Çocuğunda Telefon Bağımlılığını Engellemenin 5 Yolu

Buradasınız

Sev 28 Temmuz 2021

çocuk, teknoloji, bağımlılık, hastalık

Teknoloji bağımlılığı günümüzün en büyük sorunlarından biri ve bu durum en çok da çocukları etkiliyor. Günlerinin büyük bölümünü teknolojik cihazlarla geçiren bilgisayar, tablet ve telefon başından ayrılmayan çocuklar, zamanla çok farklı ruhsal, fiziksel ve sosyal sıkıntılar yaşıyorlar. Burada biz ebeveynlere büyük görevler düşüyor ve çocuklarımızı özellikle telefon başından uzak tutmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. İşte çocuğunu telefon bağımlılığından kurtarmana yardımcı olacak birkaç öneri.

Öncelikle gözlemle ve anlamaya çalış

çocuk, teknoloji, bağımlılık, hastalık, gece, tablet

Çocuğunun telefon ya da genel olarak teknolojisi bağımlısı olup olmadığını anlayarak işe başlamalısın. Bunun için de günlük hayatı içerisinde onu gözlemlemeli ve teknolojik cihazlarla olan temasını gözlemlemelisin. Eğer çocuğun telefonu sık sık kontrol etme ihtiyacı duyuyorsa, diğer insanların yanında olsa bile sürekli telefonuna bakıyorsa, sosyal ortamlarda bile telefona bakıp duruyorsa, telefon olmadığında şikayet ediyorsa telefon bağımlısı oluyor denebilir. Bir anne baba olarak bu teşhisi koyduktan sonra öncelikle onunla konuşmayı, durumu anlatmayı ve birlikte neler yapmanız gerektiğini açıkça konuşmalısın.

Süre sınırlaması işe yarayacaktır

çocuk, teknoloji, bağımlılık, hastalık,

Telefon bağımlılığını önlemenin en etkili yollarından biri süre sınırlaması koymaktır. Çocuğun eğer fiziksel ve ruhsal olarak telefona aşırı derecede bağımlı değilse ve psikolojik hastalık seviyesine gelmemişse, gün içerisinde belirli saatlerle sınırlayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsin. Eğer çocuğun okul çağındaysa bunu yapman daha olay olacaktır çünkü gün içerisinde okul, ders vb. zaman dilimleri onu oyalayacaktır. Yapman gereken çocuğunla birlikte günlük bir plan çizmek ve bu planın içerisinde telefona sınırlı vakitler ayırmak. Böylelikle kontrol de sen de olacaktır.

Alışkanlıklarını değiştirin

çocuk, teknoloji, bağımlılık, hastalık, aile, tablet, bilgisayar

Çocuğunun telefon bağımlılığının önüne geçmek ve onu bu teknolojik cihazdan uzaklaştırmak için yapabileceğin diğer bir şey de alışkanlıklarını değiştirmek. Telefonun yerine bir başka şeyi koymalı, bunun da eğlenceli ve onun yapmak isteyeceğin bir şey olmasına dikkat etmelisin. Tabi öncelikle bunun için sen de teknolojiden biraz uzak durmalı ve onunla vakit geçirmelisin. Onu telefondan uzaklaştırmak için sosyal bazı aktiviteler yapabilir, spora gidebilir, birlikte kitap okuyabilir ya da oyunlar oynayabilirsiniz.

Yemeklerde telefonu mutlaka uzak tutun

çocuk, teknoloji, bağımlılık, hastalık, yemek, telefon

Çocuklarında telefon bağımlılığı oluşmasını sağlayacak en önemli noktalardan biri de birlikte yenen yemeklerdir. Birçok aile, anne ya da baba yemek sırasında çocuklarını susturmak ya da yemek yemelerini sağlamak için onların eline telefon verir. Bu telefon bağımlılığına giden neredeyse ilk adımdır. Bunu engelle ve yemekler sırasında, tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi sohbet et ve bir şeyler paylaş. Böylelikle çocuğun da ailece yenen bu yemeklerin telefon oynamak için bir bahane olmadığını ve sosyalleşme ortamı olduğunu görecek ve öğrenecektir.

İşin uzmanlarından da destek almalısın

çocuk, teknoloji, bağımlılık, hastalık, destek, psikolog

Zaman zaman çocuğunda telefon ya da teknoloji bağımlılığı senin çözebileceğin ve yardımcı olabileceğin noktaların çok ötesine geçebilir. Böyle durumlarda işin uzmanına danışmalı ve bir sağlık profesyonelinden, doktordan ya da danışmandan yardım almalısın. Eğer çocuğunun telefon bağımlılığı iler düzeyde bir noktaya gelmişse senin aldığın önlemler ya da yapacağın hareketler daha yanlış sonuçlara da gidebilir. Bu noktada işin uzmanlarına danışmanlısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.