Cigna Finan Hemen Bilgi Al

35 Yaşında Hâlâ Evlenmemiş Olan Erkeklere Yakıştırılan Sıfatlar

SEV11 Temmuz 2016

35 yaş

35 yaşınızdaysanız, usta şairimiz Cahit Sıtkı’nın dizeleriyle yolun yarısına gelmiş olabilirsiniz ama herkesin yolu farklı, şairimiz bu ayrıntıya değinmemiş.

Toplumumuzda 35 yaşında hâlâ evlenmemiş erkeklere, evlenmeleri için özellikle anneler ve teyzeler tarafından baskı yapılır ama biliyoruz ki siz henüz ruh eşinizi bulamadınız ya da mükemmeliyetçi yanınız ağır bastı ve “o kadın” henüz karşınıza çıkmadı. Ayrıca hepimiz başkalarının laflarıyla hayatlarımıza yön vermeyecek kadar akıllı insanlarız.

Şimdiye kadar yolu tek başınıza yürüdünüz, buraya kadar gayet güzel geldiniz, devamı da neden güzel olmasın ki?

35 Yaş Bekârlarının Azınlık Hakları

azınlık hakları

Dünyamızdaki 30 yaş üstü evli insanların, 30 yaş üstü bekâr insanlara oranı çok daha fazla olduğuna göre, her zamanki gibi çoğunluğun bir baskısı olacak elbette.

35 yaşında bekâr erkekler… Yalnız oldukları, üstüne bir de çeşitli sıfatlara maruz kalıyorlar, işte size gerçek bir dram, işte kendilerine yakıştırılan sıfatlar:

Badak

badak

Badak, aslında karşı cinse karşı pasif ve çekingen davranışlarda bulunan erkeklere takılan sıfat olur. Ama bunun sonucunda çok büyük yüzdeyle ortaya 35 yaşında evlenmemiş erkekler ortaya çıktığı için bu sıfat onlara da yakışmaktadır.

Badaklar kadınların seçici olduğunu henüz idrak edememişlerdir, ilk hareketi yapmakta her zaman zorlanırlar, bu yüzden de doğal seçilime maruz kalırlar.

Tohuma Kaçmış

tohuma kaçmıs

Olgunlaşma devresini geçip, artık yenilemeyecek durumda olan sebze ve meyveler için kullanılır bu sıfat.

İşte görüyorsunuz, 35 yaşındaki bekâr erkek olmak o kadar da güzel bir şey değil, sürekli mahalle baskısıyla karşı karşıya geliyorsunuz.

Gerçi bu durum aslında inanılmaz bir mantık hatasını ortaya çıkartıyor. Tohuma kaçmış meyveler, yeni meyveler oluşturacak bitkileri meydana getiren tohumları sağlıyor, yeni hayatları başlatıyorlar.

Erkek Kurusu

erkek kurusu

Kız kurusu deyiminin erkekler için dönüştürülmüş versiyonu.

Kartaloz/Kartaloş

kartoloz

35 ve üstü yaşlarında olan, evlenmemiş ve kendinden bir nesil küçük kadınlarla ilgilenen erkekler için kullanılan sıfat. Cümle içinde kullanalım: “Ne, yaşına bakmadan o kızla mı evlenmiş kartaloz?”

Barney

barney

Kaynak

‘How I Met Your Mother’ dizisinin en komik karakterlerinden biri olan Barney Stinson sayesinde hayatlarımıza girmiş olan bu sıfat, 35 yaşına gelmiş, kariyerini yapmış ama niyeti evlenmek değil de eğlenmek olarak erkekler için kullanılır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 21 Ekim 2017

Çalışan anneler; ev, iş, çoluk çocuk derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz değil mi? Kendinize zaman ayırmak artık bir lüks gibi geliyorsa, bu 10 pratik tavsiyeyi uygulamaya başlamanın zamanı gelmiş demektir!

1. Uyku Düzenine Önem Verin


Geceleri saat 23:00 ile 05:00 arasında, karanlık ortamda vücut melatonin adı verilen uyku hormonunu salgılıyor. Bu da kendinizi dinlenmiş, enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlıyor. Küçük bir bebeğiniz varsa, bu saatler arasında deliksiz bir uyku çekmeniz zor biliyoruz. Ama ilerleyen zamanlarda bebeğinizin uyku düzenini oturtarak hem ona hem de kendinize büyük bir iyilik yapacağınızı göz ardı etmeyin.

