Hayatının Her Alanında Başarılı Olmayı Hedefleyen Erkeklerin Uygulaması Gereken Sabah Rutini

Buradasınız

Sev 23 Aralık 2019

Sabah saatlerinde yaptığınız zihinsel faaliyetlerin günün geri kalanında yaptığınız zihinsel faaliyetlere göre daha başarılı olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz! Bu nedenle sabah rutininiz, düşündüğünüzden çok daha önemli. Sabahları 30-120 dakika süren bir rutine sahip olmak, günün geri kalanında dinç hissetmenize ve yaratıcı düşünmenize yardımcı olur. Peki etkili bir sabah rutininin vazgeçilmezleri nelerdir, hangi adımları izlemek gerekir ve sabah rutinlerinin faydaları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

 

İşte hayatının her alanında başarılı olmayı hedefleyen erkeklerin uygulaması gereken sabah rutini...

 

1. Bir bardak su ya da kahve

Eğer etkili bir sabah rutini oluşturmak istiyorsanız güne bir bardak kahve ya da suyla başlayabilirsiniz. Özellikle sabahları içeceğiniz bir fincan kahve; hafızanızı ve zihinsel aktivitelerinizi canlandırır, enerjinizi toplamanızı sağlar. Ek olarak gün içerisinde %10 ila %29 oranında daha fazla yağ yakmanıza da yardımcı olur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kahve tüketimi, Alzheimer ve diyabet hastalığı risklerini de önemli ölçüde azaltıyor. Eğer kahve tüketmeyi tercih etmiyorsanız bir büyük bardak su da enerjinizi toplamanıza yardımcı olacak; kas ağrısı, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi dehidrasyondan kaynaklı problemler yaşamanızı önleyecektir.

 

2. Besleyici bir kahvaltı

Besleyici bir kahvaltının vücudumuza olan etkileri tartışılamaz! Güne sağlıklı bir başlangıç yapmak, gün boyunca zinde hissetmenizi sağlarken bir yandan da ruhunuza hiç düşünmediğiniz kadar iyi gelir. Eğer yoğun bir programa sahipseniz besleyici bir smoothie hazırlayabilir ya da bir gece önceden hazırladığınız lezzetli sandviçinizi tüketebilirsiniz. Tabii daha etkili bir sabah rutini için normalde uyandığınız saatten daha erken uyanmakta ve mükellef bir kahvaltı hazırlamakta fayda var!

 

3. Egzersiz

Kilonuzu kontrol altında tutmak, diyabet, kalp ve damar hastalıklarından korunmak, kaslarınızı esnetmek ve gün boyu zinde hissetmek için yapmanız gerekenler oldukça basit! Sabah rutininize ekleyebileceğiniz 10-15 dakikalık egzersizler sayesinde saydığımız tüm bu etkileri vücudunuzda görmeniz mümkün. Özellikle sabah saatlerinde yapabileceğiniz basit egzersizlerin çeşitliliğini görünce çok şaşıracaksınız! Dilerseniz dumbell dilerseniz mat kullanın ya da sadece vücut ağırlığınızla çalışın, seçim tamamen sizin!

 

4. Meditasyon

Sabah saatlerinde yapabileceğiniz 5-10 dakikalık meditasyonlar; anksiyeteyle mücadele etmek ve konsantrasyonu arttırmak için birebirdir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki düzenli olarak meditasyon yapan insanlar çok daha yaratıcı düşünebiliyor, kolay odaklanıyor ve gün boyu zinde hissediyor. Sabah rutininize ekleyebileceğiniz birçok meditasyon çeşidi bulunuyor. Hepimizin aklına gelen nefes egzersizleri dışında sessiz bir ortamda yapacağınız içsel muhasebeler ve günlük planlamalar da zihninizi boşaltmanıza ve gün içerisinde daha zinde hissetmenize yardımcı olur.

 

5. Zihinsel aktivite

Bir bardak kahve, besleyici bir kahvaltı, egzersiz ve ardından meditasyon… Bu mükemmel sabah rutinini hak ettiği şekilde noktalamanın yolu elbette kitap okumaktan geçiyor. Her gün 20-30 dakika kitap okumak, bunama ve Alzheimer riskinin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olur; stresli bir yaşantınız varsa anksiyeteyle mücadele etmenizi sağlar. Ek olarak günde sadece yarım saat kitap okuyarak yılda 24 kitap bitirmeniz de mümkün! Eğer kitap okumaya vakit bulamıyorsanız podcast dinleyebilir ya da sesli kitaplardan yararlanabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://medium.com/t%C3%BCrkiye/ba%C5%9Farili-i%CC%87nsanlarin-g%C3%BCnl%C3%BCk-sabah-ruti%CC%87ni%CC%87-nasil-olmali-8a3787b1e535

http://www.yeniisfikirleri.net/gune-mukemmel-bir-sekilde-baslamak-icin-sabah-rutini-olusturma/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.