Ana içeriğe atla

Erkek

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ütü Yapan Erkeğe Yapıştırılan Toplumsal Yaftalar
Ütü Yapan Erkeğe Yapıştırılan Toplumsal Yaftalar

iyihisset.com

10 Ara 2015

utu_yapan_erkege_yapistirilan_toplumsal_yaftalar

Ütü olur, temizlik olur, ev işi yapan erkeklere türlü türlü toplumsal yafta yapıştırılır. Çünkü dünyada toplumun büyük bir kesiminin “erkek adam” diye tanımladığı bir erkek türü yaşar. Bu erkek türü ile ev işi yapan erkek arasında Himalayalar kadar fark vardır. İşte büyük bir kesimin gözünden ev işi yapan erkeklerin durumu:

Mecbur

mecbur

Gerçekten de erkeklerin birçoğu sadece mecbur kaldıklarında ev işi yaparlar. Ama bu mecburiyetin nasıl tanımlandığına dikkat etmek lazım. “Yani sadece bekâr ve yalnız yaşayan erkekler ev işi yapmaya mecburlardır; çünkü yani yalnızlar anlıyor musun?” gibi bir düşünce ne kadar doğru? Evlendiklerinde de o çamaşırların ütülenmesi mecburi bir şey. “Ama o zaman evde bir kadın olacak; mecburiyet de kalmayacak.” diyenler oldu, duyduk.

Kılıbık

kilibik

Eşinin, sevgilisinin baskısı altında olan erkek olarak tanımlanan kılıbık erkektir. Yemek yapıyorsa acıktığı için değil; partneri başının etini yemesin de yaptığı yemeği yesin diyedir.

Entel veya Dantel

entel_veya_dantel

Dantelse kadın işi, zaten berbat durumda demek. Bir de enteller var. Yok neymiş; eşitlik, kadın hakları filan, toplumun düzenini bozdu bunlar. Kutsal aile kavramımıza incir ağacı diktiler. Üniversite kantinlerinde üreyip mutfaklara sızdılar.

Yalancı

yalanci

Kadınları tavlamak için ilk başlarda ev işi yapar ama sonra bırakırlar. Adam dediğin net olacak, en baştan söyleyecek ki sonradan hır gür çıkmasın. Çünkü erkek mağara zamanından beri dışarıdaki işlerle ilgileniyordu, kadınlar mağarada dantel örüyorlardı. Köklerimizi bilelim.

Fedakâr

fedakar

Aslında yapmak istemiyor ama çok iyi ve fedakâr biri olduğu için ev işlerinde sevgilisine ya da eşine “yardımcı” oluyor. Esas işi değil kesinlikle. Arada bir “destek” oluyor. Çünkü fedakâr. Arada bir yapılması kabul edilebilir.

Çok Âşık

cok_asik

Çok âşık olan adam her şeyi yapar. Ama aşkın ömrü bitince ütüydü, çamaşırdı, bulaşıktı bu işleri yapmayı bırakır. Bırakmalıdır. Çünkü biz denklemi böyle kurduk. “Oğlum bırak ya, başka kadın mı yok?” diyenler; bu denklem hiç çözülemeyecek.

Travmatik

travmatik

Kim bilir çocukluğunda neler yaşadı da kocaman adam oldu, evi süpürüyor? Kesin çok dayak filan yedi. Bir kadının sevgisine ve şefkatine ihtiyacı var. Ev işi yaparak sevilmeye çalışıyor. Canım ya, travmatik.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Erkek yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.