Çocuğunuzun İnternet Bağımlılığının Önüne Geçin

Buradasınız

Sev 06 Haziran 2020

İnternetin her yaştan insan için hayatı kolaylaştırıcı ve eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayan birçok faydası bulunuyor. Fakat internetin fazlası, çocuklarda teknoloji bağımlılığına neden olarak birtakım duygu ve davranış problemlerine yol açabiliyor. Bu ciddi sorun, gelecek yaşlarda içe kapanma, aile ve arkadaş çevresiyle iletişim kuramama gibi olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Eğer çocuğunuzda teknoloji bağımlılığına dair belirtiler görüyorsanız, bu olumsuz duruma dur demenin tam zamanı!

İnterneti tamamen yasaklamayın

Çocuklarda teknoloji bağımlılığının önüne geçmek için ilk önlem tamamen interneti yasaklamak gibi gözükse de bu doğru bir karar değildir. En ideal yol çocukların yaşına, internet içeriğine ve süresine göre bir denetleme mekanizması oluşturmak ve internet kullanımını sınırlamaktır. Bu sayede hem çocuğunuz gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek hem de teknoloji bağımlılığına yakalanmayacaktır.

Rol model olun

Çocuklar, anne babalarından gördüklerini yapmaya meyillidirler. Çocuğunuzun internet bağımlılığının önüne geçmek için öncelikle kendi alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Eğer siz de günün büyük bölümünü internette oyun oynayarak, video içerikler izleyerek ya da sohbet ederek geçiriyorsanız, çocuklarınıza olumsuz örnek olacağınızı unutmayın.

Bir güvenlik yazılımı kullanın

Siz her ne kadar tamamen kontrol altına almak isteseniz de çocuğunuzun internet üzerinde istemediğiniz alanlara gitmesini engelleyemeyebilirsiniz. Bunun için öngördüğünüz kısıtlamaları devreye sokmak ve daha güvenli bir internet ortamı yaratmak için bu konuda çalışan çeşitli yazılımlardan destek alabilirsiniz. Onlar sizin yerinize sürekli olarak bilgisayar ve internetteki davranışları izleyecek ve gerekli durumlarda bilgi almanıza yardımcı olacaktır.

Dirençli olun

Çocuğunuzun internet bağımlılığına karşı en az onun kadar dirençli olmadıkça sonuç alamayacağınızı unutmayın. Kural ve sınırlara karşı olan davranlışlarını en az 1 ay yakından takip edin.

Hobilere yönlendirin

Çocuklarınızı, yetenek ve ilgi alanlarına uygun spor ve sanat dallarına, hobilere yönlendirin. Mümkün olduğunca diğer çocuklarla zaman geçirmesini ve iletişim kurmasını sağlayın.

Profesyonel destek alın

İnternet bağımlılığının altında yatan birçok neden bulunmaktadır. Uzun süreli internet kullanan çocuğunuzu engelleyemiyorsanız ve bağımlılık belirtilerini yoğun biçimde görüyorsanız mutlaka uzman yardımı alın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.