Yaz Aylarında Evde Kalan Çocuğunu Oyalamanın Yolları

Buradasınız

Sev 25 Haziran 2021

anne, ev, çalışma, çocuk, kız, erkek, bilgisayar

Pandemi döneminin büyük etkisiyle çocuğunla beraber sen de evde kaldın. Yaz yaklaşırken havaların ısınmasıyla parkta oynama istekleri daha çok artacak olan çocukları evde sakin tutmak bir hayli zor hale gelecek. Ancak çocuğunla evde kaldığın bu dönemde kaliteli vakit geçirerek onu oyalamak mümkün. Yaz aylarında evde kalan çocuğunu oyalamanın yollarını senin için derledik.

Eve parkur kur

kız, erkek, çocuk, oyun, ev

Özellikle küçük yaştaki çocukların enerjileri hiç tükenmiyor. Bu sebeple çocuğunu hareket ettirmen gerekiyor. Evde tehlike yaratacak şeyleri ortadan kaldırarak yastıklardan bir parkur oluşturabilirsin. Bu parkur hem onu hareket ettirerek kaslarının gelişimine katkı sağlayacak hem telefon, tablet gibi teknolojik araçlardan uzak tutacak hem de yoracak.

Kutudaki ne?

kadın, erkek, anne, baba, çocuk, oyun, kutu

Çocuğunun soru sorma yeteneğini geliştiren bu oyun onun daha fazla şey öğrenmesine yardım olacak. Kutuya koyacağın bir şeyi önce soru sorarak bilmeye çalışacak daha sonra dokunarak anlamaya çalışacak. Dokunma ve soru sorma yeteneğini geliştiren bu oyun onunla kaliteli ve güzel vakit geçirmene de yardımcı olacak.

El aktiviteleri

erkek, çocuk, boya, oyun, ev

Çocukların el becerileri küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlar. Önünüze aldığını bir nesneyi beraber çizmeye çalışarak çocuğunun objeleri nasıl gözlemlediğini ve yorumladığını anlayabilirsin. El aktiviteleri arasında en eğlenceli olanlardan biri de Origami sanatıdır. Binbir şekle sokabileceğiniz renkli kâğıtlar çocuğunun çok hoşuna gidecek.

Ajanlık

anne, kız, oyun, ev, ajan

Yaşı biraz daha büyük olan çocuğunla oynayabileceğin bu oyun onun zekâ gelişimine büyük katkı sağlayacak. Evin belli bir yerine sakladığın eşya için kurguladığın olayı çocuğuna anlatarak eşyayı bulmasını sağla. Bu şekilde çocuğun hem doğru soruları sormayı öğrenecek hem birden fazla ihtimali aynı anda düşünerek beyin jimnastiği yapacak. Aynı zamanda bu oyunla çocuğuna dikkatli olmayı da öğretebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.