Futbola Heyecan Veren En Büyük Derbiler

Buradasınız

Sev 27 Kasım 2020

Dünyanın her yerinde futbol demek heyecan, rekabet, mücadele, takım ruhu, aşk, taraftarlık, hırs, sevda demek. Taraftarı olduğunuz takım sahaya çıktığında hem kalbinizin hem de zamanın durması demek. Hele bir de o gün bir derbi maçı varsa gerçekten de hayatın durması demek… Futbolu futbol yapan temel unsurlardan bir tanesi olan ve her birinin ayrı hikayesi bulunan derbiler, bu spora heyecan katmaya devam ediyor. Haydi gelin dünya çevresinde bir tur atalım ve futbolla birlikte her şeyin en üst seviyede yaşandığı heyecan dolu derbilere bir göz atalım…

Barcelona vs. Real Madrid

Tarihine damga vurmuş ve bugün derbi kelimesi geçtiğinde ilk aklan gelen mücadelelerden biri olan Barcelona-Real Madrid maçları, her yıl farklı platformlarda futbola heyecan katmaya devam ediyor. El Classico adıyla anılan ve iki büyük kulübü karşı karşı getiren rekabetin tarihi 1930’lu yıllardaki İspanya İç Savaşı’na kadar uzanıyor. İspanya kraliyet ailesi ve milliyetçiliğini temsil eden Real Madrid, Katalan halkını temsil eden Barcelona ile o günden bu yana derin bir mücadelenin içerisine girmiş durumda. Önceleri siyasi olan, günümüzde ise futbolun zirvesine doğru uzanan bir rekabetin simgesi olan maçlar, hem yerer ligde hem de Avrupa kupalarında sürüyor. Günümüzün de en büyük kulüplerinden olan bu güzide takımlar, her yıl futbolu zirveye taşımaya devam ediyorlar.  

Celtic vs. Glasgow Rangers

Şimdi biraz kuzeye doğru gidelim İskoçya’nın dünya futboluna armağanı olan Celtic-Glasgow Rangers derbisine bakalım. Dünya futbolunda Old Firm Derby – Eski Sert Derbi olarak da anılan mücadele, biraz dini bir farklılığa dayanıyor. Bir yanda Protestan inancının temsilcisi Rangers, bir yanda da Kelt-İrlandalı kökene sahip Katolikler bugün derbiye hayat veren farkın başlangıcını temsil ediyor. Bugün ise başarılarıyla büyüyen iki kulüp, mezhep farklılıklarını bir kenara bırakıp futbol için birbirleriyle yarışmaya devam ediyor.

AS Roma vs. SS Lazio

Futbolun hırçın çocukları İtalyanların “The Derby della Capitale” adı verdikleri, başkent derbisi olan AS Roma ve SS Lazio arasındaki mücadele de heyecanı en yüksek maçlar arasında yer alıyor. Roma takımı, İtalya’da kuzey illerindeki güçlü Juventus, Milan gibi takımlara karşı diktatör Mussolini’nin emriyle 3 takımın birleşmesiyle kurulur. Ordunun diğer bir generali olan Giorgio Vaccaro ise buna karşı çıkar ve alternatif bir takım daha kurarak bu güçlü yapıya karşılık vermek ister; Lazio. Zamanla her iki takımın da yapısı değişir ve birbirlerinin zıttı olacak iki kulüp doğar. Temelde siyasi bir ayrım olsa da bu iki kulüp arasındaki maçlar, yeşil sahalarda büyük heyecana sahne olmayı sürdürüyor.

Bayern Münih vs. Borussia Dortmund

Diğer dünya derbilerine göre biraz daha yeni sayılsa da Almanların futbola hediye ettiği Bayern Münih-Borussia Dortmund mücadelesi de üst düzey oyun isteyenleri büyülemeyi sürdürüyor. Almanya’nın futbolda yükselmesiyle sivrilen iki kulübün birbirleriyle rekabetini izlediğimiz bu derbinin temelinde sportif başarı yatar. Tam bir Alman disiplini ile sahaya çıkan iki kulüp, sürekli olarak birbirlerini yenmek ve daha iyisini yapmak için mücadele ediyor.

Manchester United vs. Manchester City

Aynı şehrin iyi güzide kulübü, Manchester United ve Manchester City arasındaki rekabet de çok eskilere dayanıyor. 1880’li yıllardan beri saha içinde ve dışında mücadeleyi sürdüren iki takımın tek amacı sade ve sadece en iyi olduklarını kanıtlamak. Her yıl çok üst düzeyde oyunun oynandığı bir derbi olan Manchester United & Manchester City, futbolun doğduğu topraklar olan İngiltere futbolunun da neredeyse çıtasını belirliyor.

Ajax vs. Feyenoord

Avrupa’nın en iyi takımlarından olan Ajax ile Feyenoord’ın karşı karşı getiren “De Klassieker” de listemize giren diğer kayda değer derbiler arasında. Hollanda futbolunun en çetin mücadeleleri arasında yer alan bu maçlar, çoğu zaman holiganlar yüzünden istenmeyen olaylara da sahne oluyor. Feyernoord taraftarı Ajaxlıları zengin ve şımarık, Ajaxlılar ise Feyenoordluları ikinci sınıf olarak gördükleri için karşı karşıya gelirler. İşin geri planında siyasal görüşlerin yattığı da söylenir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.