2. Fazla Mükemmeliyetçi Olmayın

Mükemmellik çok değişken, belli sınırları olmayan bir kavram. Bu nedenle her şeyin mükemmel olması için uğraşmayın. Eğer gerekenden fazla mükemmeliyetçi olursanız bir süre sonra tükenebilir, ayrıntılarla uğraşırken zaman kontrolünü tamamen yitirebilirsiniz. Bu durum da hem iş hem de aile hayatınızı olumsuz etkileyebilir

3. Planlı ve Programlı Olun

Çalışan anneler olarak düzensizlik ve programsızlık yüzünden kendinize ayırabileceğiniz zamandan çaldığınızın farkında mısınız? Sonraki haftanın planını şimdiden yapabilir, hazırladığınız zaman ve etkinlik planına uygun hareket ederek zaman yönetimine hız katabilirsiniz. Ayrıca yapılacaklar listesi hazırlayarak, önemli ayrıntıları unutmaya son verirken iş ve aile hayatınızı da düzene sokabilirsiniz.

4. “Hayır” Demekten Korkmayın!

Gücünüzü ve sorumluluğunuzu aşan işlere hayır demekten çekinmeyin. Ek işleri ve projeleri, fazla çalışma saatlerini üstlenmek zorunda değilsiniz. Aksi halde yoğun çalışma temposu yüzünden strese girmenin yanı sıra iş ve aile dengesini de yitirebilirsiniz. Unutmayın ki yeri gelince iş hayatında olduğu gibi ailenize de hayır diyebilmelisiniz…

5. Boş Zamanlarınızı Verimli Kullanın

Günlük hayatın içinde boşa harcadığınız zamanları düşünün. Ve onları değerlendirmenin bir yolunu bulun. Mesela trafik saatlerini müzik dinleyerek, sesli kitap okuyarak veya haberleri takip ederek verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Böylece stresli vakitleri kendi lehinize çevirmenin yanı sıra hem iş hem de aile hayatınızdaki zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

6. Teknolojinin Nimetlerinden Sonuna Kadar Yararlanın

Cep telefonunuzu zaman öldürmek için değil, hayatınızı kolaylaştırmak için kullanın. Akıllı telefonlar için üretilen uygulamalarla her an her yerde notlar alabilir, ajandanızı kontrol edebilir, alışveriş yapabilir veya unutmamanız gereken sorumluluklar için hatırlatma bildirimleri koyabilirsiniz. Teknoloji ve interneti gerektiği gibi kullanmak, hayatınızı kolaylaştıracak.

7. Ailenizden Yardım İstemekten Çekinmeyim

Çalışan anneler, toplumun kadınlara yüklediği baskı nedeniyle iş hayatını da aile hayatını da en mükemmel ve eksiksiz şekilde sürdürmek için gereğinden fazla yıpranıyorlar. Öyle ki kimi zaman eşlerinin sorumluluklarını da yükleniyorlar. Bu nedenlerle yorgunluk ve bitkinlik yaşayanlar, hatta psikolojik rahatsızlıklar ve kronik hastalıklarla uğraşmak zorunda kalan anneler var. O halde siz de başta eşiniz olmak üzere bütün ailenizden yeri geldiğinde yardım istemekten çekinmeyin!

8. Her Yıl Düzenli Olarak Tatil Yapın

Görev ve sorumluluklardan arınmak, bir sürede de olsa başınızı dinlemek için her sene yıllık izninizi kullanmaktan çekinmeyin. Böylece kaldığınız yerden devam etmek ve zaman yönetiminin kontrolünü ele almak için gerekli enerjiyi depolarsınız.

9. Zamanınızı Çalan Faydasız Alışkanlıklara Son Verin

Herkes hem iş hem de aile hayatında kimi zaman faydasız alışkanlıklar için boş yere vakit kaybediyor. Gereğinden fazla TV izlemek, sosyal medya bağımlılığı gibi alışkanlıklarınızı en azından kontrol altına alarak zamanınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz.

10. Üretkenliğinizi ve Konsantrasyonunuzu Artıran Faaliyetler Yapın

Çalışan anneler kimi zaman normalden daha fazla üretkenliğe ve konsantrasyona ihtiyaç duyuyorlar. Hem üretken hem de dikkatli olabilirseniz sorumluluklarınızı çok daha az zaman harcayarak yerine getirebilir, zamanı verimli kullanabilirsiniz. Bu amaç için örneğin düzenli olarak yoga veya meditasyon yapabilirsiniz.