Çocuğunun Doktor Korkusunu Nasıl Yenersin?

Buradasınız

Sev 19 Nisan 2022

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Hemen hemen her çocuk küçük yaşlarında doktora gitmekten, beyaz önlükten ve hatta hastanenin önünden geçmekten bile korkar. Bu korku bazı dönemlerde öyle bir hale gelir ki çocuğun herhangi bir hastalığa yakalandığında bu korku onun bile önüne geçebilir. Bu durum çocuklar ve ebeveynleri için olduğu kadar doktorlar için bile sıkıntılı olabilmektedir. Bu noktada anne babaların, çocuklarındaki bu korkuyu yenmesi ve yaşı büyüdükçe giderek yok etmesi için çok dikkatli olması ve uzmanların tavsiyelerini dinlemesi çok önemlidir. Çocuğundaki doktor korkusunu yenmek için yapabileceklerinden bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Doktorları korku ögesi gibi göstermemelisin

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Birçok anne baba, çocukları küçük yaşlarında iken yaramazlık ya da istenmeyen bir şey yaptıklarında onları korkutmak ve disipline etmek için doktor figürünü kullanır. “Doktora gidelim de sana bir baksın”, “Doktor sana bir iğne yaparsa…”, “Yemeğini yemezsen doktor ilaç verir” tarzında söylemler çocuklarda doktor korkusunun oluşmasını sağlar. Bunun yerine doktorları, hastalıklarımızı tedavi eden ve bizi iyileştiren kişiler olarak göstermek ve onlardan her zaman iyi bahsetmek, çocukta doktor korkusu oluşmasını engellemenin ilk adımıdır. Sen de çocuğunla konuşurken, onu eğitirken, ona bir şeyler gösterirken asla doktorları bir korku ögesi ya da korkulacak kişiler olarak göstermemelisin.

Doktordan önce prova yapmak işe yarayabilir

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Doktorlar, işlerinin doğası gereği zaman zaman canımızı yakacak uygulamalar yapabilir ya da tadı kötü olan, rahatsız edici ilaçlar verebilir. Çocuklar da zihinlerinde bunları düşünerek doktorlara karşı bir önyargı geliştirebilir. Bunu yenmek için çocuğunu doktora götürmeden önce olası tedaviler ve doktor yaklaşımları hakkında provalar yapabilirsin. Oyun formunda düzenleyeceğin bu provalarda, doktorların yaptıklarını ve söylediklerini daha sempatik tarzda çocuğuna gösterebilir ve onun kafasındaki soru işaretlerinden bazılarını giderebilirsin. Bu oyunlar sırasında çocuğunun sana yönelteceği tüm soruları da korku ve endişe yaratmayacak şekilde yanıtlamalısın.

Onu konfor alanında hissettirmelisin

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Çocuklar kendilerini güvende hissettikleri ortamlarda korkudan uzak dururlar. Bunun için doktor ziyaretlerinin öncesinde ve doktora gittiğinizde çocuğunun kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlamak önemlidir. Bunun için sevdiği bir oyuncağı ya da çizgi filmi yanına alabilirsin. Okumayı ya da bakmayı sevdiği bir kitap da faydalı olabilir. Birçok doktorun odası ve bekleme odası da çocukların oynayabileceği ve keyifle vakit geçirebileceği tarzda dekore edilir. Buradaki aksesuarları veya oyuncakları da çocuğunun rahat etmesi için kullanabilirsin.

Neşeli, eğlenceli ve güler yüzlü olmalısın

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Çocuklar, yeni ve bilmedikleri bir ortama girdiklerinde endişeli ve korku dolu olabilirler. Bunun için de sürekli olarak anne babalarını gözlemlerler ve onların nasıl davrandıklarını incelerler. Özellikle doktor kontrollerinde hem senin hem de doktorların güler yüzlü, neşeli, eğlenceli ve komik olması çocuğunun da rahatlamasına ve bir sonraki ziyarete daha rahat gitmesine sebep olur. Bu da doktor korkusunun ortadan kalkması için atılabilecek en iyi adımlardan biridir.

Gizli ve ani gidişlerden kaçınmalısın

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Çocuklar bir anda ortaya çıkan ve anlam veremedikleri, kestiremedikleri durumlardan dolayı çok korkarlar. Özellikle panik halinde yapılan işler çocuklarda çok ciddi korkuların ortaya çıkmasına ve bunların bazılarının psikolojik olarak yerleşik durumda kalmasına neden olabilir. Bunun için ani doktora gidişlerden, ani medikal müdahalelerden ve panik halde yapılan konuşmalardan uzak durmalısın. Çocuğun aniden hastalanabilir ya da başına bir kaza gelebilir. Bu gibi durumlarda sakin kalmalı ve her şeyi aşama aşama çocuğuna anlatarak hareket etmelisin.

Her zaman sağlığın ve doktorların önemini anlatmalısın

çocuk, doktor, korku, doktor korkusu, psikoloji

Çocuklar, çok küçük yaşlarda olsalar dahi kendilerine mantıklı şekilde anlatılan her şeyi anlarlar ve hayatlarını buna göre organize ederler. Sen de yaşı ne olursa olsun doktorlarla ilgili olumlu ve pozitif geri bildirimlerde bulunarak çocuğunun doktor korkusunu yenmesini sağlayabilirsin. Ona sağlığın ne kadar değerli ve önemli bir şey olduğunu, doktorların da bize sağlığımızla ilgili konularda yardım ettiğini, canımızı acıtacak şeyler yapsalar bile bunların bizim iyiliğimiz için olduğunu anlatmalısın. Bu yolla çocuğunun doktor korkusunun azalmasına ve ilerleyen yaşlarında yok olmasına destek olabilirsin.

Doktor korkusu küçük ya da büyük birçok kişide var olan bir olgudur ve uygun şartlar sağlanmadığında bir ömür boyu da devam eder. Sen de çocuklarına doğru yaklaşım tarzını bularak ve sakin kalarak onların sağlıklı bir hayat sürmeleri için doktor korkularını yenmelerine destek olabilirsin. Hastaneye gidilmesi gereken durumlarda doktor korkusu yanında kendinin ve sevdiklerinin sağlık harcamaları için endişelerini QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ortadan kaldırabilirsin. Anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabilir, ücretsiz birçok sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. Üstelik %10 aile indirimi ile!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.