Pediatristler Onay Verdi: Bırakın Çocuklar Kirlensin

Buradasınız

Sev 03 Temmuz 2016

Bırakın çocuklar kirlensinler; çünkü gelişimleri için gerekli bir şey. “Nasıl olur? Pislik içinde gelişim olur mu hiç?” demeyin, bal gibi olur. Yapılan araştırmalara göre eve kapanan çocukların bağışıklık sistemi, sokaklarda oynayan çocukların bağışıklık sistemlerine oranla daha zayıf kalıyor.

Her Leke Yeni Bir Macera

Evlerin ve sitelerin içine hapsolmuş çocuklar bilgisayarlar aracılığıyla sanal bir dünyada yaşıyorlar. Şehir hayatında sokakta oynama kültürü neredeyse yok olmak üzere ve ebeveynlerin bu konuda bir şeyler yapmaları gerekiyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde yapılan ve hâlâ devam etmekte olan araştırmanın sonuçlarının bir bölümü 2012 yılında Pediatrics Dergisi’nde yayımlanmıştı. 397 çocuğu anne karnından itibaren izlemeye başlayan Fin doktorlar, ilginç sonuçlar elde etti. Örneğin kedi ya da köpeğe sahip olup onlarla sokaklarda oynayarak büyüyen çocuklar, evde kapalı kalan çocuklara oranla daha az hasta oluyorlardı. Bu nasıl oluyor? Aşı yapmak gibi düşünelim, çocuklar sokakta kirlenmekten ve hayvanlarla iletişim kurmaktan kaçınmazlarsa mikroplara karşı çok daha dirençli hale geliyorlar. Bağışıklık sistemi mikropları ve bakterileri tanıdıkça daha çok güçleniyor, onlara karşı yeni savunmalar geliştiriyor.

Artık bahçeden kirli gelen çocuğunuza kızmadan önce bir kez daha düşünün. Her yeni lekeyle beraber onu çok daha sağlıklı bir gelecek bekliyor.

Araştırma Sonuçları Şaşırtmaya Devam Ediyordu

Çocukların gelişimlerini izlemeye devam eden doktorlar ilginç bir detayı daha keşfettiler. Eğer çocuk evcil hayvanıyla beraber sokağa çıkmıyorsa, bu durum çocuğun hastalanma riskini arttırıyordu. Yani güçlü bir bağışıklık için sadece evcil hayvan yeterli değil; sokaklardaki kirliliği de görmek, yaşamak gerekiyor. Ayrıca dışarıda kirlenmenin tadını çıkaran çocukların alerjilere yakalanma riski de oldukça düşüyor.

“Deneyimsel Öğrenme” Kavramını Duydunuz mu?

Deneyimsel öğrenme, hayatı keşfetmenin ilk yoludur. Çocukların tüm duyuları ile çevrelerini deneyimleyerek, keşfederek, yaratarak, araştırarak ve bağlantı kurarak hayatı öğrenmeleridir. Toprağa, suya, ağaçlara ve hayvanlara dokunarak büyüyen çocuklar hem doğaya saygı duymaları gerektiğini fark ediyor hem de evlere kapanmış yaşıtlarına oranla çok daha sağlıklı oluyorlar. Daha ne duruyorsunuz? Yakınlarınızda minik insanlar bulunuyorsa hemen onlarla beraber parka gidin. Kumda oynayın, çamurlarda zıplayın ve kirlenmenin tadını çıkarın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.