el yazısı

Mektup yazmanın çeşitli kuralları ve ritüelleri mevcut. Bunun yanı sıra yazılma amacına göre değişiklik gösteren çeşitli mektup türleri bulunuyor. Bu türler şu şekilde sıralanıyor: 

  • Özel mektuplar: Birbirleri ile yakın ilişkileri olan, genellikle eş, dost, akraba ya da sevgiliye yazılan mektup türüdür. 
  • Resmi mektuplar: Devlet kurumlarının aralarında veya kişiler ile devlet kurumlar arasında yazılan mektuplardır. 
  • İş mektupları: Özel kurumların arasında veya kişiler ile özel kurumlar arasında yazılan mektuplardır. 
  • Açık mektuplar: Herhangi bir düşünceyi veya görüşü açıklamak, bir düşünceyi savunmak için genellikle devlet yetkililerine veya halka hitaben bir kişi ya da kurum tarafında yazılan, yazılı yayın organlarında yayınlanan mektup türüdür. 
  • Edebi mektuplar: Edebi anlamda yazılan, belirli ölçü ve kafiye kurallarına uygun mektup türüdür. 

Mektup yazarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

mektup, zarf, iletişim, eski, model, tarih, adam

Mektup yazarken özellikle beyaz boş bir kağıdı tercih etmelisin ve mümkün olduğu kadar çizgili veya kareli kağıtlardan uzak durmalısın. Kağıdın bir yüzünü kullanmaya, arka yüze geçmek yerine yeni bir sayfada yazma işlemine devam etmen gerektiğini kesinlikle unutmamalısın. Tükenmez veya dolma kalem kullanmak oldukça önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Mektubu tamamladıktan sonra imza atmalı, zarfın sol üst köşesine adını, soyadını ve adresini yazmalısın. Mektubun sağ üst köşesine ise pul yapıştırmalı ve sağ alt köşesine göndereceğin kişinin adı, soyadı ve adres bilgilerini eklemelisin.  

Mektup kaç bölümden oluşur? 

mektup, zarf, iletişim, eski, model, tarih, adam

Mektuplar genellikle 4 bölümden oluşur. Bu bölümle hitap bölümü, giriş bölümü, gelişme bölümü ve sonuç bölümü olarak adlandırılır. 

  • Hitap Bölümü: Hitap bölümü mektup yazılacak kişi ya da kuruma olan samimiyete göre şekillenen bir bölümdür. Hitap bölümü giriş bölümünden önce ve mektubun sol üst kısmına yazılır. Hitaptan sonra virgül konulur ve paragraf atlayarak giriş bölümüne başlanır. 
  • Giriş Bölümü: Giriş bölümünde genellikle neden mektup yazıldığı veya varsa daha önceki mektuba yönelik bir karşılık verilir. 
  • Gelişme Bölümü: Mektubun ana bölümüdür. Yazar burada bahsetmek istediği konuyu ele alır. 
  • Sonuç Bölümü: İyi dileklerin ve selamların kaleme alındığı mektubun son bölümüdür. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.