Hafızalara Kazınmış Arcade Oyunları

Buradasınız

Sev 08 Temmuz 2021

arcade, video, oyun, bilgisayar, atari, oyun salonu

Bilgisayar, konsol ve mobil oyunlar artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Geçmişten bugüne inanılmaz bir gelişme gösteren oyun sektörü sunduğu birçok oyunla 7’den 77’ye herkese hitap ediyor. 8 Temmuz Video Oyunları Günü özelinde sizin için unutulmaz arcade oyunlar derledik.

Street Fighter

arcade, video, oyun, bilgisayar, atari, oyun salonu, street fighter

Arcade oyun dünyasının efsaneleri arasında gösterilen Street Fighter’ın ilk versiyonu 30 Ağustos 1987 yılında Takashi Nishiyama ve Hiroshi Matsumoto tarafından piyasaya sunuldu. 34 yıldır hayatımızda olan herkesin en az bir kere oynadığı Street Fighter listemizin ilk sırasında.

Angry Birds

arcade, video, oyun, bilgisayar, atari, angry birds

Listemizin ikinci sırasında kısa süre önce piyasaya sürülen ve son günlerde yeni versiyonu ile dikkat çeken Angry Birds bulunuyor. Finlandiya merkezli Rovio Mobil tarafından 2009 yılında iOS sürümü için ilk sürümü yayınlanan oyun rekor oyuncu sayısı ile adını tarihe yazdırmayı başardı.  

Tetris

arcade, video, oyun, bilgisayar, atari, tetris

Geldik üçüncü sıraya. Listemizin üçüncü sırasında her kuşağın yakından aşina olduğu Tetris bulunuyor. İlk defa Sovyet mühendis Aleksey Pajiitnov tarafından 1984 yılında piyasaya sürülen oyunun ilk versiyonu bulmaca kategorisindeydi. Ancak daha sonra oyun arcade versiyonu ile güncellendi ve birçok kullanıcı tarafından beğenildi.

Mortal Kombat

arcade, video, oyun, bilgisayar, atari, oyun salonu, mortal kombat

Listemizin son sırasında yine dövüş kategorisinde yer alan bir diğer oyun Mortal Kombat yer alıyor. 1992 yılında Midway tarafından geliştirilen oyunun ilk versiyonunda toplamda 7 karakter bulunuyordu. Oyun yıllar içinde yeni karakterlerle ve yeni sürümlerle güncelliğini korudu.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.