Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuklara Hobi Kazandırmanın 5 Yolu
Çocuklara Hobi Kazandırmanın 5 Yolu

iyihisset.com

27 Eki 2019


Çocuklar 1-2 yaşlarından itibaren belirli şeylere ilgi duymaya başlar. Bazıları motor becerilerini geliştirecek oyunlarla oynmayı tercih ederken, bazıları ise oyuncaklarını ses çıkarıp bir ritim oluşturmak için kullanabilir. Çocukların, gelişim çağından itibaren ebeveynleri tarafından ilgi duydukları alana yönlendirilerek bir hobi edinmesi, kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Kazanılan bu hobiler, çocukların yetişkinlik dönemindeki yaşam tarzını, seçtikleri mesleği ve kariyerlerini de doğrudan ya da dolaylı olarak etkiler. Bu nedenle çocukların hobi kazanması önem taşır. Çocuklara hobi kazandırmanın 5 yolunu ebeveynler için yazdık.

 

1. İlgi alanlarını gözlemleyin

Her çocuk farklı alanda gelişim gösterebilir. Çocuğunuza hobi kazandırmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, onun ilgi alanlarını ve hoşlandığı aktiviteleri gözlemlemek olmalı. Kendi istekleriniz ve beklentileriniz yerine çocuğunuzun yeteneklerine odaklanın. Yönlendirmelerinizi onun aritmetik ya da sözel zekasına göre de yapabilirsiniz.

 

2. Yaş grubuna göre yönlendirin

Çocuğunuzun hangi alanlara ilgisi olduğunu 2-3 yaşından itibaren gözlemleyebilirsiniz. İlkokul çağındaki çocuklar genellikle oyun bazlı aktivitelerden hoşlanır. Çocuğunuz bu yaş grubundaysa resim, müzik, maket yapımı ya da yap-boz gibi hobiler onun için uygun olabilir. Lise çağındaki çocuğunuz içinse spor aktivitelerini gözden geçirebilirsiniz. Çocukların sosyalleştiği bu yaşlarda onları, benzer alanlara ilgisi olan arkadaşlar edinmeye ve birlikte zaman geçirmeye teşvik edebilirsiniz.

 

3. Hobiyi bir oyunmuş gibi görmesini sağlayın

Çocuğunuzun hobi edinmesini sağlarken onu zorlamak yerine yalnızca tavsiye vererek yönlendirmelisiniz. Hobi, çocuğun kesinlikle keyif aldığı bir aktivite olmalı. Çocukların oyun oynarken keyif aldığını düşünürsek hobiyi de oyuna dönüştürerek alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirsiniz. Çocukların hobi edinmeye başladığı ilk süreçte ebeveynlerin de onlara eşlik etmeleri oldukça önemli.

 

4. Israrcı olmamaya özen gösterin

Çocuklara hobi kazandırmaya çalışırken, onların isteklerini asla göz ardı etmemelisiniz. Kendi beklentilerinize göre değil, çocuğunuzun gelişim gösterebileceği alanlara göre seçim yapmasına müsaade etmelisiniz. Bu konuda ebeveynlerin ısrarcı olmaması gerekir. Çocuğa belirli bir aktivite konusunda baskı yapıldığında bu durum onda ters etki yaratabilir. Örneğin, dans kursuna gitmek istemeyen bir çocuğunuz varsa onu buna kesinlikle zorlamamalısınız. Bunun yerine onun istediği ve belirleyeceği bir alana yönelmesi konusunda teşvikte bulunmalısınız.

 

5. Hobisiyle ilgilendiğinizi ona yansıtın

Özellikle küçük yaştaki çocuklar, başarıları karşısında takdir görmeyi bekler. Çocuğunuzun hobi kazanmasına yardımcı olmak istiyorsanız, onun ilgili olduğu alanda onu mutlaka teşvik edin. Yaptıklarıyla yakından ilgilenip hobisiyle ilgili farklı bilgiler edinmesine ve kendini geliştirmesine yardımcı olun. Böylece çocuğunuzun ilgilendiği alana yönelik özgüveni artacak ve bu ilgi kısa süre içinde hobiye dönüşecektir.

 

Kaynak:

http://www.henipost.com/2018/11/yas-gruplarina-gore-cocuga-hobi-kazandirma-yontemleri/

https://www.egitimpedia.com/cocuklar-hangi-yasta-ne-yapabilir/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.