Engelli Bireylerden Öğrendiğimiz Değerler

Buradasınız

Sev 14 Mayıs 2021

zihinsel, engelli, duygu, düşünce, hayat

20. yy’dan önce engelli bireyler toplumlarda kabul edilmiyorlar ve neredeyse incitici bir şekilde yok sayılıyorlardı. Onların hiçbir hakkı olmadığını ve toplumun dışında kalmaları gerektiğini savunan oldukça sığ bir görüş mevcuttu. Geçen zaman her şeyi değiştirdiği gibi bu insanlık dışı tavırları da değiştirdi. Yapılan yasal düzenlemelerle onların da toplumun bir parçası olduğunu, hak ve sorumluluklar bakımından bizden farklı olmadıklarını kabul ettik. Fiziksel ya da zihinsel olarak bizlerden farklı olan bireylerimizi yok saymayı bırakıp varlıklarını kabul ederek onlardan çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz. Unutma ki herkes birer engelli adayıdır. Bizlere kattıkları değerler neler senin için derledik.

Anlayış

zihinsel, engelli, kadın, yaşlı, anlayış

Toplumumuzda fiziksel ya da zihinsel engeli bulunan birçok bireyimiz var. Onlarla beraber yaşamayı aslında bizlerden hiçbir farkları olmadığını anlamamız gereken bir noktadayız. Onlardan öğrenecek çok şeyimiz var. Her biri bizlere ayrı birer değer katıyor. Bu değerlerden biri de anlayış. Sen de bir engeli bulunan bireyle iletişim kurduğunda fark edeceksin ki hayata ve insanlara karşı tahammülü senden çok daha fazla. Fiziksel ya da zihinsel farklılıkları bulunan bireyler yaşama karşı daha anlayışlıdır ve diğer insanlara da bunu aşılarlar.

Empati

zihinsel, engelli, duygu, düşünce, hayat, kadın, gülümseme, empati

Birçok toplumun en büyük yoksunluğu empatidir. Birini onun hissettikleriyle anlayabilmen tüm iletişim problemlerini de engeller. Engelli bireylerin öğrettiği en önemli değerlerden biri de bu sebeple empatidir. Onlar kendilerini birçok insanın yerine koyabilir ve hisleri senden daha iyi anlayabilirler.

Hoşgörü

zihinsel, engelli, duygu, düşünce, hayat, hoşgörü, eller

Birinin hatasını, farkını hoş görmek şiddetsiz bir toplum yaratır. Engelli bireyler bir hatayı ya da bir farkı anlayışla karşılayabilir ve karşısındakine de bunu aynı pozitiflikle yansıtır.

Kabul

zihinsel, engelli, duygu, düşünce, kadın, mutluluk

Var olan durumu kabul etmek ve buna göre kendini adapte etmeyi başarmak büyük bir başarıdır. Bunun en güzel örneklerini engelli bireylerimizde görebilirsin. Onlar yaşadıkları durumu kabul etmişler, uyum sağlamışlar ve yaşama yeniden tutunmuşlardır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.