Zil Çaldı: Çocukları Tatil Dönüşü Okula Hazırlamak

Buradasınız

Sev 08 Şubat 2016

zil çaldı

Tatil yapmak çok güzeldir ama bittiğini fark etmek biraz hüzünlü bir durumdur. Hem çocuklar hem de yetişkinler için bu böyle, okulumuzu veya işimizi çok seviyor olabiliriz ama tatil doğası gereği herkeste bir tembellik yaratır.

Yetişkinler olarak bu durumu birçok kez tecrübe ettiğimiz için alıştık, işlerimize daha rahat adapte olabiliyoruz. Henüz hayatı yeni yeni tanımaya başlayan miniklerimiz için ise durum öyle değil, onların işleri daha zor.

Yatış Saati Yasası Tekrar Gündeme Alınsın

yatıs

Tatil zamanlarında uyku düzeni çoğunlukla bozulur. Daha geç saatlerde yatılır, daha geç saatlerde kalkılır, tatilin amacı budur zaten. Eh, tatil bitti, şimdi tekrar disipline girme vakti.

Televizyon İzleme ve Dijital Oyun Oynama Zamanları Düzenlensin

televizyon izleme

Çocuğunuz tatil zamanı ipin ucunu biraz kaçırmış olabilir. Fakat okullar açıldığı için artık ana gündemi dersleri ve ödevleri olmalı. Bu durumu fark etmesi için onunla beraber kitap okumaları yapabilir, okul hakkında konuşmalara başlayabilirsiniz. Unutmayın, yasaklamalar sadece isyan ve gizlilik doğurur. İletişim, kısıtlamalardan çok daha işe yarar.

Zayıf Olduğu Derslere Birlikte Göz Atın

zayıf

Yapılan en büyük ebeveyn yanlışlarından biri, zayıfı olan çocuklara tatili yasaklamaktır. Bu durum, çocuğun okuldan daha fazla nefret etmesinden başka bir işe yaramaz. Agresif bir tutum sergileyeceğinize çocuğunuza yardımcı olun, onunla beraber zayıf olduğu konulara çalışın.

Ders Çalışma Programı Yapın

ders

Bir işe nasıl başlarsanız genel olarak öyle devam eder. Ders çalışma düzenini önceden belirlemek, adaptasyon konusunda çocuğunuza çok yardımcı olur. Beraberce ders çalışma düzeni belirleyin, o konularını tekrar ederken siz de işlerinize göz gezdirin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.