Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Pediatristler Onay Verdi: Bırakın Çocuklar Kirlensin

SEV03 Temmuz 2016

Bırakın çocuklar kirlensinler; çünkü gelişimleri için gerekli bir şey. “Nasıl olur? Pislik içinde gelişim olur mu hiç?” demeyin, bal gibi olur. Yapılan araştırmalara göre eve kapanan çocukların bağışıklık sistemi, sokaklarda oynayan çocukların bağışıklık sistemlerine oranla daha zayıf kalıyor.

Her Leke Yeni Bir Macera

Evlerin ve sitelerin içine hapsolmuş çocuklar bilgisayarlar aracılığıyla sanal bir dünyada yaşıyorlar. Şehir hayatında sokakta oynama kültürü neredeyse yok olmak üzere ve ebeveynlerin bu konuda bir şeyler yapmaları gerekiyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde yapılan ve hâlâ devam etmekte olan araştırmanın sonuçlarının bir bölümü 2012 yılında Pediatrics Dergisi’nde yayımlanmıştı. 397 çocuğu anne karnından itibaren izlemeye başlayan Fin doktorlar, ilginç sonuçlar elde etti. Örneğin kedi ya da köpeğe sahip olup onlarla sokaklarda oynayarak büyüyen çocuklar, evde kapalı kalan çocuklara oranla daha az hasta oluyorlardı. Bu nasıl oluyor? Aşı yapmak gibi düşünelim, çocuklar sokakta kirlenmekten ve hayvanlarla iletişim kurmaktan kaçınmazlarsa mikroplara karşı çok daha dirençli hale geliyorlar. Bağışıklık sistemi mikropları ve bakterileri tanıdıkça daha çok güçleniyor, onlara karşı yeni savunmalar geliştiriyor.

Artık bahçeden kirli gelen çocuğunuza kızmadan önce bir kez daha düşünün. Her yeni lekeyle beraber onu çok daha sağlıklı bir gelecek bekliyor.

Araştırma Sonuçları Şaşırtmaya Devam Ediyordu


Çocukların gelişimlerini izlemeye devam eden doktorlar ilginç bir detayı daha keşfettiler. Eğer çocuk evcil hayvanıyla beraber sokağa çıkmıyorsa, bu durum çocuğun hastalanma riskini arttırıyordu. Yani güçlü bir bağışıklık için sadece evcil hayvan yeterli değil; sokaklardaki kirliliği de görmek, yaşamak gerekiyor. Ayrıca dışarıda kirlenmenin tadını çıkaran çocukların alerjilere yakalanma riski de oldukça düşüyor.

“Deneyimsel Öğrenme” Kavramını Duydunuz mu?

Deneyimsel öğrenme, hayatı keşfetmenin ilk yoludur. Çocukların tüm duyuları ile çevrelerini deneyimleyerek, keşfederek, yaratarak, araştırarak ve bağlantı kurarak hayatı öğrenmeleridir. Toprağa, suya, ağaçlara ve hayvanlara dokunarak büyüyen çocuklar hem doğaya saygı duymaları gerektiğini fark ediyor hem de evlere kapanmış yaşıtlarına oranla çok daha sağlıklı oluyorlar. Daha ne duruyorsunuz? Yakınlarınızda minik insanlar bulunuyorsa hemen onlarla beraber parka gidin. Kumda oynayın, çamurlarda zıplayın ve kirlenmenin tadını çıkarın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 21 Ekim 2017

Çalışan anneler; ev, iş, çoluk çocuk derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz değil mi? Kendinize zaman ayırmak artık bir lüks gibi geliyorsa, bu 10 pratik tavsiyeyi uygulamaya başlamanın zamanı gelmiş demektir!

1. Uyku Düzenine Önem Verin


Geceleri saat 23:00 ile 05:00 arasında, karanlık ortamda vücut melatonin adı verilen uyku hormonunu salgılıyor. Bu da kendinizi dinlenmiş, enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlıyor. Küçük bir bebeğiniz varsa, bu saatler arasında deliksiz bir uyku çekmeniz zor biliyoruz. Ama ilerleyen zamanlarda bebeğinizin uyku düzenini oturtarak hem ona hem de kendinize büyük bir iyilik yapacağınızı göz ardı etmeyin.

