Çocukların Sahip Oldukları Hakları Ne Kadar Biliyorsunuz?

Buradasınız

Sev 20 Kasım 2020

Çocuk hakları, tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Basitçe ifade etmek gerekirse çocuk hakları, çocukların insan haklarıdır. Yaşı, ırkı, cinsiyeti, maddi durumu veya doğum yeri neresi olursa olsun, her çocuğun hakları vardır. Peki, çocuklarınızın sahip oldukları bu hakları ne kadar biliyorsunuz?

Sağlıklı yaşam hakkı

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin çok sayıda maddesi çocukların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini desteklemektedir. Sözleşme'nin 24. maddesi gereğince her çocuk ulaşılabilir en yüksek sağlık standartlarından yararlanabilmelidir. İhmal edilen, terk edilen, istismara uğrayan ya da işkenceye tâbi tutulan çocukların iyileştirilmesi ve yeniden topluma kazandırılmasından devletler sorumludur.

Adil eğitim hakkı

Eğitim hakkı, çocukların en önemli haklarından biridir. Her çocuğun yalnızca bir sınıfta oturuyor olmanın ötesinde kaliteli eğitim alma hakkı vardır ve bu eğitim, yaşamın ilk yıllarında başlamalıdır. Adil eğitim hakkı ailelerin son dönemlerdeki en önemli endişeleri arasında yer alıyor. Eğer çocuklarınızın eğitim geleceğini güvence altına almak istiyorsanız, Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası hakkında bilgi edinmelisiniz.

Şiddetten ve ihmalkarlıktan korunmak hakkı

Çocuklarını yetiştirmek ebeveynlerin sorumluluğudur ve her daim çocuk için en iyisini düşünmelidirler. Ayrıca aileler ve devletler, çocukların şiddetten ve ihmalkarlıktan korunmalarını da sağlamalıdır. Herhangi bir engeli olan çocuklara da özel bakım ve destek sunulmalıdır.

Hayat kalitesi şartlarına sahip olma hakkı

Bütün çocukların kendi zihinsel ve fiziksel standartlarına uygun hayat kalitesi şartlarına sahip olma hakkı vardır. Eğer çocuklar bu standartlara kendileri erişemiyorsa onlara yardım edilmeli, yol gösterilmelidir.

Kültürel ve sanatsal haklar

Bütün çocukların dinlenme ve istirahat etme, oyun oynama ve eğlence faaliyetlerinde bulunma hakkı vardır. Çocuklar, kültür ve sanat etkinliklerinde bütünüyle yer alabilirler. Aileler ve devletler, çocukları kültürel ve sanatsal hakları konusunda desteklemeli ve önlerini açmalıdırlar.

Mahremiyet hakkı

Yetişkinler gibi çocukların da mahremiyet hakkı vardır. Aileler, devlet ve toplum çocuğun mahremiyetini, kişilik haklarını, insanlık var oluşunu ihlal edici tüm adımlardan uzak durmalı, kendi çıkarlarına malzeme yapmamalıdır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.