Yeni Normal Döneme Çocuklarınızı Nasıl Hazırlayacaksınız?

Buradasınız

Sev 02 Temmuz 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs etkilerini ve tehlikesini sürdürse de alınan önlemlerin arttığı ve yeni normal olarak adlandırılan bir dönemden geçiyoruz. Yeni dönem yalnızca büyükler için değil çocuklar ve gençler için de hareket alanlarını düzenleyen birçok önlemi ve yeniliği beraberinde getiriyor. Dışarıda ve ortak alanlarda daha çok vakit geçirmeye başlayan çocukların yeni döneme hem fiziksel hem de ruhen hazırlığı da büyük önem taşıyor.

Yeni normalin ne olduğunu anlatın

Koronavirüs sürecinin sadece büyükleri değil çocukları da derinden etkilediğini unutmayın. Çocuklarınıza Koronavirüs sürecinin ardından yeni normal olarak adlandırılan dönemin ne olduğunu anlatın. Yeni dönem ile ilgili bilgiler sunarken çocukların ve gençlerin dünyada olup bitenleri yetişkinlerden daha farklı algıladığını unutmayın.

Gereğinden fazla bilgiden uzak durun

Gereğinden fazla ve kaygıya neden olabilecek bilgilerden uzak durun. Yeni normal dönemini ne çok karmaşık ne de önemsiz hale getirmeyin. Maske takmanın önemi, sosyal mesafe gibi önlemlerin ve önceliklerin devamına odaklanmalarını sağlayın.

Sabırlı olun

Çocuklarınıza, akıllarına takılan her konuyu rahatlıkla size sorabileceklerini sıklıkla hatırlatın. Gelen soruların bir bölümünün mantıklı olduğu kadar bir bölümünün de mantıksız olabileceğini unutmayın. Bazı kavramları ve yaşananları büyükler gibi algılayamadıklarından defalarca aynı soruların gelme olasılığına hazır olun.

Sakinliğinizi koruyun

Yeni normal dönem ile ilgili olarak önce siz sakinliğinizi korumalısınız. Çocuklarınızın sizi rol model aldıklarını unutmayın. Hem aile içindeki hem de aile dışındaki bireylerle yeni normal ve virüs ile ilgili yapılan konuşmalar ve değerlendirmelerde sükunetinizi koruyun. Telaş, kaygı ve diğer tüm ruh hallerinizin öncelikle çocuğunuzu etkileyeceğini göz ardı etmeyin.

Hijyenin önemini sıklıkla vurgulayın

Normalleşmeyle birlikte çocuklar dışarıda daha fazla vakit geçiriyor. Bu durum dışarıdaki mikropların ve Koronavirüsün evlere taşınma riskini de beraberinde getiriyor. Çocuklarınıza dışarıdan ve ortak kullanılan alanlardan geldikten hemen sonra ellerini yıkamaları gerekliliğinin devam ettiğini öğütleyin. Ellerini en az 20 saniye yıkadıklarından emin olun. Düzenli el yıkamanın mikropların ve virüslerin başkalarına yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunu açıklayın.

Olumsuz haber trafiğinden uzak tutun

Çocuklar internette her zamankinden daha fazla vakit geçiriyor. Çocukların televizyonda ve dijital ortamlarda gördüklerine veya duyduklarına dikkat edin. Özellikle daha az kontrollü bir alan olan sosyal medyada dolaşan bilgilerin ve videoların çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebileceğini unutmayın.

Eğitimlerini ihmal etmeyin

Eğitim sisteminin normalleşmeyle birlikte online olarak mı yahut yeni ders yılıyla birlikte sınıflardan mı devam edeceği gündemdeki sorulardan biri. Her türlü olasılığa karşın çocuklarınızın eğitim hayatını yeni normal ve sonrasındaki dönemlerde ihmal etmeyin, Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası ile güvence altına alın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.