2. Fazla Mükemmeliyetçi Olmayın

Mükemmellik çok değişken, belli sınırları olmayan bir kavram. Bu nedenle her şeyin mükemmel olması için uğraşmayın. Eğer gerekenden fazla mükemmeliyetçi olursanız bir süre sonra tükenebilir, ayrıntılarla uğraşırken zaman kontrolünü tamamen yitirebilirsiniz. Bu durum da hem iş hem de aile hayatınızı olumsuz etkileyebilir

3. Planlı ve Programlı Olun

Çalışan anneler olarak düzensizlik ve programsızlık yüzünden kendinize ayırabileceğiniz zamandan çaldığınızın farkında mısınız? Sonraki haftanın planını şimdiden yapabilir, hazırladığınız zaman ve etkinlik planına uygun hareket ederek zaman yönetimine hız katabilirsiniz. Ayrıca yapılacaklar listesi hazırlayarak, önemli ayrıntıları unutmaya son verirken iş ve aile hayatınızı da düzene sokabilirsiniz.

4. “Hayır” Demekten Korkmayın!

Gücünüzü ve sorumluluğunuzu aşan işlere hayır demekten çekinmeyin. Ek işleri ve projeleri, fazla çalışma saatlerini üstlenmek zorunda değilsiniz. Aksi halde yoğun çalışma temposu yüzünden strese girmenin yanı sıra iş ve aile dengesini de yitirebilirsiniz. Unutmayın ki yeri gelince iş hayatında olduğu gibi ailenize de hayır diyebilmelisiniz…

5. Boş Zamanlarınızı Verimli Kullanın

Günlük hayatın içinde boşa harcadığınız zamanları düşünün. Ve onları değerlendirmenin bir yolunu bulun. Mesela trafik saatlerini müzik dinleyerek, sesli kitap okuyarak veya haberleri takip ederek verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Böylece stresli vakitleri kendi lehinize çevirmenin yanı sıra hem iş hem de aile hayatınızdaki zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

6. Teknolojinin Nimetlerinden Sonuna Kadar Yararlanın

Cep telefonunuzu zaman öldürmek için değil, hayatınızı kolaylaştırmak için kullanın. Akıllı telefonlar için üretilen uygulamalarla her an her yerde notlar alabilir, ajandanızı kontrol edebilir, alışveriş yapabilir veya unutmamanız gereken sorumluluklar için hatırlatma bildirimleri koyabilirsiniz. Teknoloji ve interneti gerektiği gibi kullanmak, hayatınızı kolaylaştıracak.

7. Ailenizden Yardım İstemekten Çekinmeyim

Çalışan anneler, toplumun kadınlara yüklediği baskı nedeniyle iş hayatını da aile hayatını da en mükemmel ve eksiksiz şekilde sürdürmek için gereğinden fazla yıpranıyorlar. Öyle ki kimi zaman eşlerinin sorumluluklarını da yükleniyorlar. Bu nedenlerle yorgunluk ve bitkinlik yaşayanlar, hatta psikolojik rahatsızlıklar ve kronik hastalıklarla uğraşmak zorunda kalan anneler var. O halde siz de başta eşiniz olmak üzere bütün ailenizden yeri geldiğinde yardım istemekten çekinmeyin!

8. Her Yıl Düzenli Olarak Tatil Yapın

Görev ve sorumluluklardan arınmak, bir sürede de olsa başınızı dinlemek için her sene yıllık izninizi kullanmaktan çekinmeyin. Böylece kaldığınız yerden devam etmek ve zaman yönetiminin kontrolünü ele almak için gerekli enerjiyi depolarsınız.

9. Zamanınızı Çalan Faydasız Alışkanlıklara Son Verin

Herkes hem iş hem de aile hayatında kimi zaman faydasız alışkanlıklar için boş yere vakit kaybediyor. Gereğinden fazla TV izlemek, sosyal medya bağımlılığı gibi alışkanlıklarınızı en azından kontrol altına alarak zamanınızı çok daha verimli kullanabilirsiniz.

10. Üretkenliğinizi ve Konsantrasyonunuzu Artıran Faaliyetler Yapın

Çalışan anneler kimi zaman normalden daha fazla üretkenliğe ve konsantrasyona ihtiyaç duyuyorlar. Hem üretken hem de dikkatli olabilirseniz sorumluluklarınızı çok daha az zaman harcayarak yerine getirebilir, zamanı verimli kullanabilirsiniz. Bu amaç için örneğin düzenli olarak yoga veya meditasyon yapabilirsiniz.