Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunun Akran Zorbalığına Uğradığını Nasıl Fark Edersin?
Çocuğunun Akran Zorbalığına Uğradığını Nasıl Fark Edersin?

iyihisset.com

25 Şub 2022

akran, şiddet, zorbalık, kız, erkek, çocuk

Hemen her yaştaki çocuklar arasında görülebilen bir çocuğun ya da grubun diğerlerine karşı baskı uygulaması olarak ifade edilen akran zorbalığı, önlenmediği ya da engellenmediği durumlarda ileri yaşta ciddi travmalara sebebiyet verebiliyor. Genelde fiziksel güç kullanımıyla kendisini gösteren akran zorbalığı, mobing ya da psikolojik baskılar olarak da ortaya çıkabiliyor. Her yaş aralığındaki çocuklar arasında sıkça görülen bu durum, çocukların tek başına baş etmesinin çok zor olduğu durumlara neden olabiliyor. Anne ve babaların akran zorbalığını fark etmelerine yardımcı olacak önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Akran zorbalığı nedir?

akran, şiddet, zorbalık, kız, erkek, çocuk

Okul yaşantısı içerisinde bir çocuğun, kendisiyle yaşıt ya da yakın yaşlarda olan diğer çocuklar tarafından herhangi bir sebeple baskı altına alınmasına akran zorbalığı adı veriliyor. Tekrarlayan bir şekilde olan ve tür ve tarz değiştirerek devam eden bir durum olan akran zorbalığı, temelde hem bu şiddeti uygulayan hem de buna maruz kalan çocuklar üzerinde son derece olumsuz etkilere neden oluyor. Akran zorbalığının ortaya çıkabilmesi ve bir olayın bu zorbalık içerisinde değerlendirilebilmesi için iki taraf arasında eşit olmayan bir güç ilişkisinden bahsetmek gerekiyor. Aynı zamanda bu durumun süreklilik arz etmesi ve tamamen bilerek ve isteyerek yapılması gerekiyor.

Akran zorbalığının türleri nelerdir?

akran, şiddet, zorbalık, kız, erkek, çocuk

Akran zorbalığı da diğer tüm şiddet şekillerinde olduğu gibi birçok farklı türü içeriyor. Bunların en başında olanı ve akran zorbalığının temeli olarak da kabul edilen tür fizikseldir. Hemen her türlü fiziksel temasın içerisinde yer aldığı bu durumu sosyal ya da sözel zorbalık izler. Toplum içerisinde küçük duruma düşürmeye gidecek kadar ileri olabilen ve fiziksel özelliklerle dalga geçilmesini de içeren bu türün dışında cinsel zorbalık, siber zorbalık, eşyalara ya da kişisel malzemelere zorbalık da genel olarak bir kişinin diğerine karşı baskı kurması olarak algılanmaktadır.

Daha çok handikaplı çocuklar tarafından yapılıyor

akran, şiddet, zorbalık, kız, erkek, çocuk

Yapılan araştırmalar akran zorbalığının daha çok kişisel handikaplar yaşayan çocuklar tarafından daha sıkça yapıldığını ortaya koyuyor. Ailesinde şiddet gören ya da şiddete şahit olan, ebeveynleri ayrılmış, tek yaşayan, bir şekilde suça karışmış, derslerinde başarısız olan, öz güven eksikliği yaşayan, evinde, ailesinde ya da çevresinde baskı gören, fiziksel cezalarla büyütülmüş çocuklar akran zorbalığı uygulamaya daha meyilli olabiliyor.

Akran zorbalığını nasıl anlayabilirsin?

akran, şiddet, zorbalık, kız, erkek, çocuk

Akran zorbalığına maruz kalan bir çocuğu anlamanın en hızlı ve kesin yolu onunla doğrudan iletişim kurmaktır. Onun davranışlarındaki değişimleri fark edebilmek için normalde nasıl davrandığına ve hayatını nasıl geçirdiğine dair fikrin olması gerekiyor. Ancak bu yolla davranışlarında nasıl bir değişiklik olduğunu fark edebilir ve eğer herhangi bir şiddete uğruyorsa anlayabilirsin. Onunla sürekli sohbet etmen, gününü nasıl geçirdiğini sorman ve davranışlarını gözlemlemen gerekiyor. Sürekli onu izlemeli ve yakınında bulunmalısın. Birçok çocuk, uğradıkları akran zorbalığını saklamaya ve kimseye söylememeye meyillidir. Burada da en büyük görev onlarla açık iletişim kurması gereken anne babalara düşmektedir.

Öğretmenler de dikkatli olmalı

akran, şiddet, zorbalık, kız, erkek, çocuk

Çocukların akran zorbalığına en çok maruz kaldıkları yer okuldur. Sınıfta, okul bahçesinde ya da tuvalette arkadaşları tarafından şiddet gören bir çocuğu fark etmek, ailelerin olduğu kadar öğretmenlerin de görevidir. Öğretmenler, öğrencilerinin durumlarını sürekli gözleyerek ve onların birbirlerine davranışlarına bakarak herhangi bir akran zorbalığı durumunu çok hızlı şekilde fark edebilirler.

 

 

 

 

 

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.