Çocuğuna Nasıl Mentorluk Yapabilirsin?

Buradasınız

Sev 22 Mayıs 2022

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Çocukların, büyüme süreçlerinde fiziksel ya da ruhsal birçok farklı ihtiyaçları olur ve anne babalar bunları karşılamak için kimi zaman çok büyük emekler sarf ederler. Bir çocuğun her anlamda doğru yetişmesi ve hayata daha sağlam adımlarla geçiş yapması için onlara mentorluk yapmak da bir o kadar önemlidir. Ebeveynlerin çocukları için bir yaşam koçu olması ve onlara hemen her alanda yol göstermesi ise zorlu ve uzun süre isteyen bir süreçtir. Çocuğuna nasıl mentorluk yapabileceğini ve bu koçluk sırasında nelere dikkat etmen gerektiğini bu yazımızda senin için derledik.

Manevi açığı ve duygusal açlığı tamamlayarak işe başlayabilirsin

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Çocuğunun yaşam koçu olup ona mentorluk yapma yolunda atman gereken ilk adım, onun doğumuyla birlikte orada olduğunu ve ihtiyaç duyacağı her anda yanında olacağını hissettirmendir. Tüm çocuklar, hayata dair ilk eğitimlerini ailede ve evlerinde alırlar. Bunun için eğitim yolundaki ilk aşamada varlığını göstermen ve manevi olarak çocuğunun yanında olduğunu ona fark ettirmen önemlidir. Sana, daha ilk adımları ile birlikte güvenmeyi öğrenmeli ve duygusal olarak açlığını bu güven ve sevgi duygusu ile doldurmalıdır. Bu yol ile gelecekte yapacağın tüm mentorluk hareketleri için uygun zemini yaratabilir ve gerekli disiplini, saygıyı, sevgiyi ve güveni sağlayabilirsin.

Açık iletişim ve şeffaflık çok önemli

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Tüm anne babalar, çocuklarının hayatları için en doğrusunu ve iyisini isterler. Onların başarılı, iyi, ahlaklı, doğru, şefkatli ve her konuda donanımlı yetişmeleri için büyük çabalar gösterirler. Burada nasıl bir yol izleyecekleri ve hangi yollardan geçerek çocuklarını yetiştirecekleri kendilerine kalmış bir karardır. Ancak nasıl ve hangi yoldan gidilirse gidilsin önemli olan nokta açık iletişimin kurulması ve çocukla olan tüm etkileşimlerde ebeveynlerin şeffaf şekilde davranmasıdır. Ortadaki konu neyse ve nasıl karar verilecek ise açık şekilde verilmeli, herkesin fikri alınmalı ve ortak aile çıkarları ile çocuğun gelişimi için hangisi doğru olacak ise o karara gidilmelidir. Bunu yaparken kuralların olmasında bir sakınca yoktur ancak kurallar her durumda, herkes için en doğru şekilde işlemelidir. Doğru bir çizgide hareket edildiğinde çocuğun da senin duygularına, düşüncelerine ve hareketlerinin doğruluğuna inanır ve saygı duyarak mentorluğunu kabul eder.

Çocuğunun da bir birey olduğunu unutma

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Mentorluk yolunda yapılan en büyük hatalardan biri de karşıdaki kişinin bir birey olduğunun unutulması ve kurulan iletişimde tek taraflı bir yapıya dönülmesidir. Anne babalar da çocuklarına mentorluk yaparlarken bunu atlamakta ve kendi fikirlerini ve duygularını yansıtarak yol göstermeye çalışmaktadırlar. Burada önemli olan nokta çocukların da kendi fikirleri, hayalleri ve gerçekleri olabileceğini unutmak ve deyim yerindeyse kendi fikirlerini çocuklarına dayatmaktır. Bunun yerine her adımda fikir almak, geniş bir çerçeve açarak farklı fikirleri ve durumları çocuğuna göstermek, onu dinlemek ve anlamaya çalışmak, yorumlarına saygı göstermek ve hayatın zorlu yollarında yapacağı seçimler için bir rehber olmaya çalışmak en doğrusudur.

Ne zaman ne yapacağını çok iyi bilmelisin

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Bir mentorun en iyi bilmesi gereken noktalardan bir diğeri de ne zaman müdahale edip yönlendirme yapacağı, ne zaman karşısındakini serbest bırakacağı ve ne zaman iletişim kurarak ona rehberlik edeceğidir. Burada anne baba olarak sen de çocuğuna mentorluk yaparken onun nerede kanatlarını açıp kendi uçması gerektiğini ya da senin ne zaman işin içerisinde olman gerektiğini çok iyi bilmelisin. Nerede yardım edeceksin ya da nerede bağımsız bırakacaksın? Bu kararı vermen için de çocuğunu çok iyi tanımalı ve nerede, nasıl davranacağını çok iyi bilmelisin.

Deneyimlerinden ve bilgi birikiminden bir süzgeç oluşturmalısın

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Anne babalar, bir mentor olmak istediklerinde çoğu zaman kendi geçtikleri yollardan ve bulundukları konumdan hareketle karar vermeye meyillidirler. Her bir bireyin farklı olduğunu unuttukları için de bu noktada doğru yönlendirme yapmak yerine aslında kendi hayallerini gerçekleştirme yolunda bir adım atmış olurlar. Bunun yerine çocuğuna mentorluk yaparken kendi deneyimlerin, hayatın, yaşam tarzın ve bilgi birikiminden hareket ederek bir süzgeç oluşturmalı, buradan geçireceğin en doğru bilgileri çocuğuna sunmalısın. Kendi yaşam tarzını uygulatmak yerine ona yol gösterici olarak gitmek istediği noktaya kadar kendi deneyimlerinle yardımcı olmalısın.

Meslekleri öğretmek en iyi yollardan biridir

çocuk, ebeveyn, anne, baba, mentör

Çocuğunun mentoru olma yolunda yapabileceğin en iyi şeylerden bir diğeri de ona meslekleri tanıtmak ve neyin, ne olduğunu göstermektir. Birçok ebeveyn kendileri için doğru olanı gösterirken pozitif yönlendirme yapar ve birçok zaman da çocuğunun karakterine uymayan ya da istemediği bir yola onu yönlendirir. Bunu yapmak yerine mümkün olduğunca çok sayıda mesleği çocuğuna göstermeli, tanıtmalı, bir günlerini nasıl geçirdiklerini açıklamalı, artıları ya da eksileri ile her şeyi göstermelisin. Bu yöntemle çocuğun da hayallerini süsleyen mesleğe kendi yönlenecek ve daha mutlu bir hayat için çok önemli bir adım atacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.