Çocuğunuzun Kekemeleği Aşmasını Sağlayacak 6 Öneri

Buradasınız

Sev 22 Ekim 2019

 
Kekemelik, çocukluk döneminde başlayan ve konuşma akışıyla ilgili problemleri içeren bir konuşma bozukluğudur. Özellikle küçük çocuklar, konuşma ve dil yetenekleri yeterince gelişmediği için kendilerini ifade ederken kekeleyebilir, konuşmakta zorluk çekebilir. Eğer çocuğunuzda bu tür bir konuşma bozukluğu varsa yapmanız gerekenler oldukça basit! Çocuğunuzun kekemeliği aşmasını sağlayacak 6 etkili öneriyi yazdık.

1. Aile bireyleri olarak ona karşı sakin davranmaya özen gösterin
 


Ebeveyn olarak çocuğunuzun üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olduğunuzu unutmayın. Çocuğunuzun heyecanlandığında daha fazla kekelediğini fark etmiş olabilirsiniz. Dolayısıyla çocuğunuzla olabildiğince sakin konuşmaya çalışmalı ve onu strese sokacak ya da heyecanlandıracak tavırlardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede çocuğunuz sizinle konuşurken kendini çok daha rahat bir biçimde ifade edebilir.

2. Aile bireyleri olarak onun sözünü kesmeyin, dikkatli bir şekilde dinleyin
 
Çocuğunuz konuşurken sözünü keserseniz kendisini yetersiz hissedebilir ve öz güven problemleri yaşayabilir. Bu durum çocuğunuzun içine kapanmasına ve sessizleşmesine neden olabilir. Dolayısıyla çocuğunuzun sözünü kesmemeye özen gösterin. Sabırlı bir şekilde onu dinleyin ve kekelediğinde bu durumu önemsemediğinizi, aslında onun anlattığı konulara odaklandığınızı ona hissettirin. Bu sayede çocuğunuz kendine daha fazla güvenir ve sohbetlere katılmak için daha çok çaba sarf eder. 

3. Çocuğunuzun kekemeliğini sosyal ortamlarda bir sohbet konusu haline getirmeyin
 
Kekemelik, çocuğunuz için oldukça zorlu ve stresli bir problem olabilir. Dolayısıyla çocuğunuzun zorlandığı bir konuyu sosyal ortamlarda sohbet konusu haline getirmemeye özen göstermelisiniz. Bu konuyu çocuğunuzla özel olarak konuşmanız gerektiğini unutmayın. Bu sayede çocuğunuzun bu konu hakkında ne hissettiğini daha net anlayabilir, kekemeliği aşma konusunda onu cesaretlendirebilirsiniz. Kekemeliği yenmenin en büyük adımlarından birinin psikolojik destek olduğunu unutmayın.

4. Çocuğunuzu dinlerken onun kelimelerini düzeltmeyin
 
Çocuğunuz cesaretini toplayıp kendini ifade etmeye karar verdiğinde söylediği kelimeleri düzelterek onun öz güvenini kırmayın. İyi niyetli bir şekilde sergilediğiniz bu davranış, çocuğunuzun içine kapanmasına ve konuşmaktan çekinmesine neden olabilir. Onun kelimelerini düzeltmek yerine onu daha fazla konuşmaya teşvik edin. Bunu yaparken onu zorlamayın ve sevdiği konular hakkında sohbet etmeye çalışın. 

5. Çocuğunuzla konuşurken daha yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşmaya çalışın
 
Daha önce de belirttiğimiz gibi çocuğunuzun heyecanlandığında daha fazla kekelediğini fark etmiş olabilirsiniz. Dolayısıyla sakin bir şekilde konuşmak, kekemeliği atlatmanın en önemli adımlarından biridir. Çocuğunuza sakin bir şekilde konuşmayı aşılamak için siz de tane tane ve kontrollü bir şekilde konuşmaya özen gösterin. Zamanla çocuğunuzun da size ayak uydurduğunu ve daha anlaşılır konuştuğunu fark edeceksiniz.

6. Çocuğunuza “Tekrar et!”, “Baştan başla!” gibi direktifler vermeyin
 
Kendini ifade ederken çeşitli zorluklar yaşayan bir insana gösterilebilecek en yanlış yaklaşımlardan biri de onu konuşmaya zorlamaktır. Çocuğunuzu konuşmaya zorlamamanız gerektiğini unutmayın! Bunun yerine onun ilgisini çeken konularla ilgili sorular sorabilirsiniz. Çocuğunuzla sohbet ederken söylediği kelimeleri tekrar etmesini ya da cümlelerini baştan almasını istemeyin. Bu durum onu strese sokacak ve daha fazla kekelemesine neden olacaktır. Dolayısıyla “Günün nasıl geçti?” ve “Okul nasıldı?” gibi basit sorular sorarak sohbet etmek, çocuğunuzun kekemelik stresini üstünden atmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: 
https://www.cocukludunya.com/uzman-yazilari/cocuklarda-kekemelikte-ne-yapilmali.html
https://wol.jw.org/tr/wol/d/r22/lp-tk/102010167
https://www.medicalpark.com.tr/kekemelik/hg-2002

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.