Harvardlı Psikiyatristlerin Çocuk Yetiştirme Konusunda 6 Öğüdü

Buradasınız

Sev 28 Nisan 2017

aile

Modern, hızlı ve teknoloji ağırlıklı günümüz dünyasında çocuk yetiştirmek ayrı bir özen gerektiriyor. Pek çok ebeveynin aklındaki soru “Nasıl daha iyi bir anne/baba olabilirim?”. Hal böyle olunca uzman görüşleri ebeveynlerin en çok başvurduğu yöntem. Dünyanın en saygın eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi’ndeki psikiyatristlerin altın değerindeki tavsiyeleri sayesinde çocuğunuzu daha iyi yetiştirebilirsiniz. Şimdi gelelim neler yapmanız gerektiğine…

Çocuk Yetiştirmenin Vazgeçilmez Kuralı: Zaman Geçirin

çocuk yetiştirmek

Çocuğunuzla yeteri kadar zaman geçirmelisiniz çünkü ilişkinizin en önemli parçası bu. Düzenli olarak onunla ilgilenmeli, hobilerini desteklemelisiniz. Çocuğunuzun ufacık bir problemine bile özveriyle yaklaşmalı ve onu rahatlatacak pratik çözüm yolları bularak yol gösterici olmalısınız. Böylece çocuğunuzun kişiliği hakkında yeterince bilgi sahibi olmanın yanı sıra davranışlarınızla da başkalarına nasıl yaklaşması gerektiği konusunda fikir verebilirsiniz.

Çocuğunuza Sizin İçin Ne Kadar Önemli Olduğunu Sık Sık Hatırlatın

çocuğa davranış şekilleri

Psikiyatristler tarafından yapılan araştırmalara göre, çoğu çocuk ailelerinin en değerli varlığı olduğunu bilmiyor. Çocuğunuzun sizden bu hatırlatmayı duymaya, sevginizi ve ilginizi her daim hissetmeye ihtiyacı olabilir. Çünkü ancak bu şekilde ona gösterilen sevgi, güven ve değeri fark edebilir.

Sorunlardan Kaçmak Yerine Çözüm Üretmeyi Öğretin

çocukla konuşmak

Örneğin çocuğunuz aniden okulun basketbol takımından ayrılmak istediğinde, neden böyle bir karar aldığını detaylarıyla anlatmasını isteyin. Bu sayede takımdaki arkadaşlarına karşı olan sorumluluğunu hatırlatabilir, kendi başına verdiği kimi kararların problemlerden kaçarken aslında başka sorunlara yol açabileceğini gösterebilirsiniz.

Yardımları için Sık Sık Teşekkür Edin

teşekkür etmek

Çocuk yetiştirme konusunda teşekkür etme kavramının ayrı bir yeri var. Araştırmalar, minnettarlığını dile getirenlerin daha iyiliksever, cömert ve merhametli olduğunu gösteriyor. Ev içindeki etkinliklerde çocuğunuzun yardımını alarak ona sıkça teşekkür edebilir ve kendini değerli hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede ona da minnettarlık duygusunu aşılayabilirsiniz.

Çocuğunuzun Olumsuz Duygularla Baş Etmesine Yardım Edin

Çocuğunuzun öfke, nefret ve kıskançlık gibi olumsuz duyguları anlamasına yardımcı olarak onu iç çatışmalarını çözmeye yönlendirebilirsiniz. Böyle bir yardım, çocuğunuzu merhametli, özenli ve saygılı olmaya teşvik edecektir. Ruh sağlığını hayat boyu koruması ve psikolojik istikrarı sağlaması için de bu ayrıntılar büyük önem taşıyor.

Çocuğunuza Dünyanın Ne Kadar Büyük Olduğunu Anlatın

çocuklarla konuşmak

Neredeyse her çocuk ailesi ve arkadaşlarından oluşan küçük, kapalı grupların içinde yaşıyor. Haliyle dünyayı çevresindeki insanlardan ve kendi yaşadığı hayattan ibaret sanıyor. Çocuk yetiştirmede önemli noktalardan biri de, onların ufkunu genişletmek. Yaşadıkları sınırlı dünyanın haricinde başka kişilerin, hayatların, kültürlerin, geleneklerin ve dillerin de olduğunu öğrenmeleri gelecekte önyargısız bireyler olmalarını sağlar. Filmler, fotoğraflar, haberler ya da seyahatler sayesinde onlara tüm bu önemli özellikleri aşılayabilir ve empati yapabilen, iyi birer dinleyici olmalarına yardım edebilirsiniz.

Tüm bunların yanında ebeveyn olarak çocuğunuzun geleceğini maddi açıdan da garantiye almak istemeniz çok normal. Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile bu konudaki endişelerinizi ortadan kaldırabileceğiniz gibi QNB Sigorta’nın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Kırtasiye alışverişlerinde %15, dil, bilgisayar ve hobi kurslarında %50’ye varan indirim fırsatları da sizi bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.